Piotr Smoleński

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Piotr Smoleński (ur. w 1908[1], zm. 9 stycznia 1942) – polski kryptolog.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Przed II wojną światową był pracownikiem cywilnym sekcji rosyjskiej BS-3 (zajmującej się łamaniem rosyjskich szyfrów) polskiego Biura Szyfrów Sztabu Generalnego[2][1]. Mieszkał w tzw. Białym Pałacu w Piastowie. Uczestniczył w konstruowaniu maszyny deszyfrującej Lacida[1].

Po wybuchu wojny został razem z innymi pracownikami Biura Szyfrów ewakuowany do Francji. Od października 1939 służył w wywiadzie admiralicji francuskiej. Jako kryptoanalityk i specjalista od szyfrów rosyjskich wszedł w skład ośrodka wywiadowczego PC Bruno. W czerwcu 1940 wraz z całym zespołem został ewakuowany do Tuluzy, następnie do Oranu i Algieru, a jesienią powrócił z nim do Francji i wszedł w skład ośrodka wywiadowczego Cadix (polski kryptonim Ekspozytura 300)[2][1]. W kwietniu 1941 został przeniesiony do Algieru, w styczniu 1942 zamierzał powrócić do Francji[1].

Wraz z Janem Gralińskim i Jerzym Różyckim zginął podczas zatonięcia statku pasażerskiego SS Lamoricière na Morzu Śródziemnym[3][1].

Posiadał stopień kanoniera z cenzusem, pośmiertnie został awansowany do stopnia podporucznika[1].

Był żonaty z Jadwigą Smoleńską (secundo voto Mazurkiewicz), zm. 16 kwietnia 2011 w Piastowie. Miał z nią syna Bogdana (1938-1998)[4].

Jego grób symboliczny znajduje się na cmentarzu w Gołąbkach[5].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]