Olejarnia (zakład)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Zakład przemysłowy produkujący oleje roślinne z surowców roślinnych, dawniej przez wytłaczanie (do dziś tradycyjnie oliwa z oliwek), obecnie głównie na drodze ekstrakcji.

Proces rozpoczyna się od rozdrabniania surowca roślinnego, który następnie może być podgrzewany i ewentualnie nawilżany. Następnie surowiec ten jest poddawany wstępnemu tłoczeniu w prasach ślimakowych, a następnie ekstrakcji za pomocą rozpuszczalników, takich jak benzyna ekstrakcyjna lub heksan, zazwyczaj przy temperaturze w okolicach 55°C. Z otrzymanego roztworu, zwanego miscelą, usuwa się rozpuszczalnik poprzez destylację, a uzyskany olej jest filtrowany. Czasami olej poddaje się również procesowi hydratacji w celu uzyskania lecytyny.

Otrzymane w zakładzie oleje są zwykle surowe i wymagają dalszego oczyszczenia w rafineriach oleju. Warto zauważyć, że jednym z cennych produktów ubocznych tego procesu jest śruta poekstrakcyjna. W mniejszych olejarniach rolniczych, gdzie olej jest uzyskiwany tylko poprzez tłoczenie, produktem ubocznym są wytłoki, nazywane również makuchami.[1]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. olejarnia - definicja, synonimy, przykłady użycia [online], sjp.pwn.pl [dostęp 2024-04-28] (pol.).