Popiersie Józefa Bema w Warszawie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Popiersie Józefa Bema w Warszawie
Ilustracja
Pomnik w Łazienkach
Państwo

 Polska

Województwo

 mazowieckie

Miejscowość

Warszawa

Miejsce

Łazienki Królewskie w Warszawie

Typ obiektu

popiersie na cokole

Projektant

Bohdan Święcicki

Data odsłonięcia

1924

Położenie na mapie Warszawy
Mapa konturowa Warszawy, w centrum znajduje się punkt z opisem „Popiersie Józefa Bema w Warszawie”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, blisko centrum na prawo znajduje się punkt z opisem „Popiersie Józefa Bema w Warszawie”
Położenie na mapie województwa mazowieckiego
Mapa konturowa województwa mazowieckiego, w centrum znajduje się punkt z opisem „Popiersie Józefa Bema w Warszawie”
Ziemia52°12′49,7″N 21°02′16,8″E/52,213800 21,038000

Popiersie Józefa Bema w Warszawie – pomnik generała Józefa Bema w warszawskim parku Łazienkowskim.

Opis[edytuj | edytuj kod]

Pomnik znajduje się na wschodnim skraju parku Łazienkowskiego, przy alejce łączącej Amfiteatr z siedzibą Muzeum Łowiectwa i Jeździectwa. Składa się z trójstopniowego murowanego postumentu i ustawionego na nim brązowego popiersia Józefa Bema. Na cokole widnieje napis: BEM. Popiersiem opiekuje się Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie[1].

Monument wzniesiono z inicjatywy 1. Dywizjonu Artylerii Konnej im. Generała Józefa Bema na terenie koszar[2]. Odsłonięto go w 1924 r. W obecnym miejscu znajduje się od 2004 r. Autorem rzeźby był Bohdan Święcicki, który wzorował się na XIX-wiecznych rycinach – generał jest ukazany w mundurowym płaszczu z epoletami (naramiennikami z frędzlami). Do piersi Bema przypięte są dwa ordery: Krzyż Kawalerski Legii Honorowej, który otrzymał za udział w bohaterskiej obronie Gdańska w 1813, oraz Złoty Krzyż Orderu Virtuti Militari, którym generał został odznaczony w roku 1831[2].

Generał Bem był jednym z dowódców powstania listopadowego, które swój początek miało w parku Łazienkowskim. We wrześniu 1831 r. stanął na czele oddziałów artylerii broniących stolicy przed atakiem Rosjan. Obrona ta jednak okazała się nieskuteczna, na co duży wpływ miały nieprzewidziane okoliczności (m.in. w krytycznym momencie generał Bem został nieumyślnie zamknięty w wieży kościoła św. Trójcy[3], skąd miał prowadzić obserwacje ruchów wojsk rosyjskich. Gdy w końcu odzyskał wolność, część jego artylerii była już dla niego niedostępna, gdyż w międzyczasie przerzucono ją do innych zadań).

Jego osobie został poświęcony utwór Bema pamięci żałobny rapsod napisany przez Cypriana Kamila Norwida, którego popiersie także znajduje się w parku Łazienkowskim[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. http://www.art.srodmiescie.warszawa.pl/files/1649262104/lazienkikrolewskiebem.pdf
  2. a b c Pomnik Józefa Bema - Łazienki Królewskie w Warszawie [online], www.lazienki-krolewskie.pl [dostęp 2017-06-10] (pol.).
  3. Jadwiga Chudzikowska, Generał Bem, 1990, s. 157-159.