Oddział Partyzancki BCh Mścisława Górki

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Oddział Partyzancki BCh „Mścisława Górki”
Historia
Państwo

 Polska

Sformowanie

czerwiec 1944

Dowódcy
Pierwszy

Józef Maślanka ps. „Mścisław”

Ostatni

Józef Maślanka

Organizacja
Dyslokacja

powiaty:Pińczów i Stopnica

Rodzaj wojsk

oddział partyzancki

Podległość

Bataliony Chłopskie
Armia Ludowa

Skład

około 60 ludzi

Oddział Partyzancki BCh „Mścisława Górki” – oddział partyzancki Batalionów Chłopskich z okręgu kieleckiego dowodzony przez Józefa Maślankę utworzony w czerwcu 1944[1].

Historia oddziału[edytuj | edytuj kod]

Oddział powstał z inicjatywy działaczy Rocha i partyzantów Batalionów Chłopskich. Działał w powiatach pińczowskim i stopnickim. Początkowo nosił nazwę Samodzielny Oddział Batalionów Chłopskich. Oddział był uzbrojony w broń ze zrzutu przeznaczonego dla Armii Krajowej, który przejęli partyzanci BCh. Po nawiązaniu współpracy z Armia Ludową i podporządkowaniu się dowództwu AL na zasadach autonomicznych, oddział został doposażony w broń ze zrzutu radzieckiego. W tym czasie do oddziału dołączyło kilku żołnierzy Armii Czerwonej uciekinierów z obozów jenieckich oraz kilku skoczków spadochronowych.

Bechowcy współdziałając z oddziałem AL dowodzonym przez Zygmunta Bieszczanina dokonali kilku zasadzek na drodze ze Staszowa do Stopnicy zdobywając broń i amunicję[2]. W czasie kwaterowania pod Skrobaczowem oddział pod nieobecność Józefa Maślanki 17 lipca 1944 został zaatakowany przez 204 pułk Narodowych Sił Zbrojnych. W czasie bratobójczej walki zginęło 5 ludzi, a 8 odniosło rany[3].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Janusz Gmitruk, Piotr Matusak, Jan Nowak: Kalendarium działalności bojowej Batalionów Chłopskich 1940-1945. Warszawa: LSW, 1983.
  • Bogdan Hillebrandt: Partyzantka na Kielecczyźnie 1939-1945. Warszawa: WIH, 1967.