Szkudy: Różnice pomiędzy wersjami

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
[wersja przejrzana][wersja przejrzana]
Usunięta treść Dodana treść
Konarski (dyskusja | edycje)
drobne merytoryczne
Konarski (dyskusja | edycje)
drobne merytoryczne
Linia 34: Linia 34:


'''Historia:'''
'''Historia:'''
Za zgodą króla Polski Zygmunta Augusta, [[Jan Hieronimowicz Chodkiewicz]] lokował miasto w XVI wieku. W czasie Potopu szwedzkiego 18 maja 1658 roku rotmistrz husarski [[Samuel Komorowski]] stoczył pod miastem nierozstrzygniętą bitwę z armią feldmarszałka [[Robert Douglas|Roberta Douglasa]], który został zmuszony do rezygnacji z ataku na Żmudź. Miasto zostało skonfiskowane Sapiehom za udział w Powstaniu listopadowym.

W czasie Potopu szwedzkiego 18 maja 1658 roku rotmistrz husarski [[Samuel Komorowski]] stoczył pod miastem nierozstrzygniętą bitwę z armią feldmarszałka [[Robert Douglas|Roberta Douglasa]], który został zmuszony do rezygnacji z ataku na Żmudź.


'''Zabytki:'''
'''Zabytki:'''

Wersja z 12:38, 6 lut 2012

Szablon:Miasto zagranica infobox Szkudy (lit. Skuodas) – miasto na Litwie, położone w okręgu kłajpedzkim, 80 km od Kłajpedy i 2 km od granicy z Łotwą.

Historia: Za zgodą króla Polski Zygmunta Augusta, Jan Hieronimowicz Chodkiewicz lokował miasto w XVI wieku. W czasie Potopu szwedzkiego 18 maja 1658 roku rotmistrz husarski Samuel Komorowski stoczył pod miastem nierozstrzygniętą bitwę z armią feldmarszałka Roberta Douglasa, który został zmuszony do rezygnacji z ataku na Żmudź. Miasto zostało skonfiskowane Sapiehom za udział w Powstaniu listopadowym.

Zabytki:

  • Kościół luterański fundacji Sapiehów z 1821 r. Zniszczony w czasie I i II wojny światowej, odbudowany, obecnie w nim muzeum regionalne.
  • Kościół katolicki w stylu empire z lat 1844-47. Cenne wyposażenie wnętrza. Obok murowana dzwonnica z XIX w.