Niemiecka Narodowa Partia Ludowa

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Deutschnationale Volkspartei
Skrót DNVP
Data założenia 1918
Data rozwiązania 1933
Deklarowana
ideologia polityczna
narodowy konserwatyzm, antysemityzm, monarchizm
Deklarowane
poglądy gospodarcze
kapitalizm, agraryzm, populizm
Młodzieżówka Bismarckjugend
Commons Multimedia w Wikimedia Commons

Niemiecka Narodowa Partia Ludowa (niem. Deutschnationale VolksparteiDNVP, niemieckonarodowi) – partia nacjonalistyczno-konserwatywna działająca w Niemczech w czasach Republiki Weimarskiej.

Partia ta była wrogo ustosunkowana wobec konstytucji weimarskiej i większość czasu spędziła w opozycji wobec innych sił politycznych (poza pewnymi epizodycznymi koalicjami). Popierana była głównie przez bogatych właścicieli ziemskich i przemysłowców. Opowiadała się za monarchią i sprzeciwiała się postanowieniom traktatu wersalskiego.

Współpracowała z NSDAP, co w końcu zaowocowało tym, że duża część jej członków przeszła do tej drugiej partii. Pozostali w niej głównie przedstawiciele klasy średniej i arystokracji w odróżnieniu od nominalnie "robotniczej" NSDAP. W 1931 przystąpiła do Frontu Harzburskiego, koalicji antyrepublikańskich organizacji prawicowych na czele z NSDAP.

Partia po nieudanej koalicji z Hitlerem sama się rozwiązała niedługo przed tym, jak zdelegalizowano wszystkie partie oprócz narodowych socjalistów.

Na krótko została odtworzona w 1962 r., ale szybko została wchłonięta przez silniejszą CDU.

Prezesi partii[edytuj | edytuj kod]

Galeria[edytuj | edytuj kod]