Sōsuke Natsukawa

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Sōsuke Natsukawa
夏川 草介
Data i miejsce urodzenia

1978
prefektura Osaka

Narodowość

japońska

Język

japoński

Dziedzina sztuki

powieść

Ważne dzieła

1) Kamisama no karute („God's Medical Records”, „Dokumentacja medyczna boga”)
2) „O kocie, który ratował książki”

Nagrody

Shogakukan Fiction Prize
Japan Booksellers' Award

Sōsuke Natsukawa (jap. 夏川 草介 Natsukawa Sōsuke; ur. w 1978 r. w prefekturze Osaka) – japoński lekarz i powieściopisarz, ukończył Szkołę Medyczną Uniwersytetu Shinshū (Shinshū Daigaku).

Twórczość[edytuj | edytuj kod]

Pracując jako lekarz, zadebiutował w 2009 roku pierwszą powieścią z serii: Kamisama no karute („God's Medical Records”, „Dokumentacja medyczna boga”). Przyznano mu za nią nagrodę wydawnictwa Shōgakukan oraz nagrodę księgarzy Japan Booksellers' Award (Hon’ya Taishō, lit. "Bookstore Award") w 2010 roku. Sprzedano ponad 1,5 mln egzemplarzy i zaadaptowano w Japonii do potrzeb filmu i serialu TV[1].

„Dokumentacja medyczna boga”

Ichito Kurihara, lekarz chorób wewnętrznych, pracuje w całodobowej klinice w prefekturze Nagano. Często konsultuje się w sprawach spoza swojej specjalizacji i znany jest z tego, że pracując potrafi nie spać przez trzy dni. Udaje mu się to dzięki wsparciu kochającej żony, ekscentrycznej pielęgniarki i znajomego chirurga. Pewnego dnia jego macierzysta uczelnia zaprasza go, aby uczył. Oznaczałoby to dla niego posunięcie zawodowe oznaczające więcej wolnego czasu. Dałoby to mu również możliwość studiowania najnowszych osiągnięć medycyny. Z drugiej strony uważa, że w jego okręgu powinien być lekarz, który zajmuje się beznadziejnymi przypadkami, z których zrezygnowały większe szpitale. Podejmuje ostateczną decyzję po otrzymaniu zaskakującego prezentu od Azumi, starszej pacjentki umierającej na raka. Jest to pierwsza powieść z serii[2].

„O kocie, który ratował książki”

W lutym 2023 roku ukazała się przetłumaczona na ponad trzydzieści języków, w tym na język polski książka Natsukawy pt.: „O kocie, który ratował książki” (Hon o mamorō to suru neko no hanashi). Gdy umiera właściciel antykwariatu Natsuki, księgarnię dziedziczy jego nieśmiały wnuk, Rintarō. Wśród półek uginających się od grubych tomów pojawia się gadający kot o szmaragdowych oczach. Razem z Rintarō wyruszają w podróż przez cztery labirynty, aby uratować ginące książki, odnaleźć sens i radość życia[3].

Pseudonim[edytuj | edytuj kod]

„Sōsuke Natsukawa” to pseudonim literacki utworzony z części nazwisk trzech wybitnych pisarzy japońskich i tytułu powieści jednego z nich:

  • natsu (夏) pochodzi z części nazwiska Sōseki Natsume (1867–1916)
  • kawa (川) – z Yasunari Kawabata (1899–1972)
  • (草) – z tytułu powieści pt. Kusamakura (Poduszka z trawy, 1906) napisanej przez Sōseki Natsume; znak 草 („trawa”) ma czytanie sinojapońskie (on’yomi), a – japońskie (kun’yomi) kusa[4].
  • suke (介) – z Ryūnosuke Akutagawa (1892–1927)

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Sosuke Natsukawa. HarperCollins Publishers, 2023. [dostęp 2023-04-16]. (ang.).
  2. God's Medical Record (Kamisama no Karute). Emily Books Agency. [dostęp 2023-04-22]. (ang.).
  3. O kocie, który ratował książki. granice.pl., 2023. [dostęp 2023-04-15]. (pol.).
  4. Mikołaj Melanowicz: Historia literatury japońskiej. Warszawa: PWN, 2012, s. 321, 322. ISBN 978-83-01-17214-5.