Pomnik gen. Władysława Sikorskiego w Koszalinie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Pomnik gen. Władysława Sikorskiego w Koszalinie
Ilustracja
Państwo

 Polska

Miejscowość

Koszalin

Miejsce

ul. Dworcowa (skwer Ofiar Katyńskich)

Typ obiektu

popiersie na kolumnie

Projektant

Zygmunt Wujek

Materiał

szary granit

Całkowita wysokość

ok. 5 m. m

Data odsłonięcia

2003

Położenie na mapie Koszalina
Mapa konturowa Koszalina, blisko centrum po lewej na dole znajduje się punkt z opisem „Pomnik gen. Władysława Sikorskiego w Koszalinie”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, u góry po lewej znajduje się punkt z opisem „Pomnik gen. Władysława Sikorskiego w Koszalinie”
Położenie na mapie województwa zachodniopomorskiego
Mapa konturowa województwa zachodniopomorskiego, u góry po prawej znajduje się punkt z opisem „Pomnik gen. Władysława Sikorskiego w Koszalinie”
Ziemia54°11′26,2″N 16°10′27,6″E/54,190611 16,174333

Lokalizacja[edytuj | edytuj kod]

Pomnik odsłonięto w 60. rocznicę śmierci gen. Władysława Sikorskiego przy skrzyżowaniu ul. Władysława IV i Jana Pawła II w Koszalinie. Po uroczystościach okazało się, że pomnik stanął bez potrzebnych zezwoleń, w związku z tym rok później (lipiec 2004) został przeniesiony w miejsce gdzie wcześniej znajdował się pomnik gen. Karola Świerczewskiego.

Opis[edytuj | edytuj kod]

Pomnik został wykonany z szarego granitu w kształcie słupa. Na szczycie pomnika znajduje się orzeł Wojska Polskiego z roku 1939. Na czołowej stronie pomnika nad tablicą znajduje się odlew głowy generała Sikorskiego w rogatywce. Pod głową umieszczona została dedykacja:

„Generał Władysław Sikorski 1881-1943. Premier Rządu Rzeczypospolitej Polskiej. Naczelny Wódz Polskich Sił Zbrojnych. Walczył i zginął za naszą wolność. Społeczeństwo miasta i powiatu Koszalin 4 VII 2003[1]”.

Widok pomnika od strony frontowej

W połowie kamiennej części pomnika znajdują się cztery tablice po jednej z każdej strony. Orzeł, tablice i głowa generała zostały wykonane z żeliwa patynowanego.

Na granitowym obelisku o wysokości ok. 5 metrów znajdują się płaskorzeźby nawiązujące do życiorysu generała i losów jego żołnierzy – od I wojny światowej i odrodzenia Polski w 1918 r. po śmierć Naczelnego Wodza w katastrofie nad Gibraltarem. Są to daty: 1918, 1920, 1939 i 1943; nazwy miejscowości, m.in.: Londyn, Warszawa, Gibraltar, Tuszów, Lwów, Angers; odznaki wojskowe, m.in. odznaka Samodzielnej Brygady Strzelców Podhalańskich, odznaka pamiątkowa Samodzielnej Brygady Strzelców Karpackich, odznaka Dywizji Strzelców Pieszych, odznaka pamiątkowa 1 Dywizji Grenadierów, odznaka Pilota oraz harcerska lilijka i symbol Marynarki Wojennej[2].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Laskowski Leszek, Pomniki Koszalina, Koszalin 2009, ISBN 978-83-87317-65-2, s. 14-15
  2. https://sites.google.com/site/pomnikikoszalina/pomniki/p_w-sikorskiego Pomniki Koszalina. Historia w kamieniu wyryta