Pieśń o cegle

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Pieśń o cegle
Wykonawca utworu
Izabela Trojanowska, Stalowy Bagaż
Wydany

1981

Gatunek

pop rock

Długość

3:01

Wydawnictwo

Tonpress

Pieśń o cegle – utwór muzyczny z roku 1981, wykonywany przez Izabelę Trojanowską wraz z zespołem Stalowy Bagaż. Piosenkę skomponowali Andrzej Mogielnicki, Aleksander Mrożek i Jacek Krzaklewski, a słowa napisał Andrzej Mogielnicki[1]. Piosenka ukazała się na epce Przyda się do kartoteki[2].

Historia[edytuj | edytuj kod]

Andrzej Mogielnicki napisał słowa piosenki w okresie tzw. karnawału Solidarności, komponując utwór w drodze w Warszawy do Poznania, dokąd jechał z Izabelą Trojanowską na sesję nagraniową z zespołem Stalowy Bagaż. Trojanowska zapoznała się z utworem i zaaprobowała go bez namysłu. Utwór nagrano w studiu w Poznaniu w czasie pożyczonym od Kostasa Dzokasa, męża Eleni, gdyż studio sąsiadowało z domem mieszkalnym i nagrywanie w nocy nie było możliwe. Próba i nagranie piosenki trwały dwie godziny. Trojanowska nie była wybitną wokalistką, natomiast miała przygotowanie aktorskie i umiejętność interpretacji tekstu. Partię wokalną zaśpiewała wysokim rejestrem, co nadało utworowi charakter pastiszu. Mogielnicki był zadowolony z efektu i zdecydował, że piosenka będzie zaprezentowana podczas festiwalu w Opolu[3].

Do wykonania piosenki na scenie wykorzystano rekwizyty – czerwony krawat używany wówczas przez członków Związku Socjalistycznej Młodzieży Polskiej, a także duże bloki styropianu imitujące cegły, które wokalistka podawała asystentom wzorem trójek murarskich i rzucała w publiczność. Występ okazał się kontrowersyjny, został źle przyjęty przez krytykę, protestował również ZSMP przeciwko nadużyciu i ośmieszaniu ich symbolu. Protestowano również później, podczas letniej trasy koncertowej artystki. W roku 2006 powstała nowa wersja tej piosenki, zaaranżowana tak, aby na plan pierwszy wysunąć gitarę[4].

Tekst[edytuj | edytuj kod]

Słowa piosenki nawiązują do trójek murarskich, specyficznej metody pracy stosowanej głównie podczas odbudowy Polski po drugiej wojnie światowej. Na słowa składają się hasła często wykorzystywane na pierwszomajowych transparentach epoki socrealistycznej: Prostą mamy sprawę, jasny cel; Wiemy kto przyjaciel, a kto wróg; Kto nie idzie z nami, maszeruje przeciw nam i podobne. Pojawiają się również setki nowych hut – w latach 50. stawiano głównie na przemysł ciężki, a jedną z najważniejszych inwestycji okresu PRL była wybudowana w latach 70. Huta Katowice. Obietnica wszystkiego będzie w bród jest ironiczna, gdyż piosenka powstała w czasach kryzysu i długich sklepowych kolejek[5].

Nagrody i wyróżnienia[edytuj | edytuj kod]

Piosenka otrzymała nagrodę publiczności festiwalu w Opolu. W październikowej liście przebojów magazynu muzycznego Non Stop utwór zajął drugie miejsce[4].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Jan Skaradziński, Konrad Wojciechowski: Piosenka musi posiadać tekst i muzykę. 200 najważniejszych utworów polskiego rocka. Czerwonak: In Rock, 2017. ISBN 83-64373-54-4.