Piana (rzeka)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Przekierowanie Na tę stronę wskazuje przekierowanie z „Peene”. Zobacz też: Peene – miejscowość w hrabstwie Kent (Anglia).
Piana/Peene
Piana/Peene
Piana w okolicy Stolpe an der Peene
Lokalizacja Europa
Niemcy
Źródło Pojezierze Meklemburskie
na zach. od Demmin
ok. 28 m n.p.m.
Ujście cieśnina Piana
koło Anklam
Długość 142,5 km
Największe dopływy Tollense, Trebel
Rzeki Europy
Rzeka Piana, swoje dopływy a cieśnina Piana
Most autostrady A20 nad rzeką

Piana[1] (niem. Peene) – rzeka w Niemczech na Pomorzu Przednim (Meklemburgia-Pomorze Przednie) o długości 142,5 km.[potrzebne źródło]

Źródła rzeki leżą w północno-wschodniej części Pojezierza Meklemburskiego (314.2-3), ok. 25 km na zachód od miasta Demmin i ok. 16 km na północny zachód od Kummerower See na wysokości ok. 28 m n.p.m. Po przepłynięciu kilkunastu kilometrów na południe, a następnie na wschód, rzeka (na tym odcinku zwana również Westpeene – dosł. Piana Zachodnia) w pobliżu miejscowości Neukalen wpada do Kummerower See, które zasilane jest również od strony południowej przez Ostpeene (dosł. Piana Wschodnia). Już jako Piana wypływa z północnego krańca Kummerower See płynąc na północny wschód w kierunku Demmin, na przedmieściach którego zasilana jest przez dwa swoje największe dopływy – najpierw prawy Tollense, a następnie lewy Trebel. Po minięciu Demmin rzeka zmienia kierunek na wschodni i po ok. 55 km, przepływając po drodze przez Anklam, ok. 7 km na wschód od centrum tego miasta, wpada do rozpoczynającej się w tym miejscu cieśniny Zalewu SzczecińskiegoPiany (niem. Peenestrom), vis-à-vis południowo-zachodniego cypla wyspy Uznam.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy

  1. Komisja Standaryzacji Nazw Geograficznych poza Granicami RP: Nazewnictwo geograficzne świata. T. 12: Europa Część II. Warszawa: Główny Urząd Geodezji i Kartografii, 2010, s. 153. ISBN 978-83-254-0825-1.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]