Podufała Turnia

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Podufała Turnia
Państwo

 Słowacja

Pasmo

Tatry, Karpaty

Pierwsze wejście

26 lipca 1900
Antonina Englischowa, Karol Englisch i Johann Hunsdorfer junior

Położenie na mapie Tatr
Mapa konturowa Tatr, na dole nieco na prawo znajduje się czarny trójkącik z opisem „Podufała Turnia”
Położenie na mapie Karpat
Mapa konturowa Karpat, u góry nieco na lewo znajduje się czarny trójkącik z opisem „Podufała Turnia”
Ziemia49°10′08″N 20°09′21″E/49,168889 20,155833

Podufała Turnia (słow. Opálová veža, niem. Isabellaturm, węg. Izabellatorony) – trójwierzchołkowa turnia znajdująca się w południowo-zachodnim żebrze Rogatej Turni po stronie Doliny Wielickiej w słowackiej części Tatr Wysokich. Od Rogatej Turni oddziela ją Podufała Przełączka, a od Podufałej Baszty oddzielona jest siodłem Podufałego Przechodu, przez które biegnie Granacka Ławka. Na wierzchołek Podufałej Turni nie prowadzą żadne znakowane szlaki turystyczne, jest ona dostępna jedynie dla taterników. Szczyt należy do grupy Granackich Turni, wyższej części masywu Granatów Wielickich.

Podufała Turnia jest turnią trójwierzchołkową – środkowy (główny), północno-wschodni (niższy) i południowo-zachodni (niższy). Największą z jej ścian jest ściana południowa, która opada w kierunku Granackiego Kotła.

Nazwa Podufałej Turni pochodzi od jej kształtu. Przymiotnik podufały pochodzi z gwary góralskiej i znaczy tyle co zuchwały.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Pierwsze wejścia turystyczne:

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Witold Henryk Paryski: Tatry Wysokie. Przewodnik taternicki. Część XIII. Litworowy Szczyt – Staroleśna Szczerbina. Warszawa: Sport i Turystyka, 1967.
  • Jarosław Januszewski, Grzegorz Głazek, Witold Fedorowicz-Jackowski: Tatry i Podtatrze, atlas satelitarny 1:15 000. Warszawa: GEOSYSTEMS Polska Sp. z o.o., 2005. ISBN 83-909352-2-8.
  • Zofia Radwańska-Paryska, Witold Henryk Paryski: Wielka encyklopedia tatrzańska. Poronin: Wydawnictwo Górskie, 2004. ISBN 83-7104-009-1.