Scudetto

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
  1. Tarcza ("scudetto" - z wł. mała tarcza, l.mn. "scudetti") umieszczona na koszulkach zawodników drużyny mistrza Włoch w jednej z gier zespołowych lub indywidualnego mistrza tego kraju w dyscyplinie sportu
  2. Popularne określenie mistrzostwa Włoch zdobytego w jednej z gier zespołowych, głównie w środowisku piłkarskim i wśród kibiców.


Tarcza[edytuj | edytuj kod]

Okrągła tarcza Pucharu Włoch.
Prostokątna tarcza "scudetto".

We współczesnym włoskim sporcie tarcza scudetto jest przedłużeniem starej tradycji noszenia herbu - czymś w rodzaju "symbolu szlachectwa". Scudetto jest stylizowane na flagę Włoch. Występuje w dwóch wersjach:

  • okrągłej (3 koncentryczne pierścienie) - tradycyjnie noszona przez zawodników, którzy zdobyli Puchar Włoch w piłce nożnej.
  • prostokątnej (wydłużona w pionie flaga Italii, zwężajaca się u dołu) - na strojach mistrzów Włoch występujących w konkurencjach indywidualnych.

Przywilej noszenia scudetto przysługuje przez cały sezon po zdobyciu mistrzowskiego tytułu.

Tradycja scudetto narodziła się na boiskach piłkarskich, jednak po pewnym czasie przeniosła się także na inne dyscypliny sportu.

Aktualni posiadacze scudetto[edytuj | edytuj kod]

W obecnym sezonie prawo do noszenia scudetto posiadają mistrzowie z 2011, między innymi:

Gwiazda[edytuj | edytuj kod]

Rozszerzeniem (piłkarskim) tradycji scudetto jest odznaka złotej gwiazdy (la Stella). W 1958 r., z okazji zdobycia przez Juventus 10. mistrzostwa Włoch w piłce nożnej, zespół otrzymał prawo do noszenia na koszulce symbolicznej złotej gwiazdki. Zdecydowano, że za każde 10 tytułów mistrzowskich będzie przysługiwała jedna gwiazdka. Gwiazdki raz zdobyte przysługują na zawsze.

Obecnie w rozgrywkach piłkarskiej Serie A gwiazdki posiadają następujące zespoły:

  • Star*.svgStar*.svgStar*.svg Juventus - 3 gwiazdki (30 tytułów mistrzowskich)
  • Star*.svg A.C. Milan - 1 gwiazdka (18 tytułów mistrzowskich)
  • Star*.svg Inter Mediolan - 1 gwiazdka (18 tytułów mistrzowskich)

Natomiast odznaka srebrnej gwiazdy ma być przyznana za dziesięciokrotne zdobycie Pucharu Włoch. Obecnie nie ma klubu, który może poszczycić się takim osiągnięciem. Najbliżej srebrnej gwiazdki są Juventus i AS Roma – oba kluby posiadają po dziewięć zwycięstw w tych rozgrywkach.