Portal:Religioznawstwo/Archiwum VIII 2006

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Portal:Religioznawstwo - Archiwum aktualności: sierpień 2006

  • Rumuńscy hierarchowie prawosławni i katoliccy zgadzają się na lustrację swoich Kościołów, której żąda prezydent kraju Traian Băsescu. Do tej pory akta komunistycznej policji politycznej Securitate rumuński wywiad SRI trzymał pod kluczem ze względu na "bezpieczeństwo narodowe". (gazeta.pl)
  • Pierwszą w historii kobietę na stanowisko zwierzchniczki wybrała największa północnoamerykańska organizacja islamska. W ten sposób Islamic Society of North America miała, zdaniem komentatorów, wyrazić wsparcie dla powoływania kobiet na inne przywódcze stanowiska w tej wspólnocie. Nowym prezydentem stowarzyszenia została wybrana Ingrid Mattson, kanadyjska konwertytka, wykładowca prawa islamskiego w Hartford Seminary. (EAI)
  • W niewielkiej szkockiej miejscowości Pluscarden brytyjski biskup i polscy emigranci planują stworzyć kopię częstochowskiego sanktuarium na Jasnej Górze. "Nowa Częstochowa" – jak to miejsce nazywają Polscy, ma być miejscem, do którego będą pielgrzymować polscy katolicy mieszkający na Wyspach. (Koscol.pl)
  • Wyniki badań opublikowane przez brytyjski dziennik "The Daily Telegraph" pokazują, że większość Brytyjczyków czuje się zagrożona przez islam w ogóle, a nie tylko przez grupy religijnych fundamentalistów. Coraz więcej brytyjskich obywateli sądzi, że islam jest wewnętrznym problemem kraju. (EAI)
  • W Kioto rozpoczęła obrady VIII Światowa Konferencja na temat religii i pokoju. Będzie ona obradować nad apelem o odrzucenie przemocy i potępieniem "wypaczania religii przez ekstremistów". Około 2 200 uczestników, wśród których jest 800 kapłanów i hierarchów różnych Kościołów i religii, przez cztery dni będzie dyskutować na temat religii i ich możliwości jeśli chodzi o przeciwstawianie się wojnom i przemocy na świecie.
  • Na Jasnej Górze odbyło się posiedzenie Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski i biskupów diecezjalnych. Biskupi przyjęli Memoriał Episkopatu Polski "w sprawie współpracy niektórych duchownych z organami bezpieczeństwa w Polsce w latach 1944-89". Dokument był przygotowany przez krakowską komisję "Pamięć i Troska". Biskupi uznali, że duchowni, którzy świadomie współpracowali ze Służbą Bezpieczeństwa powinni sami zgłosić się do swoich przełożonych.