Porybliny

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Porybliny
Illustration Isoetes lacustris0.jpg
Poryblin jeziorny
Systematyka
Domena eukarionty
Królestwo rośliny
Podkrólestwo naczyniowe
Gromada widłaki
Klasa widłaki różnozarodnikowe
Rząd porybliny
Rodzina poryblinowate
Nazwa systematyczna
Isoetales
Galeria zdjęć i grafik w Wikimedia Commons Galeria zdjęć i grafik w Wikimedia Commons

Porybliny, poryblinowce (Isoetales Prantl, 1874) - monotypowy rząd roślin z klasy widłaków różnozarodnikowych, zawierający jedną rodzinę poryblinowatych (Isoetaceae Rchb., 1828). Żyją w wodzie. Występuje około 140 gatunków. Są to rośliny dwupienne.

Systematyka[edytuj | edytuj kod]

Pozycja w systemie Reveala 

Królestwo rośliny, gromada widłaki, podgromada Lycopodiophytina, klasa widłaki różnozarodnikowe, podklasa Isoetidae, rząd poryblinowce, podrząd: Isoetineae.[1]

Filogeneza[edytuj | edytuj kod]

Już pod koniec dewonu pojawiła się grupa widłaków różnozarodnikowych (o zarodnikach zróżnicowanych na mikrospory i makrospory) Rośliny te były szczytowym osiągnięciem tej linii rozwojowej. W następnej epoce geologicznej, karbonie, wykształciły się formy drzewiaste, takie jak dochodzące do 30-40 metrów wysokości lepidodendrony i sygilarie, które zdominowały zbiorowiska roślinne. Stały się one głównym składnikiem karbońskich lasów, a z nich powstały najbogatsze złoża węgla kamiennego. Większość z tych ogromnych widłaków wymarła pod koniec ery paleozoicznej, a do dziś przetrwały spośród tej grupy jedynie wodne porybliny.

Cykl rozwojowy[edytuj | edytuj kod]

Porybliny produkują dwa rodzaje zarodników. Starsze, zewnętrzne liście mają u nasady zarodnie zwane makrosporangiami wytwarzające duże zarodniki - makrospory. U nasady wewnętrznych młodszych liści znajdują się mikrosporangia - zarodnie produkujące małe zarodniki, czyli mikrospory. Po rozpadzie zarodni małe zarodniki wytwarzają przedrośla męskie. Z makrospory wyrasta przedrośle żeńskie, tworzące kilka rodni z pojedynczymi komórkami jajowymi, z mikrospory zaś niewielki kilku komórkowe przedrośle męskie, tworzące jedną plemnie a w niej plemniki - gametofit jest więc tu dwupienny. Przedrośla poryblinów są tak małe, że właściwie nie opuszczają osłonek zarodnika. Plemniki przepływają do rodni( mają ułatwione zadanie, jako że porybliny żyją w wodzie). Po zapłodnieniu komórki jajowej rozwijająca się zygota tworzy zarodek, który następnie wyrasta w nowy sporofit.

Przypisy

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Operon Biologia część 1 wydanie 2004