Ritchie Valens

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Ritchie Valens
Imię i nazwisko Richard Valenzuela
Data i miejsce urodzenia 13 maja 1941
Pacoima
Data i miejsce śmierci 3 lutego 1959
Clear Lake
Gatunek rock and roll
Kolekcja cytatów w Wikicytatach Kolekcja cytatów w Wikicytatach
Pomnik w miejscu katastrofy

Ritchie Valens, właśc. Richard Steven Valenzuela (ur. 13 maja 1941 w Pacoimie, zm. 3 lutego 1959 w Clear Lake) – amerykański muzyk rockowy, wokalista, gitarzysta i kompozytor pochodzenia meksykańsko-hiszpańskiego.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Ritchie dorastał w biednej rodzinie, w Pacoimie. Mieszkał w slamsach niedaleko farmy. Gdy był mały, zmarł mu dziadek. Podczas jego pogrzebu, na szkołę, w której uczył się Ritchie spadł samolot, zabijając jego przyjaciela. Od tej pory bał się samolotów i często miał koszmary, w których widział jak na jego przyjaciela spada samolot.

Pracował przy pakowaniu pomarańczy na farmie. Dzięki bujnie rozwijającego rock and rolla, nauczył się świetnie grać na gitarze. W tym czasie wrócił jego brat, który był wcześniej w więzieniu. Przywiózł pieniądze, dzięki którym mogli się wynieść ze slamsów i przenieść do miasta. W mieście poznał swoją miłość, z którą chodził do szkoły. Nazywała się Donna i to właśnie na jej cześć powstała piosenka. Zaczął występować w lokalnych klubach ze swoim zespołem The Silhouettes. W 1958 został dostrzeżony przez producentów. W czasie swej pierwszej sesji nagraniowej nagrał swój wielki przebój, który uczynił go sławnym.

Jeden z pionierów rock and rolla. Jako pierwszy wprowadził do rocka elementy muzyki latynoskiej (zob. rock latynoski). Na stronie B wydanego singla znalazła się inna piosenka, początkowo niezauważona, z czasem stała się jednym z największych przebojów muzyki pop, unieśmiertelniając imię Valensa. Była to słynna "La Bamba", rockowa przeróbka meksykańskiej piosenki biesiadnej.

Tak dobrze rozpoczęta kariera muzyczna została nagle przerwana tragiczną śmiercią artysty. 3 lutego 1959 zginął w wypadku lotniczym, nazwanym później "dniem, w którym umarła muzyka". W tym samym wypadku zginęli także dwaj inni muzycy rockowi: Buddy Holly i Jiles Perry Richardson.

W 2001 Ritchie Valens pośmiertnie został wprowadzony do Rock and Roll Hall of Fame[1].

Dyskografia[edytuj | edytuj kod]

  • 1959: Ritchie Valens
  • 1960: In Concert at Pacoima Jr. High (live)
  • 1963: Ritchie

Przypisy

  1. Rock 'n' Roll Hall of Fame Inductees 1986 – 2010 (ang.). digitaldreamdoor.nutsie.com. [dostęp 2010-05-01].