Park Zamajdan-Olszyny

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Park Zamajdan-Olszyny
Obiekt zabytkowy nr rej. 138 z 30 października 2018
Państwo

 Polska

Miejscowość

Majdan

Adres

Majdan 102
05-462

Powierzchnia

110 ha

Data założenia

II poł XIX wieku

Projektant

Leon Chrzanowski

Położenie na mapie Warszawy
Mapa konturowa Warszawy, blisko prawej krawiędzi nieco na dole znajduje się punkt z opisem „Park Zamajdan-Olszyny”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, blisko centrum na prawo znajduje się punkt z opisem „Park Zamajdan-Olszyny”
Położenie na mapie województwa mazowieckiego
Mapa konturowa województwa mazowieckiego, w centrum znajduje się punkt z opisem „Park Zamajdan-Olszyny”
Ziemia52°11′33,9″N 21°15′50,4″E/52,192750 21,264000

Park Zamajdan-Olszyny – XIX-wieczny zespół dworsko – parkowy znajdujący się na terenie gminy Wiązowna koło Warszawy. Dawny majątek Olszyny, należy od lat 60. XX wieku do rodu Roszkowskich herbu Ogończyk.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Park został założony pod koniec XIX wieku wokół dworu Olszyńskiego przez Leona Chrzanowskiego, polskiego szlachcica. Ma powierzchnię 110 ha. Na terenie majątku Roszkowskich znajduje się staropolski dworek z końca XIX wieku, oficyna, stajnie, powozownie, szklarnie z lat 30. oraz budynki gospodarcze, ponadto w północnej części majątku znajduje się sad z przedwojennym drzewostanem. Na terenie parku znajdują się także trzy jeziora.

Historia hrabiego Chrzanowskiego[edytuj | edytuj kod]

Leon Chrzanowski założył park z myślą o swojej chorej na malarię córce Halinie. Początkowo Chrzanowski zakupił lasy, które miały pomóc w kuracji córki. Kuracja pomogła a szlachcic wybudował pensjonat-ośrodek sanatoryjno-wypoczynkowy dla środowisk twórczych Warszawy (obecne Zagórze).

Pierwszym dyrektorem ośrodka w Zagórzu była Karolina Szaniawska – matka dramaturga Jerzego Szaniawskiego, a następnym Emilia Jackowska, siostrzenica Bolesława Prusa. W 1939 roku Koło Przyjaciół Instytutu Higieny Psychicznej kierowane przez prof. Kazimierza Dąbrowskiego kupiło w sąsiedztwie teren pod sanatorium dla dzieci znerwicowanych. Po wojnie rozwiązano Towarzystwo i przeznaczono Zagórze na ośrodek leczenia choroby Heine-Medine'a.

Lata wojenne[edytuj | edytuj kod]

Tablica pamiątkowa przed główną bramą

W pierwszych miesiącach wojennych generał Stefan Grot-Rowecki razem z generałem Michałem Karaszewiczem-Tokarzewskim w gmachu dworku tworzyli podstawy Polskiego Państwa Podziemnego, z własną armią. Gościny im udzieliła ówczesna właścicielka hrabina Kazimiera Chrzanowska wraz z córką Haliną – osobą wielce zasłużoną w konspiracji.

Z inicjatywy Zofii Kossak, bywającej w Olszynach powstała tu idea powołania Rady Pomocy Żydom "Żegota", organizacji działającej w ramach Polskiego Państwa Podziemnego, w okupowanej przez Niemców Polsce.

Majątek w Olszynach był także miejscem schronienia emisariuszy londyńskiej Delegatury Rządu na Kraj oraz Żydów – uciekinierów z falenickiego getta.

Lata powojenne[edytuj | edytuj kod]

Majątek Zamajdan-Olszyny w latach 60. został zakupiony przez prof. Ireneusza Roszkowskiego. Od tamtej pory Park Zamajdan-Olszyny należy do rodziny Roszkowskich.

Pomniki przyrody[edytuj | edytuj kod]

Na terenie parku w Olszynach znajduje się kilka pomników przyrody:

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Krzysztof  Oktabiński „Wiązowna 1597-1997. kartki z dziejów” , Michał Troszyński „Wspomnienie”  w : „Ginekologia Polska” nr 3/2009