Parafia Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Klukach

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Rzymskokatolicka Parafia Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski
Państwo

 Polska

Siedziba

Kluki

Adres

97-415 Kluki
Kluki 98b

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

Diecezja

Łódzka

Region

Łódzki

Dekanat

zelowski

Filie

0

Proboszcz

ks. Zenon Miksa

Wezwanie

Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski

Wspomnienie liturgiczne
  • uroczystość Najświętszej Maryi Panny (3 maja)
Położenie na mapie gminy Kluki
Mapa konturowa gminy Kluki, w centrum znajduje się punkt z opisem „Rzymskokatolicka Parafia Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, w centrum znajduje się punkt z opisem „Rzymskokatolicka Parafia Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski”
Położenie na mapie województwa łódzkiego
Mapa konturowa województwa łódzkiego, blisko centrum na dole znajduje się punkt z opisem „Rzymskokatolicka Parafia Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski”
Położenie na mapie powiatu bełchatowskiego
Mapa konturowa powiatu bełchatowskiego, w centrum znajduje się punkt z opisem „Rzymskokatolicka Parafia Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski”
Ziemia51°20′53,898″N 19°13′52,700″E/51,348305 19,231306
Strona internetowa

Parafia Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Klukach w dekanacie zelowskim archidiecezji łódzkiej, w powiecie bełchatowskim. Graniczy z parafiami w: Parznie (spośród dekanatu zelowskiego), Kaszewicach i Szczercowie (spośród dekanatu szczercowskiego) oraz Bełchatowie (spośród dekanatu bełchatowskiego).
Parafia zrzesza 1 300 wiernych z miejscowości: Kluki, Osina, Podwódka i Podścichawa.

Przy parafii istnieją grupy duszpasterskie: Rada Parafialna, chór parafialny, schola dziecięco-młodzieżowa, Kółka Różańcowe -5, zespoły "Margaretek", grupa dziecięca "Biała Armia", ministranci i lektorzy.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Parafia w Klukach jest jedną z najmłodszych parafii archidiecezji łódzkiej. Została erygowana 26 sierpnia 2007 roku przez arcybiskupa metropolitę łódzkiego - Władysława Ziółka. Wcześniej tereny obecnej parafii należały do parafii w Parznie.

Obok kościoła parafialnego znajduje się cmentarz wojenny z czasów drugiej wojny światowej. Spoczywają tu żołnierze 82., 83. i 84. Pułków Piechoty wchodzących w skład 30. Dywizji Piechoty Armii "Łódź" polegli w walce z hitlerowskim najeźdźcą w czasie wojny obronnej we wrześniu 1939 r.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]