Phoma

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Foma
Ilustracja
Phoma gossypiicola na liściu
Systematyka
Domena

eukarionty

Królestwo

grzyby

Typ

workowce

Klasa

Dothideomycetes

Rząd

Pleosporales

Rodzina

incertae sedis

Rodzaj

foma

Nazwa systematyczna
Phoma Sacc.
Michelia 2(no. 6): 4 (1880)
Typ nomenklatoryczny

Phoma herbarum Westend. 1852

Phoma Sacc. (foma) – rodzaj grzybów z klasy Dothideomycetes. Należą do niego bardzo liczne gatunki, większość z nich to pasożyty, a wśród nich są grzyby naporostowe. Anamorfy Pezizomycotina[1].

Charakterystyka[edytuj | edytuj kod]

Mikroskopijne grzyby pasożytnicze. Pyknidia zanurzone w tkankach żywiciela, kuliste, o kształcie zblizonym do kulistego lub nieostrokształtne, o barwie od bladobrązowej do ciemnobrązowej, czasami z długimi szyjami, z jednym ujściem centralnym, ale czasami w hodowli rozwijają się formy z więcej niż jedną ujściem. Ściana cienkościenna, zbudowana z grubościennych i ciemnobrązowych komórek na zewnątrz i cienkościennych, subhyalinowych komórek od wewnątrz. Komórki konidiotwórcze hialinowe, krótkie, fialidowe, enteroblastyczne, gruszkowate, utworzone z komórek wyściełających wnętrze pyknidium. Konidia szkliste, jednokomórkowe, czasami jednoprzegrodowe, zwykle z dwoma gutulami, podłużne, odwrotnie jajowate lub elipsoidalne. W hodowli często tworzą się chlamydospory[2].

Systematyka i nazewnictwo[edytuj | edytuj kod]

Pozycja w klasyfikacji według Index Fungorum: Incertae sedis, Pleosporales, Pleosporomycetidae, Dothideomycetes, Pezizomycotina, Ascomycota, Fungi[1].

Synonimy nazwy naukowej: Chlamydosporium Peyronel, Deuterophoma Petri, Leptophoma Höhn., Macroplodiella Speg., Peyronellaea Goid., Peyronellaea Goid., Phomopsina Petr., Plenodomus Preuss, Polyopeus A.S. Horne, Pseudosclerophoma Petr., Rhizosphaerella Höhn., Sclerophomella Höhn., Sclerophomina Höhn., Vialina Curzi[3]. Nazwa polska według W. Fałtynowicza[4].

Niektóre gatunki:

Nazwy naukowe na podstawie Index Fungorum[5]. Nazwy polskie według W. Fałtynowicza[4].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Index Fungorum [online] [dostęp 2015-02-25].
  2. Phoma [online], Mycobank [dostęp 2022-04-25].
  3. Species Fungorum [online] [dostęp 2015-02-25].
  4. a b Wiesław Fałtynowicz, Krytyczna lista porostów i grzybów naporostowych Polski, Kraków: Instytut Botaniki im. W. Szafera PAN, 2003, ISBN 83-89648-06-7.
  5. Index Fungorum (gatunki) [online] [dostęp 2015-02-27].