Paleognatyczne

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Paleognatyczne
Paleognathae
Pycraft, 1900
Przedstawiciel Paleognathae, kazuar jednokoralowy (Casuarius unappendiculatus)
Przedstawiciel Paleognathae, kazuar jednokoralowy (Casuarius unappendiculatus)
Systematyka
Domena eukarionty
Królestwo zwierzęta
Typ strunowce
Podtyp kręgowce
Gromada ptaki
Podgromada Neornithes
Infragromada paleognatyczne
Rzędy

zobacz opis w tekście

Systematyka Systematyka w Wikispecies
Commons Multimedia w Wikimedia Commons

Paleognatyczne (Palaeognathae) – grupa ptaków w randze infragromady wyróżniona na podstawie budowy podniebienia. Charakteryzują się podniebieniem utworzonym przez nie w pełni połączone części lemiesza, łączące się ku tyłowi z kośćmi skrzydłowymi oraz oddzielające łuki podniebienne od kości przyklinowych. Brak jest ruchomego połączenia górnej szczęki z czaszką. Jej budowa przypomina budowę czaszki piskląt z nadrzędu neognatycznych, co może wskazywać na zajście w tej grupie procesu neotenii. Należą do niej kusacze oraz grupa bezgrzebieniowców.

Systematyka[edytuj | edytuj kod]

Badania molekularne i niektóre morfologiczne sugerują, że strusiegrupą siostrzaną w stosunku do wszystkich pozostałych współczesnych paleognatycznych[1]. Do nadrzędu należą następujące żyjące współcześnie rzędy[2]:

  • Nadrząd: Struthionimorphae
  • Nadrząd: Rheimorphae
  • Nadrząd: Tinamimorphae
  • Nadrząd: Apterygimorphae

oraz wymarłe:

  • Dinornithiformes – moa
  • Aepyornithiformes – mamutaki

Przypisy

  1. Peter Johnston. New morphological evidence supports congruent phylogenies and Gondwana vicariance for palaeognathous birds. „Zoological Journal of the Linnean Society”, 2011. DOI: 10.1111/j.1096-3642.2011.00730.x (ang.). 
  2. Systematyka i nazwy polskie za: Paweł Mielczarek, Marek Kuziemko: Infragromada: Palaeognathae. W: Kompletna lista ptaków świata [on-line]. Instytut Nauk o Środowisku Uniwersytetu Jagiellońskiego. [dostęp 2014-04-02].