Pomoc:Wyszukiwarka

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Pierwsze kroki Dla czytelników Edytowanie
Wyszukiwanie Wykorzystanie O Wikipedii Kontakt
Indeks haseł Indeks kategorii Portale


Wewnętrzna wyszukiwarka Wikipedii działa podobnie jak wyszukiwarka Google, przy czym tutaj przeszukuje się zasoby Wikipedii. Po rozpoczęciu wpisywania słowa od razu pojawia się menu z kilkoma podpowiedziami dobranymi według tytułów istniejących stron.

Jeśli chcesz wyszukać strony, w których pojawia się wpisane słowo, wybierz opcję znajdującą się na dole listy (pod kreską, przy słowie „zawierające”).

Po liście podpowiedzi możesz poruszać się za pomocą klawiatury. Jest to szczególnie przydatne, jeśli wyszukać artykuły zawierające wpisane słowo. Wystarczy, że naciśniesz strzałkę do góry (przechodząc tym samym na koniec listy) i wciśniesz Enter. Podobnie możesz przejść strzałką w dół i od razu przejść do danego artykułu.

Podpowiedzi można także wykorzystać do szybszego wpisywania hasła. Załóżmy, że chcesz przejść do artykułu o Parku Narodowym w Borach Tucholskich. Wpisz w wyszukiwaniu „Park”. W podpowiedziach zobaczysz hasło „park narodowy”, zejdź do niego wykorzystując strzałki, ale zamiast wciskać Enter, naciśnij spację. Zobaczysz wówczas nowy zestaw podpowiedzi w tym Park Narodowy „Bory Tucholskie” (wystarczy przejść do niego strzałkami i zatwierdzić). Zauważ, że z klawiatury wystarczyło wpisać tylko słowo „Park”.

Search-vector-pl.png

Wyniki wyszukiwania artykułów zawierających słowo

Po przejściu do wyszukiwania danego słowa w treści, dostaje się domyślnie listę artykułów, które takie słowo zawierają [1] (na rys. 3). Na szarym pasku [2] można jednak wybrać wyszukiwanie multimediów (plików), a także na stronach pomocy i projektu (czyli opisujących m.in. zalecenia i porady). Można także wyszukać wszędzie lub wybrać bardziej konkretnie w opcji „Zaawansowane” (różne rodzaje zawartości znajdują się w różnych przestrzeniach nazw). Zalogowane osoby mogą także wybrać jakiego rodzaju wyszukiwanie najbardziej im odpowiada (Preferencje → Opcje wyszukiwania).

Bliżej górnej części strony [3] widać słowo (lub słowa), które były wyszukiwane oraz mini-klawiaturkę z polskimi znakami diakrytycznymi, które ułatwiają wpisanie polskich słów osobom bez polskiej klawiatury. Należy tu też zwrócić uwagę na rozwijalne menu widoczne po lewej. Umożliwia ono wybranie innego dostawcy wyszukiwania (np. Google, Yahoo, Bing). Domyślnie wybrana jest opcja „MediaWiki”, czyli wewnętrzna wyszukiwarka Wikipedii (Wikipedia działa na oprogramowaniu MediaWiki).

W przykładzie po prawej występuje jeszcze jeden, dodatkowy obszar na zielonym tle [4]. Taki komunikat pojawia się, gdy artykuł jeszcze nie istnieje. Podane są też wskazówki, co zrobić, jeśli uważasz, że taki artykuł powinien zostać napisany.

