Ratusz w Śląskiej Ostrawie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Ratusz w Śląskiej Ostrawie
Symbol zabytku nr rej. 31760/8-2385
Ilustracja
Ratusz w Śląskiej Ostrawie
Państwo

 Czechy

Miejscowość

Ostrawa (Śląska Ostrawa)

Typ budynku

ratusz

Styl architektoniczny

eklektyzm

Rozpoczęcie budowy

1911

Ukończenie budowy

1913

Położenie na mapie Ostrawy
Mapa konturowa Ostrawy, po prawej znajduje się punkt z opisem „Ratusz w Śląskiej Ostrawie”
Położenie na mapie Czech
Mapa konturowa Czech, po prawej znajduje się punkt z opisem „Ratusz w Śląskiej Ostrawie”
Położenie na mapie kraju morawsko-śląskiego
Mapa konturowa kraju morawsko-śląskiego, blisko centrum na prawo znajduje się punkt z opisem „Ratusz w Śląskiej Ostrawie”
Ziemia49°50′14,59″N 18°17′54,01″E/49,837386 18,298336

Ratusz w Śląskiej Ostrawie (cz. Slezskoostravská radnice) – ratusz miejski wybudowany w latach 1911–1913 w miasteczku Polska Ostrawa, obecnej Śląskiej Ostrawy, części miasta Ostrawy.

Przez tereny Ostrawskiego pod koniec XIX i w pierwszej połowie XX wieku przeszła fala budowy ratuszy miejskich. Do powstałych w tamtym czasie obiektów należy ratusz w Przywozie (obecnie siedziba Archiwum Miasta Ostrawa), w Witkowicach lub młodszy i o wiele większy Nowy Ratusz w centrum miasta – symbol dzisiejszej Ostrawy.

Do celów reprezentacyjnych zdecydowanie nie wystarczał już przebudowany w 1897 w neobarokowym stylu budynek gminny. Dlatego pod kierownictwem ówczesnego starosty inż. Jana Poppego zdecydowano o budowie nowego ratusza na gruncie przylegającym do starego – na Zamościu. Na początku 1910 roku gmina zorganizowała konkurs architektoniczny na projekt obiektu. Trzecie miejsce zyskał klasycyzujący projekt Antonína Papeže. Drugie miejsce pod hasłem „Hanna” zajął Viktorin Šulc z Pilzna proponujący formę późnego historyzmu. Budowa ratusza przebiegła w latach 1911–1913 według poprawionych planów przez V. Šulca oraz kierownika wydziału budowlanego urzędu gminnego inż. Jaroslava Volenca i jego asystenata Františka Doležela, a także budowniczego Juliusa Vysloužila. W efekcie powstała eklektyczna forma ratusza złożona z kombinacji form czeskiego neorenesansu z innymi historyzującymi pierwiastkami, dopełnionymi o secesyjne akcenty, zwłaszcza we wnętrzach. Główna klatka schodowa (do pierwszego piętra) oraz tam położona sala są tego typowym przykładem. Do wartościowych części należą belki z inskrypcjami przy schodach wejściowych, oświetlenie schodów głównych i przede wszystkim rozwiązanie i oświetlenie sali reprezentacyjnej. I chociaż ratusz nie należy do przełomowych dzieł architektonicznych, to swoim wyglądem i skalą tworzył z okolicznymi domami malowniczą i wyważoną całość.

Mniej więcej w połowie minionego wieku w jego otoczeniu zaczęły wyraźniej przejawiać się wpływy szkód górniczych. Do destrukcji stosunkowo nowej zabudowy Zamościa przyczyniła się także koncepcja urbanistyczna przeprowadzenia u podnóża ratusza na prawym brzegu Ostrawicy trasy przelotowej Północ – Południe. To w definitywny sposób zdecydowało o charakterze tej części Śląskiej Ostrawy.

Z punktu widzenia administracyjnego, budynek nie był tylko siedzibą urzędu gminnego, a od roku 1920 miejskiego urzędu Śląskiej Ostrawy. W październiku 1918 przejściowo stał się centrum nowo powstałych urzędów czechosłowackich ds. Śląska Cieszyńskiego. Jednak w miarę upływu czasu kompetencje administracji zostały całkowicie odmiennie rozdzielone. W 1941 roku Śląska Ostrawa została połączona z Morawską Ostrawą, a zaraz po zakończeniu II wojny przemianowana na Ostrawę. Obecnie w ratuszu ma swoją siedzibę urząd Śląskiej Ostrawy, który wykorzystuje ją jako pomieszczenie reprezentacyjne. Ratusz do dziś jest przykładem dobrze zachowanego zabytku z pierwszej połowy XX wieku świadczącego o miejskich ambicjach, tendencjach modernizacyjnych z czasów przekształcania się samorządu z lokalnego w dzielnicowy[1].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. STRAKOŠ, Martin. Radnice Slezské Ostravy jako vychýlený svorník mezi tradicí a moderností. Slezská Ostrava: SPOK – spolek pro ostravskou kulturu, 2008. ISBN 978-80-904096-0-6.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]