Septoria oenotherae

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Septoria oenotherae
Ilustracja
Wywołane przez Septoria oenotherae plamy na liściu wiesiołka ozdobnego
Systematyka
Domena

eukarionty

Królestwo

grzyby

Typ

workowce

Klasa

Dothideomycetes

Rząd

Capnodiales

Rodzina

Mycosphaerellaceae

Rodzaj

Septoria

Gatunek

Septoria oenotherae

Nazwa systematyczna
Septoria oenotherae Westend.
Bull. Acad. R. Sci. Belg., Cl. Sci., sér. 2 2(7): 575 (1857)

Septoria oenotherae Westend. – gatunek grzybów z klasy Dothideomycetes[1]. Grzyb mikroskopijny pasożytujący na roślinach z rodzaju wiesiołek (Oenothera) i wywołujący u nich plamistość liści[2].

Systematyka i nazewnictwo[edytuj | edytuj kod]

Pozycja w klasyfikacji według Index Fungorum: Septoria, Mycosphaerellaceae, Capnodiales, Dothideomycetidae, Dothideomycetes, Pezizomycotina, Ascomycota, Fungi[1].

Gatunek ten opisał Gérard Daniel Westendorp w 1857 r.[1]

Synonimy[3]:

  • Depazea oenotherae Lasch ex Rabenh. 1844
  • Sphaeria oenotherae Lasch 1842

Znana jest tylko anamorfa tego gatunku[2].

Charakterystyka[edytuj | edytuj kod]

Objawy na liściu
W miejscach rozwoju grzybni na górnej stronie liści tworzą się okrągławe plamy o średnicy do 4 mm. Są żółtawe, żółtobrązowe lub zielonobrązowe, otoczone bardzo cienką brązowofioletową obwódką i fioletowym halo. Czasem łączą się z sobą[2].
Cechy mikroskopowe
Grzybnia rozwija się w tkance miękiszowej wewnątrz liści. pyknidia występują w środku plam, głównie na górnej liścia. Mają średnicę (48–) 60–116 μm. Ostiole pojedyncze, o średnicy 26–50 μm. Wewnątrz pyknidiów powstają nitkowate, proste, czasem nieco wygięte konidia o długości 24–50 (–60) μm i średnicy 1,5–2 μm. Mają 1–4 przegrody[2]. Zdolne do infekowania roślin konidia wykryto po 5 latach w przechowywanych próbkach nasion i po 10 miesiącach w szczątkach glebowych wiesiołka dwuletniego[4].
Występowanie i żywiciele
Gatunek Septoria oenotherae jest szeroko rozprzestrzeniony w Ameryce Północnej i Europie, podano jego występowanie także w Ameryce Środkowej[5], Azji (Armenia, Azerbejdżan, Chiny, Gruzja, Kazachstan, Korea, Rosja), w Republice Południowej Afryki i na Nowej Zelandii. W piśmiennictwie naukowym na terenie Polski podano liczne stanowiska[2]. Monofag, w Polsce podano jego występowanie głównie na wiesiołku dwuletnim (Oenothera biennis), ale także na innych, nieoznaczonych gatunkach wiesiołków (Oenothera sp.)[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c Index Fungorum [online] [dostęp 2021-04-24] (ang.).
  2. a b c d e f Agata Wołczańska, Grzyby z rodzaju Septoria w Polsce, Lublin: Wydawnictwo Uniwersytetu Marii Curie Skłodowskiej, 2013, ISBN 978-83-7784-428-1
  3. Species Fungorum [online] [dostęp 2021-04-24] (ang.).
  4. Occurrence and viability of Septoria oenotherae in commercial seed samples of evening primrose [online] [dostęp 2021-04-24] (ang.).
  5. Discover Life [online] [dostęp 2021-04-24] (ang.).