Ordre de la Concorde

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
To jest stara wersja tej strony, edytowana przez Jakubkaja (dyskusja | edycje) o 02:06, 29 maj 2016. Może się ona znacząco różnić od aktualnej wersji.
Order Zgody
Ordre de la Concorde
Awers
Awers insygniów orderu
Rewers
Rewers
Baretka
Baretka
Ustanowiono

1660

Ordre de la Concorde (niem. Konkordien-Orden, Orden der Eintracht, pol. Order Zgody) – odznaczenie nadawane przez frankońską gałąź pruskich Hohenzollernów, panującą w Bayreuth, nadawane w latach 1660-1712.

Historia

Piętnastoletni posiadacz tronu (odziedziczył go wieku lat 11) w margrabstwie Bayreuth Chrystian Ernest von Brandenburg-Bayreuth (1644-1712) , wysłany przez opiekunów (Wielkiego Elektora Fryderyka Wilhelma Pruskiego i Albrechta, margrabiego Ansbach) w podróż po Europie, znalazł się w roku 1660 w Bordeaux i wziął udział w spotkaniu Ludwika XIV z królem Hiszpanii Filipem IV, przy którym pomyślnie rozstrzygnięto sporne kwestie graniczne i zawarto pokój między obydwoma mocarstwami. Jednocześnie nadeszła wiadomość, że w Rzeszy kurfirstowie zgodzili się obrać Leopolda I cesarzem. Uradowany tyloma pomyślnymi wieściami młodociany książę ustanowił swój Order Bransolety Zgody, zapewne rodzaj świeckiego zakonu rycerskiego, wkrótce jednak powrócił do swego państewka, ruszył na wojny tureckie, w czasie których się wsławił, i order został zapomniany. Wiele lat później, z okazji ustanowienia przez syna Jerzego Wilhelma orderu De la Sincérité (1705) stary margrabia, który żył w konflikcie z synem z powodu swego trzeciego małżeństwa, przypomniał sobie o istnieniu własnego orderu z czasów młodości i odnowił go, zmieniając jego insygnia. Siedem lat później zmarł i syn zlikwidował order, nadając kawalerom swoje odznaczenie De la Sincérité. W ten sposób Ordre de La Concorde stał się jednym z przodków Orderu Czerwonego Orła.

Insygnia

Insygnium pierwotnego orderu z roku 1660 była wysadzana drogimi kamieniami bransoleta (Chrystian Ernest imitował tu Order Podwiązki) z napisem: "Concordant" ("Żyjmy w zgodzie"). Insygnium z roku 1705 to emaliowany na niebiesko krzyż maltański z czarnymi pruskimi na przemian z czerwonymi brandenburskimi orłami między ramionami, z literami: "CEES" w medalionie środkowym awersu, które były jednocześnie monogramami Chrystiana Ernesta i jego trzeciej żony Elżbiety Zofii Wirtemberskiej i nawiązywały do nowej dewizy orderu: "Constante et eternelle Sincérité" ("Stała i wieczna szczerość") – w ten sposób order ojca "wchłonął" order syna i stał się na siedem lat najznamienitszym orderem domowym frankońskich Hohenzollernów.

Bibliografia

  • Gustav Adolph Ackermann, Ordensbuch sämmtlicher in Europa blühender und erloschener Orden und Ehrenzeichen, Annaberg 1855
  • И. Г. Cпaccкий, Инocтpaнныe и pyccкиe opдeнa дo 1917 гoдa, Leningrad 1963

Szablon:Pruskie odznaczenia