Portret Karola VII (obraz Jeana Fouqueta)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Portret Karola VII
(nr. inw. INV 9106)
Ilustracja
Autor

Jean Fouquet

Data powstania

ok. 1445

Medium

olej i tempera na drewnie

Wymiary

86 × 72 cm

Miejsce przechowywania
Lokalizacja

Luwr

Portret Karola VII – obraz francuskiego malarza Jeana Fouqueta.

Portret Karola VII jest pierwszym wykonanym przez Fouqueta portretem i prawdopodobnie pierwszym takim portretem w sztuce europejskiej, który przedstawia władcę w naturalnych rozmiarach jako w pół-portrecie[1]. Według Waldemara Łysiaka:

Żaden Włoch nie ośmieliłby się wówczas namalować monarchy jako płaczliwego, zmęczonego człeka o kinolu zamiast nosa i o bezmyślnym, skapcaniałym wzroku, tak bardzo karykaturalnie, a tak mało idealizująco i bez odrobiny patosu[2]

.

Opis obrazu[edytuj | edytuj kod]

Władca został ukazany pomiędzy dwoma upiętymi kotarami z niezwykłą purytańską prostotą. Ubrany jest w skromny czerwony ubiór z aksamitu wykończony kołnierzem i mankietami z brązowego futra. Na głowie ma błękitny kapelusz ze złotymi motywami "V" powtórzonymi wielokrotnie. Strój pozbawiony jest jakichkolwiek ozdób i królewskich insygniów. W ujętej w trzech czwartych twarzy oczy króla są wąskie, nos długi, wargi lekko wydęte[3]. U góry i na dole znajduje się napis: le très victorieux roy de France Charles Septiesme de ce nom (Niezwyciężony król Francji Karol VII). Napis być może odnosi się do rozejmu z Tours w 1444 roku lub do zwycięskiej bitwy o Formigny z 1450 roku.

Obraz powstał przed wyjazdem Fouqueta do Włoch; historyk sztuki Charles Sterling datuje obraz na lata 1444-1445 choć po przeprowadzonych badaniach radiograficznych i on był skłonny przesunąć datę powstania portretu na okres już po podróży[4]. Portret nosi jeszcze cechy gotyckie i pozbawiony jest wpływów malarstwa włoskiego jakim charakteryzowały się jego kolejne dzieła. Nosi natomiast cechy malarstwa niderlandzkiego i przypomina Portret małżonków Arnolfinich Jana van Eycka.

Historia obrazu[edytuj | edytuj kod]

W 1838 roku został zakupiony przez muzeum Luwr. Atrybucja nie była wówczas tak oczywista; portret przypisywano nieznanemu malarzowi greckiemu. Po łatwej identyfikacji postaci, historycy przypisali autorstwo Fouquetowi, który był malarzem nadwornym u Karola VII. Portret jest identyfikowany z tym, który Karol VII umieścił w Sainte Chapelle w Bourges, jako portret towarzyszący portretowi królowej. Obraz pozostał w kaplicy, aż do jej rozebrania w 1757 roku.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Charles VII (1403-1461), King of France | Louvre Museum | Paris [online], www.louvre.fr [dostęp 2017-11-19] (ang.).
  2. W. Łysiak, Malarstwo białego człowieka s. 282 t.I
  3. E. Lajta, Malarstwo francuskie tab.30
  4. Sterling Ars auro prior. Księga pamiątkowa ku czci Jana Białostockiego 1981 z: K. Secomska. Mistrzowie i książęta s.11

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]