Sińcza

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Sińcza
Сінча
Państwo

 Białoruś

Obwód

 miński

Rejon

puchowicki

Sielsowiet

Dubrowka

Populacja (2009)
• liczba ludności


117[1]

Nr kierunkowy

+375 1713

Kod pocztowy

222815

Tablice rejestracyjne

5

Położenie na mapie obwodu mińskiego
Mapa konturowa obwodu mińskiego, blisko centrum na prawo znajduje się punkt z opisem „Sińcza”
Położenie na mapie Białorusi
Mapa konturowa Białorusi, w centrum znajduje się punkt z opisem „Sińcza”
Ziemia53°31′39,7″N 28°10′31,4″E/53,527694 28,175389

Sińcza (biał. Сінча; ros. Синча) – wieś na Białorusi, w rejonie puchowickim obwodu mińskiego, około 9 km na południowy zachód od miasta Marina Horka, przy drodze P92.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Wieś Sińcza należała do większego majątku będącego własnością rodziny Burzyńskich herbu Trzywdar. W XVIII lub XIX wieku wieś przeszła na własność rodziny Ratyńskich herbu Krzywda[2]. Według rodzinnej tradycji Ratyńskich majątek ten należał bez przerwy do tej rodziny od 1547 roku[3]. Wiktor Sarmata Ratyński wziął udział w powstaniu styczniowym. W ramach represji za ten udział władze carskie skonfiskowały znaczną część jego majątku, jednak Sińcza mu została. Ostatnim właścicielem wsi był jego syn Bohdan Łukasz Ratyński[2][3].

Dwór[edytuj | edytuj kod]

Duży dwór Ratyńskich, którego najstarsza część pochodziła z XVIII wieku, liczył w sumie 32 pomieszczenia, z czego 22 pokoje. Środkowa część drewnianego budynku była piętrowa. Przed nią znajdował się szeroki i głęboki ganek z sześcioma kolumnami. W XIX wieku do dworu dobudowano dwa parterowe murowane skrzydła. Wnętrze dworu było wykwintne[3]: pokoje były ogrzewane białymi lub zielonymi piecami kaflowymi, ich kolor był dopasowany do obić ścian. Wielki salon był umeblowany orzechowymi, rzeźbionymi meblami obitymi brokatem w pasy. W innym salonie meble były mahoniowe i obite zielonym adamaszkiem. Dwa pomieszczenia były oświetlone kandelabrami ze złoconego brązu, kupionymi od Osztorpów z Dukory. W salonach stały dwa fortepiany: Beckera i Blüthnera[3].

Przed i za domem znajdowały się gazony, wokół domu – niezbyt rozległy park. W 1900 roku wybudowano misternie kutą żeliwną bramę wjazdową do majątku. Była zwieńczona ażurowym wyobrażeniem herbu Ratyńskich – Krzywdą.

Obecnie dwór nie istnieje[4]. Majątek w Sińczy jest opisany w 1. tomie Dziejów rezydencji na dawnych kresach Rzeczypospolitej Romana Aftanazego[3].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]