Rozdroże pod Izerskimi Garbami

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Rozdroże pod Izerskimi Garbami – węzeł dróg leśnych, położony na wysokości 1018 m n.p.m. w południowo-zachodniej Polsce, w Górach Izerskich w Sudetach Zachodnich.

Położenie[edytuj | edytuj kod]

Rozdroże położona jest w środkowej części Gór Izerskich, w środkowej części Wysokiego Grzbietu, przy Kopalni Kwarcu "Stanisław", pomiędzy wzniesieniami Zwalisko po wschodniej stronie a Izerskie Garby po północno-zachodniej stronie, około 1,9 km na południe od Rozdroża Izerskiego.

Fizjografia[edytuj | edytuj kod]

Rozdroże pod Izerskimi Garbami to niewielka powierzchniowo górska wierzchowina położona na południowo-wschodnim zboczu Izerskich Garbów, na której znajduje się skrzyżowanie dróg leśnych. Przez rozdroże przechodzi Szklarska Droga - dawna Stara Droga Celna. W przeszłości stanowiła jeden z najważniejszych traktów komunikacyjnych w Górach Izerskich. Najbliższe otoczenie rozdroża zajmuje niewielka śródleśna polana, dalsze otoczenie porasta las świerkowy. Na północ, w niewielkiej odległości od skrzyżowania, położone są wyrobiska Kopalnia Kwarcu "Stanisław". Poniżej rozdroża, w kierunku południowym, położone jest źródło górskiego potoku Ciekonek dopływu Ciekonia.

Inne[edytuj | edytuj kod]

  • W latach osiemdziesiątych XX wieku w wyniku klęski ekologicznej, wywołanej zanieczyszczeniem powietrza i kwaśnymi deszczami, został zniszczony las porastający wokół rozdroża. Obecnie w miejscu zniszczonego lasu rośnie młode pokolenie drzew, o klęsce przypominają jedynie wystające ponad młodnik obumarłe kikuty drzew.

Turystyka[edytuj | edytuj kod]

Przez rozdroże prowadzą szlaki turystyczne[1]:

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Mapa turystyczna. [dostęp 2020-09-21].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]