Norddeutscher Lloyd

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Norddeutscher Lloyd
Ilustracja
Znak Norddeutscher Lloyd
Państwo

 Niemcy

Siedziba

Brema

Data założenia

20 lutego 1857

Data likwidacji

1970

brak współrzędnych

Norddeutscher Lloydniemieckie oceaniczne przedsiębiorstwo żeglugowe z siedzibą w Bremie[1], działające w latach 1857–1970.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Spółka założona została 20 lutego 1857 roku. Od początku istnienia podstawą jej działalności były pasażerskie przewozy transatlantyckie, głównie do Nowego Jorku i innych portów wschodniego wybrzeża Stanów Zjednoczonych[2]. W 1885 roku spółka zwyciężyła przetarg na przewóz poczty między Niemcami a Azją Wschodnią i Australią[1]. Rywalizowała z hamburskim HAPAG o pozycję dominującego przedsiębiorstwa żeglugowego w kraju, jak i na świecie, stanowiąc przedmiot dumy Cesarstwa Niemieckiego[2].

Na mocy postanowień kończącego I wojnę światową traktatu wersalskiego Norddeutscher Lloyd pozbawiony został całej floty, która posłużyła jako reparacje wojenne. Jej odbudowa nastąpiła w okresie międzywojennym[2]. Podczas II wojny światowej zatopione zostały 42 z 64 statków pełnomorskich należących do Norddeutscher Lloyd. Pozostałe odstąpione zostały po wojnie państwom alianckim[3].

W latach 50., po zniesieniu wprowadzonych po wojnie ograniczeń żeglugowych dla niemieckiej marynarki handlowej, Norddeutscher Lloyd we współpracy z HAPAG wznowiły połączenia na liniach transatlantyckich i dalekowschodnich. W 1970 roku, w odpowiedzi na zachodzące w świecie zmiany – wzrost popularności samolotów, konteneryzację w przewozach towarowych, oba przedsiębiorstwa połączyły się, tworząc spółkę Hapag-Lloyd[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Norddeutscher Lloyd, [w:] Brockhaus Enzyklopädie Online [online], Brockhaus [dostęp 2019-04-27] (niem.).
  2. a b c d Shipping made in Hamburg – The history of the Hapag-Lloyd AG. Hapag-Lloyd. [dostęp 2019-04-27]. [zarchiwizowane z tego adresu (2019-04-27)]. (ang.).
  3. Our zero hour. Hapag-Lloyd. [dostęp 2019-04-27]. (ang.).