Puerto Williams

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Puerto Williams
Ilustracja
Puerto Williams, widok od morza
Flaga
Flaga
Państwo

 Chile

Region

Magallanes

Burmistrz

Jose Luis Soto Passek

Populacja (2002)
• liczba ludności


2262

Kod pocztowy

6350000

Położenie na mapie Chile
Mapa konturowa Chile, blisko dolnej krawiędzi nieco na prawo znajduje się punkt z opisem „Puerto Williams”
Ziemia54°56′07″S 67°36′21″W/-54,935278 -67,605833
Strona internetowa

Puerto Williamsmiasto w południowym Chile, w regionie Magallanes, stolica jednej z czterech prowincji tego regionu: Antarktyki Chilijskiej. Puerto Williams to port morski w Kanale Beagle, położony na wyspie Navarino. Miasto ma nieco ponad 2000 mieszkańców, licząc zarówno załogę wojskową, jak i cywilów. Jest najdalej na południe położonym miastem świata[1].

Historia[edytuj | edytuj kod]

Miasto zostało nazwane na cześć irlandzkiego kapitana Johna Williamsa Wilsona, znanego w tym regionie Chile jako Juan Guillermos, który założył niedaleko fort Fuerte Bulnes, przeniesiony później na półwysep Brunswick.

Puerto Williams założono w 1953 jako bazę wojskową, pierwotnie pod nazwą Puerto Luisa. Osadnictwo cywilne pojawiło się wraz ze wzrostem popularności turystyki w tym regionie.

Miasto ma połączenie lotnicze i promowe z chilijskim Punta Arenas, brak natomiast regularnej komunikacji z argentyńskim portem Ushuaia, jedyną możliwością dostania się bezpośrednio do Argentyny pozostaje wynajem prywatnego jachtu.

Przed przybyciem białego człowieka Navarino i okoliczne wysypy zamieszkane były przez Indian Jagan. W mieście funkcjonuje Muzeum Antropologiczne im. Martina Gusinde przybliżające hisotrię i kulturę rdzennych ludów, jak i późniejszą kolonizację[2].

Punkty ekstremalne[edytuj | edytuj kod]

Puerto Williams jest najdalej na południe położonym miastem świata[1]. Jeszcze dalej, na południowy wschód od Puerto Williams znajduje się wieś Puerto Toro (55°05′S) jest ona najdalej na świecie wysuniętą na południe funkcjonującą jednostką osadniczą.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b clarin.com (hiszp.).
  2. Inicio | Museo Territorial Yagan Usi [online], www.museoyaganusi.gob.cl [dostęp 2024-04-10].