Przybylanka

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przybylanka
Ilustracja
Przybylanka i polana Szczurówka
Kontynent

Europa

Państwo

 Polska

Lokalizacja

Pogórze Spisko-Gubałowskie

Potok 3 rzędu
Ujście
Recypient Czarny Dunajec
Miejsce

Witów (Kojsówka)

Wysokość

ok. 835 m n.p.m.[1]

Współrzędne

49°18′46″N 19°49′52″E/49,312778 19,831111

Położenie na mapie województwa małopolskiego
Mapa konturowa województwa małopolskiego, na dole nieco na lewo znajduje się punkt z opisem „ujście”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, blisko dolnej krawiędzi znajduje się punkt z opisem „ujście”

Przybylankapotok, lewostronny dopływ Czarnego Dunajca[2].

Potok wypływa na wysokości 950 m na polanie Molkówka w Tatrach Zachodnich. Zasilany jest także kilkoma ciekami spływającymi z południowo-wschodnich zboczy Przysłopu Witowskiego, spod polany Koszarzyska, Cichej Polany, Zdychałówki, są to jednak dopływy słabe i okresowe. Przy małej zlewni, jego przepływ jest wysoki, przekraczający 100 l/s. Prawdopodobnie spływa nim część wody utraconej przez Siwą Wodę, która podziemnymi przepływami przedostaje się do koryta Przybylanki[3].

Koryto Przybylanki wyżłobione jest we fliszu karpackim i nie przekracza 4 m szerokości. Potok w wielu miejscach podcina linię brzegową, a w swoim dolnym biegu nieco meandruje[3]. W swoim dolnym biegu płynie po lewej stronie drogi ZakopaneCzarny Dunajec. Uchodzi do Czarnego Dunajca na wysokości około 835 m na osiedlu Kojsówka[1]. Przybylanka płynie na Pogórzu Spisko-Gubałowskim, ale jej zlewnia w pewnym stopniu obejmuje także Tatry Zachodnie.

Dawniej nazywany był potokiem Molkówka.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Przybylanka na mapie Geoportalu Polskiej Infrastruktury Informacji Przestrzennej. Główny Geodeta Kraju. [dostęp 2018-01-17].
  2. Nazewnictwo geograficzne Polski. Tom 1. Hydronimy. Część 1. Wody płynące, źródła, wodospady, Ewa Wolnicz-Pawłowska, Jerzy Duma, Janusz Rieger, Halina Czarnecka (oprac.), Warszawa: Główny Urząd Geodezji i Kartografii, 2006 (seria Nazewnictwo Geograficzne Polski), s. 225, ISBN 83-239-9607-5.
  3. a b Krystyna Wit. Zofia Ziemońska. Hydrografia Tatr Zachodnich. Objaśnienia do mapy hydrograficznej Tatry Zachodnie. Polska Akademia Nauk. Instytut Geografii. Kraków 1960