Robert Garnier

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Robert Garnier
Robert Garnier (1544-1590)
Robert Garnier (1544-1590)
Imiona i nazwisko Robert Garnier
Data i miejsce urodzenia 1544 La Ferté-Bernard, Francja
Data i miejsce śmierci 20 września 1590, Le Mans, Francja
Narodowość Francja
Język francuski
Ważne dzieła Bradamante

Robert Garnier (ur. 1544 w La Ferté-Bernard, zm. 20 września 1590 r. w Le Mans) – francuski poeta.

Opublikował swoją pierwszą pracę jeszcze jako student prawa w Tuluzie, gdzie zdobył nagrodę (1565) w Académie des Jeux Floraux. Był to zbiór utworów lirycznych, zatytułowany "Amoureuses Plaintes Robert de Garnier (1565)". Robert był uznawany za świetnego mówcę przez otaczających go ludzi i przyjaciół. Był wybitnym sędzią, odgrywał dużą rolę w swojej rodzinnej prowincji, w której to jego poetyckie zasługi były w pełni uznawane i doceniane.

W swoich wczesnych utworach Robert Garnier nawiązywał do twórczości szkoły dramaturgów, której był bliskim zwolennikiem. Członkowie tej szkoły bazowali na twórczości Seneki. Spektakli, które stworzył jest niewiele. Do jego twórczości nawiązywali także inni twórcy. W 1592 hrabina Pembroke napisała The Tragedy of Antonie, która była angielską wersją dzieł Garniera.

W 1582 i 1583 był producentem dwóch arcydzieł Bradamante i Żydówki (Les Juives). Bradamante to jedyna sztuka poety, w której nie ma chóru, Garnier nawiązuje w tym dziele do modeli Seneki. Les Juives to poruszająca opowieść o barbarzyńskiej zemście Nabuchodonozora, króla żydowskiego na Sedecjaszu i jego dzieciach. Całość chociaż ma prawie w całości elegijny charakter, jest wyjątkowo dobrze zaprojektowana. Zdaniem krytyka M. Fagueta, zaletą francuskich tragedii z XVI i XVII wieku jest to, że są dobrze wykonane w odniesieniu do wymogów sceny. Autor – Robert Garnier świetnie potwierdza to zdanie urzeczywistniając swoje myśli na scenie.

Gamiera należy uznać za największego francuskiego poetę tragicznego w dobie renesansu i prekursora barokowego teatru XVII wieku. Wywarł on ogromny wpływ na rozwój tragedii elżbietańskiej.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]