Parafia św. Jana Pawła II i śś. Cyryla i Metodego w Radomiu

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Parafia św. Jana Pawła II i śś. Cyryla i Metodego
Państwo

 Polska

Siedziba

Sadków

Adres

Sadków 57a,
26-600 Radom

Data powołania

25 grudnia 1989

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

Diecezja

radomska

Dekanat

Radom-Północ

Kościół

św. Jana Pawła II i św. Cyryla i Metodego

Proboszcz

ks. Dariusz Olender

Wezwanie

św. Jana Pawła II i św. Cyryla i Metodego

Wspomnienie liturgiczne

22 października

Położenie na mapie gminy Jedlnia-Letnisko
Mapa konturowa gminy Jedlnia-Letnisko, blisko lewej krawiędzi na dole znajduje się punkt z opisem „Parafia św. Jana Pawła II i śś. Cyryla i Metodego”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, blisko centrum na prawo znajduje się punkt z opisem „Parafia św. Jana Pawła II i śś. Cyryla i Metodego”
Położenie na mapie województwa mazowieckiego
Mapa konturowa województwa mazowieckiego, na dole znajduje się punkt z opisem „Parafia św. Jana Pawła II i śś. Cyryla i Metodego”
Położenie na mapie powiatu radomskiego
Mapa konturowa powiatu radomskiego, blisko centrum u góry znajduje się punkt z opisem „Parafia św. Jana Pawła II i śś. Cyryla i Metodego”
Ziemia51°23′58″N 21°12′57″E/51,399444 21,215833

Parafia św. Jana Pawła II i śś. Cyryla i Metodego w Radomiuparafia rzymskokatolicka w dekanacie Radom-Północ diecezji radomskiej.

Historia[edytuj | edytuj kod]

W 1984 biskup Edward Materski rozpoczął starania zmierzające do stworzenia w okolicach radomskiego lotniska wojskowego placówki duszpasterskiej. W 1985 zakupiono ziemię na cele kościelne, jednak władze państwowe nie wyrażały zgody na budowę w tym miejscu świątyni. 24 grudnia 1985, w godzinach rannych grupa ok. 50 osób z miejscowości Natolin i Sadków wraz z księdzem Mieczysławem Głogowskim postawiła krzyż i z przygotowanych elementów zbudowała drewnianą kaplicę, którą poświęcił biskup Edward Materski 26 grudnia 1985. W kolejnych latach mimo sprzeciwu władz kaplica została rozbudowana. Parafię pw. św. Cyryla i Metodego erygował biskup Edward Materski 25 grudnia 1989. Biskup Henryk Tomasik zmienił wezwanie parafii, nadając jej 5 czerwca 2011 tytuł św. Jana Pawła II. W 2009 rozpoczęto budowę kościoła według projektu arch. Jerzego Biedronia i Jerzego Kosiora, staraniem ks. Dariusza Olendra i parafian. Wystrój świątyni zaprojektowała pracownia artystyczno-rzeźbiarska Andrzeja Pasonia ze Starego Sączą. 22 października 2012 biskup Henryk Tomasik wmurował w ściany kościoła kamień węgielny oraz akt erekcyjny.

Zasięg parafii[edytuj | edytuj kod]

Do parafii należą wierni z Radomia mieszkający przy ulicach: Chorzowskiej, Lubelskiej i Porannej oraz wierni z miejscowości: Natolin, Sadków i Górki[1].

Proboszczowie[edytuj | edytuj kod]

  • ks. Mieczysław Głogowski (1989–1990)
  • ks. Andrzej Głogowski (1990–1992)
  • ks. Stanisław Wąsiel (1992–2008)
  • ks. Dariusz Olender (od 2008)

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]