Robert Matthews

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Robert Matthews

Robert Matthews (ur. 1788 w Cambridge, zm. ok. 1841 na terytorium Iowa)[1]amerykański przestępca i mistyk.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Urodził się w Cambridge w stanie Nowy Jork[1]. Wychowywał się w pobożnej rodzinie prezbiteriańskiej[2][1]. W 1813 w Nowym Jorku poślubił Margaret Wright[1]. Przeszedł na metodyzm[1], następnie zaś na judaizm[1]. Około 1825 przeniósł się do Albany[1], pięć lat później przepowiadał zniszczenie tego miasta[1]. Imał się ciesielstwa oraz handlu. Spłodził sześcioro dzieci[2]. Jego relacje z rodziną naznaczone były przemocą, zarówno wobec żony jak i dzieci[2].

Zaczął twierdzić, że jest Bogiem Ojcem[1] reinkarnowanym w ciele apostoła Macieja[1]. Opuścił swoją zamieszkałą w Albany rodzinę i udał się w apostolską podróż po wschodzie i południu ówczesnych Stanów Zjednoczonych[1]. Przez jakiś czas przebywał w szpitalu dla psychicznie chorych w nowojorskim Bellevue[1]. Był sądzony w Nowym Jorku pod zarzutem morderstwa, odsiadywał też wyrok za wybatożenie swojej córki[2]. Pozyskał wsparcie Elijahy Piersona oraz Benjamina Folgera[1] i jego żony Ann[2], wraz z grupą współwyznawców utworzył komunę z siedzibą w wiejskiej posiadłości Folgerów w nowojorskim Sing Sing (obecnie Ossining)[2].

Nauczał w niej, że został posłany z misją ustanowienia męskiego władztwa nad kobietami[2]. Zniechęcał do modlitw[2] czy lektury Biblii[2], twierdząc, iż wsłuchiwanie się w jego słowa jest wystarczające[2]. Od wiernych wymagał posłuszeństwa, brakiem podporządkowania się tłumaczył napotykające ich kłopoty[3] czy też dotykające ich schorzenia[3]. Aranżował jednocześnie małżeństwa między swymi zwolennikami[3].

Źródła nie przekazują zbyt wielu informacji o życiu Matthewsa w późniejszych latach[1]. Podaje się, że miał umrzeć na terytorium Iowa[1]. Stworzona przezeń wspólnota nie przetrwała śmierci swego założyciela[3].

Postać Matthewsa przewija się w historii wczesnego mormonizmu. Pamiętany jest ze spotkania z Josephem Smithem, twórcą tego ruchu religijnego, w listopadzie 1835[4]. W rozmowach z Matthewsem Smith miał opowiadać o swej pierwszej wizji[4] oraz o innych doświadczonych przez siebie teofaniach[4]. Krótka interakcja obu mężczyzn jest często komentowana. Część historyków przyjmuje jednocześnie porównanie między Matthewsem a Smithem za punkt wyjścia do analizy miejsca twórcy mormonizmu w amerykańskiej historii[5]. Jednocześnie wskazuje się, że Matthews zapoczątkował jedynie efemeryczną sektę[3], natomiast Smith położył podwaliny pod rozwijający się, również po jego śmierci, prężny Kościół[3].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d e f g h i j k l m n o The Joseph Smith Papers: Matthews, Robert. [w:] People [on-line]. josephsmithpapers.org. [dostęp 2021-04-18]. (ang.).
  2. a b c d e f g h i j Richard L. Bushman: Joseph Smith: Rough Stone Rolling: A Cultural Biography of Mormonism's Founder. New York: Alfred A. Knopf, 2005, s. 275. ISBN 1-4000-4270-4.
  3. a b c d e f Richard L. Bushman: Joseph Smith: Rough Stone Rolling: A Cultural Biography of Mormonism's Founder. New York: Alfred A. Knopf, 2005, s. 276. ISBN 1-4000-4270-4.
  4. a b c The Joseph Smith Papers: JS Hosted Robert Matthews. [w:] Events [on-line]. josephsmithpapers.org. [dostęp 2021-04-18]. (ang.).
  5. Richard L. Bushman: Joseph Smith: Rough Stone Rolling: A Cultural Biography of Mormonism's Founder. New York: Alfred A. Knopf, 2005, s. 274. ISBN 1-4000-4270-4.