Parafia Opieki Matki Bożej w Osięcinach

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Parafia Opieki Matki Bożej
kościół parafialny
kościół parafialny
Państwo  Polska
Siedziba Osięciny
Adres Plac Wolności 22, 88-220 Osięciny
Wyznanie katolickie
Kościół rzymskokatolicki
Diecezja włocławska
Dekanat bądkowski
kościół Kościół Opieki Matki Bożej w Osięcinach
Proboszcz ks. dr Piotr Dziurdziński
Wezwanie Opieki Matki Bożej
brak współrzędnych

Parafia Opieki Matki Bożej w Osięcinach – rzymskokatolicka parafia położona we wsi Osięciny. Administracyjnie należy do diecezji włocławskiej (dekanat bądkowski).

Odpust parafialny odbywa się we wspomnienie bł. Wincentego i Józefa (24 maja), św. Józefa i Aniołów Stróżów.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Parafia znana już w XIII w. Pierwszy znany kapłan pracujący w tej parafii nosił imię Tebovico Cappellano de Osencin. Pierwszy znany kościół nosił wezwanie św. Prokopa. Ten, albo kolejny kościół, spłonął miedzy 1578 a 1584 r. Zapewne staraniem kolatora Stanisława Wilkostowskiego, jeszcze w 1584 r., kupiono od protestanta Zakrzewskiego z Zakrzewa tamtejszy kościół parafialny, przeznaczony przezeń do usunięcia i przeniesiono do Osięcin. W 1708 r. parafia Osięciny została oddana pod opiekę kanoników regularnych z Lubrańca, ale już od 1779 r. powrócili do niej kapłani diecezjalni. Na początku XIX w. świątynia ta była tak zniszczona, że w 1824 r. powiedziano, że zagraża bezpieczeństwu, a w 1838r. została zamknięta. Nabożeństwa parafialne zostały przeniesione do kaplicy dworskiej. Wówczas, w latach 1854-1855, z fundacji kolatorów, Józefa hr. Skarbka i Józefa Gzowskiego, według projektu Henryka Marconiego, zbudowano nowy Kościół. Uszkodzony w 1959 r. wskutek zawalenia się wieży, odbudowany i gruntownie remontowany w I. 1960-62.

Nowa świątynia otrzymała wezwanie Opieki Matki Bożej. Neogotycka, orientowana, murowana z cegły na cokole kamiennym. Prezbiterium kryte pozornym sklepieniem ostrołukowym, w nawie strop dwuspadowym, w kaplicy sufit kasetonowy. Dachy siodłowe kryte blachą. Nad szczytem zachodnim prostokątna wieża z nową blaszaną iglicą. Wystrój neogotycki. Chrzcielnica klasycystyczna. Wystrój prezbiterium, granitowy ołtarz i ambona według projektu ks. Tadeusza Furdyny. W latach 1998-99 przeprowadzono pracę konserwatorsko-malarskie polichromii całego wnętrza świątyni.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]