Rondo

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Inne znaczenia Ten artykuł dotyczy drogownictwa. Zobacz też: inne znaczenia słowa rondo.
Rondo w kraju o ruchu prawostronnym
Rondo w kraju o ruchu lewostronnym

Rondo (skrzyżowanie dróg w formie placu o kształcie koła lub owalu) – skrzyżowanie z ruchem okrężnym dookoła placu. Ronda są obiektami inżynierii ruchu drogowego, na których drogi dochodzące i odchodzące promieniście do/od tarczy ronda, łączą się z jezdnią okalającą wyspę centralną. Mogą także posiadać drogę biegnącą w poprzek placu. Na rondach może obowiązywać "kierunkowa" lub "okrężna" organizacja ruchu. Każde skrzyżowanie dróg (w tym typu rondo) na którym nakazano znakami C-12 (ruch okrężny) nosi ustawową nazwę "skrzyżowanie o ruchu okrężnym". Rondo może być zatem "skrzyżowaniem o ruchu okrężnym", ale wcale nim być nie musi, np. wtedy gdy na jego wlotach nie ustawiono znaków nakazu C-12 lub gdy oznakowaniem poziomym zorganizowano je kierunkowo (rondo spiralne, turbinowe).

Tzw. "mini ronda" nie są rondami, a jedynie zwykłymi skrzyżowaniami z wysepką na których znakami C-12 nakazano na nich ruch okrężny. Wysepka może być namalowana lub wyniesiona. Jest ona przejezdna tylko dla tylnych osi długich pojazdów i autobusów. Błędem jest uznanie wysepek za jezdnię skrzyżowania, gdyż nie jest przejezdna dla przednich osi wszelkich pojazdów.

Ronda będące skrzyżowaniami dróg o "okrężnej" organizacji ruchu, swoją konstrukcją ograniczają prędkość jazdy oraz zapewniają kierującym lepszą widoczność innych uczestników ruchu (w ruchu prawostronnym - pojazdów nadjeżdżających zawsze z lewej strony), dzięki czemu wydatnie podnoszą poziom bezpieczeństwa. W Polsce spotyka się ronda posiadające dwie sprzeczne ze sobą organizacje ruchu na jednym skrzyżowaniu. Z jedną "kierunkową" organizacją ruchu wynikającą z ich oznakowania poziomego oraz drugą "okrężną" wynikającą z nakazu znaku C-12 "ruch okrężny". (Rozporządzenie z dnia 31 lipca 2002 roku w sprawie znaków i sygnałów drogowych - § 36).[potrzebne źródło]

Popularna nazwa " rondo” nie jest synonimem ustawowego określenia "skrzyżowanie o ruchu okrężnym".

Na "skrzyżowaniu z ruchem okrężnym" obowiązuje zasada, że pojazd będący w ruchu wokół wyspy ustępuje pierwszeństwa pojazdowi dojeżdżającemu do ronda (zasada prawej ręki). Jeżeli jednak przed "skrzyżowaniem z ruchem okrężnym", znajduje się znak A-7 (ustąp pierwszeństwa), wtedy pierwszeństwo posiada pojazd znajdujący się na jezdni okrężnej przebiegającej wokół centralnej wyspy.

Najwięcej rond w Polsce (ponad 30) znajduje się w Rybniku[1]. Największe rondo w Polsce, a także jedno z największych w Europie, to Rondo Konstytucji 3 Maja w centrum Głogowa[2]. Jego wyspa środkowa ma powierzchnię ok. 5 ha[3]. Jest to też największe polskie "skrzyżowanie o ruchu okrężnym" nakazanym znakami C-12.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy

  1. Pobiją własny rekord rond. dziennikzachodni.pl, 2008-08-28.
  2. Marta Sapała: Rekordowa Polska. [dostęp 29 września 2009].
  3. Wikimapia (pol.). Pomiar pola powierzchni. [dostęp 2009-04-26].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]