Son Gokū

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Son Gokū
Postać z Dragon Ball, Dragon Ball Z, Dragon Ball GT
Pierwsze wystąpienie Rozdział 1
Odcinek 1
Ostatnie wystąpienie Rozdział 519
Odcinek 508
Twórca Akira Toriyama
Seiyū Masako Nozawa
Profil
Pseudonim Pajac
Płeć mężczyzna
Gatunek Saiyan
Data urodzenia 737
Data śmierci 761 (wskrzeszony w 762), 767 (wskrzeszony w 774)
Krewni Chichi (żona), Son Gohan i Son Goten (synowie), Raditz (brat)
Informacje
Najwyższy osiągnięty poziom Super Wojownik Czwartego Poziomu (SSJ4)
Charakterystyczne techniki Kamehameha, Pięść Króla Światów, Teleportacja, Kula Vigoru

Son Gokū (jap. 孫 悟空 Son Gokū?) (w polskiej wersji językowej anime Songo) – postać fikcyjna, bohater serii anime i mangi Dragon Ball. Postać została stworzona przez Akirę Toriyamę. Jego przygody ukazywały się oryginalnie na łamach magazynu Weekly Shōnen Jump w latach 19841995, później zaś zostały wydane w formie 42 tomów (tankōbon), wydawanych przez Shūeisha. Pierwszy raz pojawił się w historii pod tytułem Bulma i Son Gokū[1].

Opis postaci[edytuj | edytuj kod]

Urodził się jako Kakarotto na planecie o nazwie Vegeta, zamieszkałej przez wojowniczą rasę Saiyan. Był synem Bardocka i Gine. Miał brata o imieniu Raditz. Już jako dziecko zostaje wysłany przez swój lud na Ziemię w celu jej zawładnięcia. Z początku agresywny malec doznaje ciężkiego upadku, podczas którego mocno uderza się w głowę. Wydarzenie to powoduje utratę pamięci oraz zmianę charakteru. Mały i spokojny już Gokū w najbliższym czasie okrutnie morduje przybranego dziadka Son Gohana, zmieniając się w wielką, niszczącą wszystko wokół i nie panującą nad sobą małpę Ōzaru, w którą zmienił się w czasie pełni Księżyca (jest to charakterystyczna cecha jego rasy). Po śmierci dziadka prowadzić życie w odosobnieniu, do chwili gdy poznaje młodą dziewczynę o imieniu Bulma. Po pewnym czasie, pełnym przygód, chłopiec zaczyna trenować w Kame House, gdzie jego mistrzem zostaje Kamesen'nin (w polskiej wersji: Genialny Żółw). Uwielbia jeść i pić.

Kilkakrotnie bierze udział w turniejach sztuk walki Tenkaichi Budokai, w jednym z nich zdobywając mistrzowski tytuł. Ratuje też świat, raz po raz zwiększając swoje możliwości. Prawdopodobnie staje się najpotężniejszym wojownikiem we wszechświecie.

Goku walczy z takimi przeciwnikami jak: Piccolo Daimaō (w polskiej wersji: Szatan Serduszko Sr.), Vegeta, Freezer (w polskiej wersji: Frezer), Cell (w polskiej wersji: Komórczak), cyborgi, Buu (w polskiej wersji: Buu Buu), legendarnym Super-Saiyaninem, czyli Brolly, z super C17, z siedmioma smokami (z każdym osobno i ze wszystkim razem, najpotężniejszy ze wszystkich smoków był Li-Shenron).

Goku nie dożywa jednak sędziwego wieku – osobnicy rasy Saiyan nie starzeją się prawie w ogóle. Pod koniec serii Dragon Ball GT, po pokonaniu ostatniego ze smoków, wyrusza razem ze smokiem Shenlongiem, opiekunem i władcą smoczych kul. Można przypuszczać,że Son Goku połączył się z Shenlongiem stając się nim co można rzec po obejrzeniu ostatniego odcinka serii Dragon Ball GT. Na podstawie filmu kinowego "Dragon Ball GT: Biografia Goku jr."gdzie pod koniec filmu Goku jr. próbuje wezwać Shenlonga za pomocą jednej cztero-gwiezdnej kuli w celu ratowania babci Pan i pojawia się sam Son Goku,po krótkiej konwersacji i podniesieniu morale małego praprawnuka znika.

Wygląd[edytuj | edytuj kod]

Goku ma burzę czarnych włosów, czarne oczy. Jako dziecko podobnie jak inni przedstawiciele jego rasy posiadał ogon. Nosi granatową podkoszulkę i pas, czerwone spodnie i bluzkę (czerwień najczęściej jest kojarzona przez Japończyków z bohaterami).

Charakter[edytuj | edytuj kod]

Pierwotnie został wysłany na ziemię w celu jej zniszczenia. Od czasu lądowania był nieznośny do chwili, gdy upadł i uderzył się w głowę. Od czasu wypadku aż po kres Dragon Balla był miły, dość spokojny, ale i rozważny.

Odbiór[edytuj | edytuj kod]

Inspiracją dla postaci Son Gokū była znana z mitologii chińskiej postać Sun Wukonga (powszechnie znanego jako „Małpi król”), która została rozpowszechniona za sprawą szesnastowiecznego eposu autorstwa Wu Cheng’ena pod tytułem Wędrówka na Zachód[2].

Według rankingu z 2009 roku przeprowadzonego przez opiniotwórczy serwis IGN, Son Goku jest najlepszym bohaterem anime wszech czasów[3]. Pięć lat później ten sam serwis zaklasyfikował go na trzecim miejscu[4]. Son Goku regularnie plasował się na wysokich miejscach w klasyfikacji najlepszego męskiego bohatera anime w cyklu Anime Grand Prix miesięcznika Animage – zajmował odpowiednio: drugie miejsce w 1989[5], trzecie w 1991[6] i czwarte w 1992[7].

Przypisy

  1. Akira Toriyama: Dragon Ball t. 1 - Son Goku i jego przyjaciele. Olecko: Japonica Polonica Fantastica, 2001, seria: Dragon Ball tom 1. ISBN 83-888-0301-8.
  2. Laurie Cubbison: Goku's Journeys: The Monkey King in DragonBall and Saiyuki (ang.). Radford University. [dostęp 25 września 2013].
  3. Top 25 Anime Characters of All Time (ang.). IGN. [dostęp 2014-12-26].
  4. Top 25 Greatest Anime Characters (ang.). IGN. [dostęp 2014-12-26].
  5. 第11回アニメグランプリ (jap.). Animage. [dostęp 2014-03-25].
  6. 第13回アニメグランプリ (jap.). Animage. [dostęp 2014-03-25].
  7. 第14回アニメグランプリ (jap.). Animage. [dostęp 2014-03-25].