Savate

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Savate

Savate [sæ'væt] lub boks francuski − francuska sztuka walki powstała w XIX wieku. Stworzono ją w środowisku marynarzy dla celów samoobrony w ulicznej walce z uzbrojonym przeciwnikiem. Duże znaczenie miały tu techniki nożne, stosowane w celu utrzymania dystansu. Z czasem savate zostało wzbogacone o techniki zaczerpnięte z boksu angielskiego i obecnie już jako sport walki bardzo zbliżone jest formą do kick-boxingu (często klasyfikowane jako jego francuska odmiana). Charakterystyczną cechą odróżniającą savate od pozostałych sportów walki tego typu jest to, że zawodnicy zwyczajowo walczą w butach.

Komplementarne sztuki walki[edytuj | edytuj kod]

  • Lutte Parisian – styl zapaśniczy, do połowy XIX wieku często przeciwstawiany savate, które z czasem wchłonęło jego techniki. W 1970 roku techniki lutte parisian zostały wycofane z oficjalnego savate, które ma rozwijać się w kierunku czystego kick-boxingu.
  • La Canne/Le Baton – zestaw technik walki przy użyciu laski, pod koniec XIX wieku przyjęty przez armię francuską i nauczany w Joinville Le Pont, w 1900 i 1924 roku prezentowany na Igrzyskach Olimpijskich. W latach 1978-2000 Maurice Sarry ustandaryzował techniki la canne i wprowadził zasady sportowe. Pierwsze międzynarodowe mistrzostwa odbyły się w 2004 roku na wyspie Reunion.

Savate w Polsce[edytuj | edytuj kod]

Pierwszy polski podręcznik zawierający elementy Savate, Gimnastyka policyjna autorstwa Stanisława Szczepkowskiego, ukazał się w Warszawie w 1917. Temat ten został rozwinięty przez Henryka Jeziorowskiego w wydanym w Warszawie w 1927 podręczniku Walka wręcz, który został zalecony do szkolenia wojsk lądowych. Książki te zawierały techniki savate i boksu francuskiego (walka na dystans) połączone z technikami jujutsu (walka w zwarciu). Obydwie książki dostępne są w Bibliotece Narodowej w Warszawie. Po II wojnie światowej savate zostało w Polsce zapomniane.

Współcześnie podejmuje się w Polsce próby ponownego rozpropagowania sportu, a polscy zawodnicy startują w turniejach odbywających się we Francji. W 2009 roku został zorganizowany w Pruszkowie staż prowadzony przez francuskich instruktorów Fédération Internationale de Savate[1]. W dniach 24-25 września 2010 w Paryżu reprezentanci Polski wzięli udział w mistrzostwach świata w boksie francuskim (Mondiaux 2010 Championnats du monde de Savate)[2].

W roku 2011 savate powróciło do Polski. Założony przez Piotra Kowalczyka klub KOWAL BOXING to pierwszy polski klub, w którym można trenować tę sztukę walki. Wystawił on reprezentację na Mistrzostwa Świata w Savate, które odbywały się w Bułgarii.

Savate w filmie[edytuj | edytuj kod]

W 1995r miał premierę film Savate (polskie tłumaczenia to Na śmierć i życie, Dzikie pięści, wydanie DVD Wściekłe pięści) w reżyserii Isaaca Florentine'a poświęcony właśnie tej sztuce walki.

Przypisy

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Wikimedia Commons
Techniki savate
Organizacje savate