Search-vector-results-pl.png

Ograniczenia i możliwości wyszukiwarki

Ograniczenia

W tekście muszą być wszystkie słowa wpisane do wyszukiwarki
Wyszukiwanie pokazuje tylko te strony, które zawierają w swojej treści wszystkie słowa wpisane do okienka. Dlatego jeżeli wyszukiwanie będzie puste, usuń któreś ze słów, a także upewnij się, czy są one poprawnie wpisane. Ponadto jeśli wpisałeś np. słowo „Śląsk”, nie zostaną znalezione strony zawierające w swej treści np. wyraz „śląski”.
Wyszukiwanie nie bierze pod uwagę wielkości liter
Wyszukiwanie słów „fortran”, „Fortran” i „FORTRAN” da te same wyniki. Jednak przy więcej niż jednym wyrazie należy pamiętać o wielkości liter („górny śląsk” nie da nic, należy wpisać „Górny Śląsk”). Jedynie wielkość pierwszej litery i w tym przypadku nie gra roli (można wpisać „górny Śląsk”).
Wyszukiwanie uwzględnia znaki diakrytyczne
Wyszukiwanie odbywa się z uwzględnieniem polskich i innych znaków diakrytycznych. W związku z tym oprogramowanie nie wie, że pisząc „Lotwa” miałeś na myśli „Łotwę”, a „zolw” to nazwa zwierzęcia w „języku polskim”.
Nie można stosować symboli wieloznacznych
We frazach do wyszukiwania nie można używać ? lub * w celu dopełnienia słów. Jeżeli chcesz szukać zarówno „Polska” i „polski”, musisz utworzyć frazę w ten sposób: (Polska or polski).

Możliwości

Wyszukiwanie złożone
Można używać łączenia słów podanych do wyszukania za pomocą łączników „and” (i), „or” (lub) i „not” (nie) – w celu tworzenia bardziej złożonych zapytań, można również stosować złożone zapytania z nawiasami. Gdy do okienka wpisze się listę słów, oprogramowanie domyślnie przyjmuje, że występuje między nimi łącznik"„and” (i).
Na przykład fraza:
„piłsudski not bronisław”
wyszuka strony zawierające słowo „piłsudski”, ale nie zawierające słowa „bronisław”
Fraza:
„(Adolph or Adolf) and Hitler”
wyszuka wszystkie strony, które zawierają słowo „Hitler” i słowo „Adolf” lub „Adolph”.
Przekierowania można wyłączyć
Robi się to klikając na kwadracik „Pokaż przekierowania”, który znajduje się na dole strony z rezultatami wyszukiwania.

Przeszukiwanie Wikipedii za pomocą Google

Można wykorzystać do przeszukiwania Wikipedii wyszukiwarkę Google. W wyszukiwaniu prostym, po wpisaniu szukanego wyrazu bądź frazy, należy wpisać operator: „site:x”, gdzie x to domena, w której mają być przeprowadzone wyszukiwania. X dla Wikipedii to: „wikipedia.org”, a dla polskojęzycznej Wikipedii: „pl.wikipedia.org”.

W zaawansowanym szukaniu należy wpisać w okienku „Pokaż wyniki z tego serwera lub domeny” frazę „pl.wikipedia.org”.

Wyszukiwanie za pomocą przeglądarek internetowych

Mozilla Firefox

Mozilla posiada mechanizm nazywany „search plugins”, który pozwala uzyskiwać dostęp do poszczególnych wyszukiwarek za pomocą sidebaru.

Dla polskojęzycznej Wikipedii kod tego plugina jest taki:

<search
name="Wikipedia - Wolna Encyklopedia"
description="Wikipedii, wolnej encyklopedii"
method="GET"
action="http://pl.wikipedia.org/w/wiki.phtml"
queryCharset="UTF-8"
searchForm= "http://pl.wikipedia.org"
>

<input name="search" user>
<input name="sourceid" value="Mozilla-search">
<inputnext name="offset" factor="20">
<inputprev name="offset" factor="20">

<interpret
   browserResultType="result"
   charset="UTF-8"
   resultListStart="</h2>"
   resultListEnd="<p>"
   resultItemStart="<li>"
   resultItemEnd="</li>"
>
</search>

To samo można uzyskać klikając na odpowiedni link na stronie http://mycroft.mozdev.org/quick/wikipedia.html (działa zarówno w Mozilli jak i w Firefoksie).

Opera

W przeglądarce Opera można samodzielnie tworzyć wyszukiwarki – wystarczy prawym klawiszem myszy kliknąć na pole wpisywania słów → wybrać Utwórz wyszukiwarkę i gotowe :) Wyszukiwarka ta będzie dostępna pod prawym klawiszem myszki oraz w polu wyszukiwarek. Można też stworzyć słowo kluczowe, np. „w” – wtedy po wpisaniu w pasku adresu np. „w pomarańcza” wyświetli się od razu strona pomarańcza.