Scaled Composites

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
WhiteKnightTwo podczas lotu testowego

Scaled Composites – korporacja z USA założona w roku 1982 przez projektanta samolotów Burta Rutana. Zajmuje się ona budową eksperymentalnych pojazdów latających. Jednym z najbardziej znanych wytworów Scaled Composites był samolot Voyager, który w roku 1986 obleciał Ziemię bez tankowania. Samolot pilotowali brat Burta Rutana, Dick Rutan oraz Jeana Yeager. Swój sukces Voyager zawdzięczał bardzo lekkiej konstrukcji wykonanej z kompozytów.

Wraz z początkiem nowego milenium Scaled Composites podjęły nowe wyzwania. Nagroda X Prize stała się dla tej firmy motywacją do zbudowania statku kosmicznego SpaceShipOne. W kwietniu 2003 roku ujawniono prace prowadzone nad tym pojazdem. Dnia 17 grudnia 2003 roku korporacja ogłosiła, że ich pojazd przekroczył barierę dźwięku. Tego samego dnia Paul Allen, jeden z założycieli Microsoftu potwierdził, że jest jednym z inwestorów kosmicznego projektu Scaled Composites. W dniach 29 września oraz 4 października 2004 roku SpaceShipOne odbył dwa pasażerskie loty w kosmos i w ten sposób zdobył nagrodę X Prize, którą wręczono 6 listopada 2004 roku.

Po sukcesie SpaceShipOne firma rozpoczęła prace nad nowym, większym statkiem SpaceShipTwo, który będzie stosowany do komercyjnych suborbitalnych załogowych lotów kosmicznych. Będzie on zabierał oprócz 2-osobowej załogi 6 pasażerów. Rozpoczęcie eksploatacji tych statków (firma Virgin Galactic zamówiła ich pięć) przewiduje się w 2013 roku[1]. SpaceShipTwo będzie wynoszony przez statek macierzysty WhiteKnightTwo na wysokość ponad 15 km, z której rozpocznie się jego lot samodzielny.

Ciekawostki[edytuj | edytuj kod]

Wikimedia Commons

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]