Rondo

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Ujednoznacznienie Ten artykuł dotyczy drogownictwa. Zobacz też: inne znaczenia słowa rondo.
Rondo w kraju o ruchu prawostronnym
Rondo w kraju o ruchu lewostronnym

Rondo (skrzyżowanie z ruchem okrężnym) – jest skrzyżowaniem z przeszkodą w postaci wyspy środkowej i jezdnią wokół wyspy, na którym pojazdy zobowiązane są objeżdżać wyspę środkową w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara w krajach o ruchu prawostronnym lub w kierunku zgodnym z ruchem wskazówek zegara w krajach o ruchu lewostronnym. Są odstępstwa dotyczące minirond, gdzie długie pojazdy mogą przejeżdżać przez przejezdną wyspę.

Typowe ronda są obiektami inżynierii ruchu drogowego, na których drogi dochodzące i odchodzące promieniście do/od tarczy ronda, łączą się z jezdnią okalającą wyspę centralną.

Ronda swoją konstrukcją ograniczają prędkość jazdy oraz zapewniają kierującym lepszą widoczność innych uczestników ruchu (w ruchu prawostronnym - pojazdów nadjeżdżających zawsze z lewej strony), dzięki czemu wydatnie podnoszą poziom bezpieczeństwa. W Polsce spotyka się ronda wybudowane niezgodnie ze sztuką organizacji ruchu drogowego, a przez to niespełniające tych podstawowych zadań.[potrzebne źródło]

Czasem mianem „rondo” określa się błędnie węzły drogowe (np. rondo Mikołowskie w Katowicach) oraz duże skrzyżowania z wyspą centralną (np. rondo Grunwaldzkie w Krakowie, rondo Trzech Krzyży w Częstochowie, rondo Wiatraczna w Warszawie). Poprawne natomiast jest nazywanie „rondem” skrzyżowań spełniających zasadnicze kryteria tego typu budowli, ale na których występuje inna niż okrężna organizacja ruchu drogowego. [Źródło - (Dz.U.2002.170.1393 – § 36. 1.)][potrzebne źródło] Prawidłowe jest także nazywanie „rondem” skrzyżowań nieoznakowanych znakiem C-12 (ruch okrężny), a wypełniających definicję ronda, np. plac Powstańców Śląskich we Wrocławiu.

Na skrzyżowaniu o ruchu okrężnym obowiązuje zasada, że pojazd będący w ruchu wokół wyspy ustępuje pierwszeństwa pojazdowi dojeżdżającemu do ronda (zasada prawej ręki). Jeżeli jednak przed rondem, ponad znakiem C-12, znajduje się znak A-7 (ustąp pierwszeństwa przejazdu), wtedy pierwszeństwo posiada pojazd znajdujący się na jezdni okrężnej przebiegającej wokół centralnej wyspy i wjeżdżający w jeden z wylotów.

Najwięcej rond w Polsce (ponad 30) znajduje się w Rybniku[1]. Największe rondo w Polsce, a także jedno z największych w Europie, to rondo Konstytucji 3 Maja w centrum Głogowa[2]. Jego wyspa środkowa ma powierzchnię ok. 5 ha[3].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy

  1. Pobiją własny rekord rond. dziennikzachodni.pl, 2008-08-28.
  2. Marta Sapała: Rekordowa Polska. [dostęp 29 września 2009].
  3. Wikimapia (pol.). Pomiar pola powierzchni. [dostęp 2009-04-26].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]