Niezwyciężony (utwór muzyczny)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Niezwyciężony – piosenka zespołu Armia uważana za największy przebój zespołu.

Autorem słów jest Tomasz Budzyński. Głównym kompozytorem jest Robert Brylewski, natomiast formalnie autorstwo muzyki przypisane jest całemu zespołowi[1].

Muzyka[edytuj | edytuj kod]

Armia na przełomie lat 80. i 90. XX w. była jednym z czołowych zespołów polskiej sceny punkrockowej. Większość piosenek była utrzymana w gatunku hardcore punk, a więc ostrzejszym niż pierwotny punk rock. Jednocześnie z reguły ich struktura muzyczna była stosunkowo skomplikowana, jak na standardy gatunku. Pod tym względem „Niezwyciężony” wyróżniał się, gdyż był intencjonalnie skomponowany jako bardziej przebojowy, a więc prostszy, utwór[2]. Pozostając w stylistyce punkowej, jest muzycznie łagodniejszy, wręcz pop-rockowy. Jest w tym porównywany do przebojów zespołu Ramones. Muzyka jest jednak wzbogacona o elementy rozbudowujące prostą melodię. Składa się na to głównie współgranie riffów gitarowych z partiami waltorni, a w wersjach koncertowych udział instrumentów klawiszowych. Za dwa ostatnie elementy pierwotnie odpowiedzialny był Krzysztof Banasik. Szczególnie wyróżnia się koda z przesterowanymi riffami gitarowymi i kontrapunktem waltorni. Muzyka jest opisywana jako radosna i skoczna. Współgra to z wplecionymi w tekst okrzykami hej![1].

Tekst[edytuj | edytuj kod]

Tekst, podobnie jak muzyka, jest uważany za optymistyczny. Zawiera nawiązania biblijne, co w polskich utworach rockowych z lat 80. XX w. nie było wyjątkowe. Ze względu na późniejszą aktywność Budzyńskiego bywa uważany za zapowiedź chrześcijańskiego rocka, który rozwinął się w Polsce w latach 90. XX w. Wśród interpretacji fanów popularne jest utożsamienie tytułowego Niezwyciężonego z Duchem Świętym[1], tę wersję potwierdził Tomasz Budzyński[3]. Powtarzane w refrenie wezwanie do walki jest interpretowane w kontekście walki duchowej. Istnieją również spekulacje dotyczące nawiązania do powieści Lema o tym samym tytule[1]. W wersjach koncertowych słowo ogień bywa zastępowane przez orzeł[4].

Odbiór[edytuj | edytuj kod]

„Niezwyciężony” szybko stał się koncertowym przebojem[5]. Początkowo często był wykorzystywany jako utwór kończący koncerty[1]. Jest określany jako największy przebój Armii i jej najbardziej rozpoznawalny poza gronem fanów utwór[1]. Mimo to nie wszedł na listę przebojów Programu Trzeciego Polskiego Radia, w odróżnieniu od kilku innych piosenek[1]. Był wykorzystywany w programie Rock Noc[5]. Jest uważany za jeden z ulubionych utworów przez samych twórców, z wyjątkiem Budzyńskiego[1].

Wersje[edytuj | edytuj kod]

„Niezwyciężony” powstał już po wydaniu płyty Armia i nie pasował stylistycznie do następnej płyty, czyli Legendy. Ta, zgodnie z koncepcją Budzyńskiego w wersji kanonicznej zaczyna się od słowa „ojciec”, a kończy słowem „zachowam”, co tworzy mantrę om[5]. Jednak na fali popularności zespołu i świeżo wydanej winylowej i magnetofonowej wersji Legendy, menadżerka zespołu, Katarzyna Kanclerz, zdecydowała na umieszczeniu dobrze przyjmowanego na koncertach „Niezwyciężonego” jako utworu bonusowego na również wydanej w 1991 roku płycie CD. Tak samo było z piosenką „Podróż na wschód”. Była to pierwsza płyta wydana przez Izabelin Studio[1][5]. Na płytę trafiło nagranie zrealizowane przez Andrzeja Puczyńskiego w studiu w Izabelinie z lata 1990 roku. Trwa ono 3 minuty i 21 sekund. Jego twórcy to: Tomasz Budzyński – śpiew, Robert Brylewski – gitara elektryczna, Dariusz Malejonek – gitara basowa, Piotr Żyżelewicz – perkusja i Krzysztof Banasik – waltornia[1]. Jako utwór bonusowy z Legendy w 1993 roku trafił również na płytę Czas i byt, która poza tym zawiera głównie nowe wersje piosenek z debiutanckiej płyty. Pojawia się na kolejnych reedycjach tych dwóch płyt. Znajduje się na większości płyt koncertowych i prawie zawsze współtworzy na nich tryptyk „Jeżeli”, „Trzy bajki”, „Niezwyciężony”[6]. Wchodzi w skład składanek Punk Rock Later i Polski Top Wszech Czasów vol. 2[1].

Piosenki nie wydano w formie singla, nie nakręcono również oficjalnego teledysku[1].

Cover piosenki wydały m.in. w 2011 roku Arka Noego na płycie Pan Krakers i w 2013 roku Farben Lehre na płycie Projekt Punk[1]. Cover w wersji anglojęzycznej, pod tytułem „The Undefeated”, wydał również zespół The Soundrops na płycie Songs From The Cloud[7].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d e f g h i j k l m Konrad Wojciechowski, Niezwyciężony, 1991, [w:] Jan Skaradziński, Konrad Wojciechowski, Piosenka musi posiadać tekst i muzykę: 200 najważniejszych utworów polskiego rocka, Czerwonak: In Rock, 2017, s. 488–492, ISBN 978-83-64373-54-1.
  2. Robert Brylewski, Rafał Księżyk, Kryzys w Babilonie. Autobiografia, Kraków: Wydawnictwo Literackie, 2012, s. 255, ISBN 978-83-08-04907-5.
  3. Budzyński Tomasz: Tomasz Budzyński koncert domowy 40 -"Niezwyciężony" (14:01). www.youtube.com, 2020-05-31. [dostęp 2024-03-30]. (pol.).
  4. Komentarze – Legenda, armia.kdm.pl [zarchiwizowane 2006-01-28].
  5. a b c d Tomasz Budzyński, Soul Side Story, Poznań: In Rock, 2011, s. 212, 224-225, ISBN 978-83-60157-64-0.
  6. Armia [online], rateyourmusic.com [dostęp 2024-03-04].
  7. Songs From The Cloud (Music by Armia) [online], bandcamp [dostęp 2024-03-14].