Port Elizabeth

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Inne znaczenia Ten artykuł dotyczy miasta w Republice Południowej Afryki. Zobacz też: Port Elizabeth – miasto w państwie Saint Vincent i Grenadyny.
Grafika przedstawiająca położenie dystryktu Nelson Mandela Bay na tle Prowincji Przylądkowej Wschodniej w RPA
pomnik w Port Elizabeth dla upamiętnienia setek koni i mułów padłych podczas II wojny burskiej
Piramidka zbudowana dla uczczenia pamięci żony Sir Rufane Donkina, Elizabeth od której miasto wzięło swą nazwę

Port Elizabeth – miasto w południowej części RPA, nad Oceanem Indyjskim, liczące niewiele ponad milion mieszkańców, z czego większość (52,1%) stanowią biali, reszta to koloredzi (mieszanki biało-czarne), których jest 30%, czarni (13,7%) oraz hindusi (3,9%).

Rdzennymi mieszkańcami regionu miasta było plemię San jednak w drugiej połowie naszej ery zostało one wysiedlone w góry i półpustynne obszary przez plemię Khoi znane również jako Hotentoci. Khoi-san uważani byli za najwcześniejszych tubylców Zatoki Algoa. Nguni, przodkowie plemion Xhosa, przybyli około 800 roku.

Miasto uznawane jest za miejsce pierwszego spotkania ludów Khoisan i Xhosa z Brytyjczykami, Duńczykami oraz Niemcami w południowej części Afryki.

Pierwszym Europejczykiem, który dotarł na tereny współczesnej Prowincji Przylądkowej Wschodniej, był Portugalczyk Bartolomeu Dias w 1488 r. W roku 1820 do zatoki Algoa przybyło cztery tysiące Brytyjskich osadników którzy zapoczątkowali powstawanie miasta.

Port Elizabeth był jednym z gospodarzy Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej 2010 w RPA.

Współpraca[edytuj | edytuj kod]