Nová Muflonia priepasť

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Nová Muflonia priepasť
Państwo

 Słowacja

Kraj

 koszycki

Długość

167 m

Wysokość otworów

531 m n.p.m.

Położenie na mapie kraju koszyckiego
Mapa konturowa kraju koszyckiego, po lewej nieco na dole znajduje się punkt z opisem „Nová Muflonia priepasť”
Położenie na mapie Słowacji
Mapa konturowa Słowacji, w centrum znajduje się punkt z opisem „Nová Muflonia priepasť”
Ziemia48°35′13″N 20°25′14″E/48,586944 20,420556

Nová Muflonia priepasťjaskinia krasowa na terenie Krasu Słowacko-Węgierskiego, w Wewnętrznych Karpatach Zachodnich na Słowacji.

Położenie[edytuj | edytuj kod]

Jaskinia znajduje się w południowej części Płaskowyżu Pleszywskiego. Jej wylot znajduje się w obszarze wzniesienia zwanego Veľký vrch, w północnym stoku leja krasowego, na wysokości 531 m n.p.m. Otwór jaskini leży dokładnie pomiędzy otworami położonych w pobliżu dwóch innych jaskiń: Mufloniej Przepaści i Jaskini Meandrowej.

Geneza i morfologia[edytuj | edytuj kod]

Jaskinia ma charakter korozyjny. Powstała na ciągu szczelin i pęknięć tektonicznych. Część wstępną tworzy studnia 50-metrowej głębokości, opadająca do poziomu –58,7 m. W połowie głębokości w jej ścianie znajduje się okno skalne, dające dostęp do szeregu równoległych, połączonych ze sobą i opadających coraz niżej kolejnych studni, z których najgłębsza sięga do poziomu –88,2 m. Długość korytarzy wynosi 167 m.

W niektórych korytarzykach i studniach występuje dość bogata szata naciekowa. Wyróżniają się również interesujące pizolity i skupiska konkrecji limonitowych.

Historia eksploracji[edytuj | edytuj kod]

Miejsce, w którym znajduje się otwór wejściowy jaskini, badali na przełomie lat 80. i 90. XX w. J. Grego, M. Kankula i J. Stankovič, jednak porzucili je jako nie rokujące nadziei na odkrycie jakiejkolwiek jaskini. Ponowne prace, które podjęli tu w 1998 r. Attila Jerg, Zoltán Jerg, Vlado Kóňa, Samuel Máté, Tibor Máté i Jaroslav Stankovič, doprowadziły (po odgruzowaniu wejściowej studzienki głębokości 5 m) do odkrycia jednej z głębszych jaskiń Płaskowyżu Pleszywskiego.

Fauna jaskini[edytuj | edytuj kod]

W jaskini stwierdzono występowanie nietoperzy (podkowiec mały, nocek duży) oraz szeregu gatunków owadów, pajęczaków i innych stawonogów.

Znaczenie turystyczne[edytuj | edytuj kod]

Jaskinia nie jest dostępna do zwiedzania.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Slovenský Kras. Domica. Turistická mapa 1:50 000, wydanie 3, VKÚ Harmanec 2007, ISBN 80-8042-413-6.