Reklamacja

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Reklamacja (łac. reclamatio 'wołanie, sprzeciw' od reclamare 'głośno protestować, odbrzmiewać'; re 'w tył, znów, naprzeciw' i clamare 'wołać') [1] – w znaczeniu potocznym żądanie klienta kierowane do sprzedawcy lub wykonawcy usługi, pozostające w związku z niezadowalającą jakością towaru lub nienależytym wykonaniem usługi – przede wszystkim żądanie wymiany, naprawy towaru lub ponowne wykonanie, ew. "poprawienie", usługi, jak również żądanie zwrotu całości lub części kwoty uiszczonej tytułem ceny/wynagrodzenia.

Procedura i pozostałe kwestie związane z reklamacji normowane są aktualnie przede wszystkim przez przepisy Kodeksu cywilnego, zwłaszcza w ramach rękojmi za wady rzeczy sprzedanej, oraz – w zakresie sprzedaży konsumenckiej – przez przepisy Ustawy z dnia 27 lipca 2002 r. o szczególnych warunkach sprzedaży konsumenckiej oraz zmianie Kodeksu cywilnego (Dz. U. z 2002 r. Nr 141, poz. 1176) w ramach instytucji: niezgodność towaru konsumpcyjnego z umową. Podstawą reklamacji może być również gwarancja umowna (komercyjna), w przypadku której roszczenia kieruje się do gwaranta, którym zazwyczaj jest producent towaru.

Czym innym od reklamacji jest prawo do odstąpienia od umowy bez podania przyczyny, w przypadku którego zwracany towar nie musi być dotknięty wadą (niezgodnością z umową). Prawo to normowane jest Ustawą z dnia 2 marca 2000 r. o ochronie niektórych praw konsumentów oraz o odpowiedzialności za szkodę wyrządzoną przez produkt niebezpieczny (Dz.U. 2000 Nr 22 poz. 271)[2].

Reklamacją nazywane jest także zwolnienie od pełnienia czynnej służby wojskowej z tytułu pełnienia określonych funkcji. [3]

Przypisy

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]