Skrzyńsko: Różnice pomiędzy wersjami

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
[wersja przejrzana][wersja przejrzana]
Usunięta treść Dodana treść
MastiBot (dyskusja | edycje)
m Robot wspomógł poprawę ujednoznacznienia Gmina Przysucha – zmieniono link(i) do Przysucha (gmina)
Konarski (dyskusja | edycje)
merytoryczne, źródła/przypisy
Linia 32: Linia 32:


Skrzyńsko jest najstarszym ośrodkiem kultu maryjnego w regionie radomskim.
Skrzyńsko jest najstarszym ośrodkiem kultu maryjnego w regionie radomskim.

== Zabytki ==
* Kościół późnobarokowy z lat 1760-1768 ufundowany przez starostę [[Uszyca Stara|uszyckiego]] Karola Szydłowskiego. W latach 1909-1910 podwyższono wieże wg projektu Jarosława Wojciechowskiego. Na froncie wieże flankują herb fundatora [[Lubicz]]. W 2005 roku podczas wymiany tynków w dolnej części kościoła dr Jerzy Sikora z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Łódzkiego odkrył ślady wcześniejszej świątyni zbudowanej w stylu romańskim w postaci wtórnie wykorzystanych kamiennych ciosów oraz romańskie płyty nagrobne z motywem krzyża (obecnie prezentowane na zewnątrz kościoła), a w rozbieranym murze otaczającym kościół romańską chrzcielnicę kielichową i dwa romańskie kapitale kostkowe, które datowane są na XII wiek. Romańskie ciosy są obecnie wyeksponowane w północno-zachodnim murze prezbiterium w północno-wschodnim murze nawy. Być może pierwotny kościół romański z XII wieku można wiązać z fundacją [[Piotr Włostowic|Piotra Włostowica]]<ref>Lechowicz Z., Sikora J.,2009, Jeden z siedemdziesięciu (?). Relikty budowli romańskiej w Skrzyńsku, [w:] Architektura romańska w Polsce. Nowe odkrycia i interpretacje.Materiały z sesji naukowej w Muzeum Początków Państwa Polskiego, Gniezno, 9–11 kwietnia 2008 roku, red. T. Janiak, Gniezno, s. 573–585.</ref><ref>https://www.academia.edu/4923898/_with_Z._Lechowicz_Kosciol_w_Skrzynsku_w_swietle_nowych_studiow_w_Poczatki_architektury_sakralnej_w_Polsce_Centralnej_red._L._Kajzer_Lodz-Warszawa_2013</ref><ref>Świechowski Z., 2009 Katalog architektury romańskiej w Polsce, Warszawa 2009</ref>.
* Mur otaczający kościół z barokowymi epitafiami rodu Tynieckich.


== Zobacz też ==
== Zobacz też ==
Linia 38: Linia 42:
== Linki zewnętrzne ==
== Linki zewnętrzne ==
* {{SgKP|X|731|Skrzyńsko}}
* {{SgKP|X|731|Skrzyńsko}}

{{Przypisy}}
{{Gmina Przysucha}}
{{Gmina Przysucha}}



Wersja z 10:58, 19 gru 2013

Skrzyńsko
{{{rodzaj miejscowości}}}
ilustracja
Państwo mazowieckie
Powiat

przysuski

Gmina

Przysucha

Liczba ludności (2006)

1200

Strefa numeracyjna

(+48) 48

Tablice rejestracyjne

WPY

SIMC
Położenie na mapie brak
Mapa konturowa brak
Brak mapy: mazowieckie
Brak współrzędnych
Nieprawidłowe parametry: {{{{współrzędne}}}}
Położenie na mapie świata
Mapa konturowa świata
Brak współrzędnych
Nieprawidłowe parametry: {{{{współrzędne}}}}
Nieprawidłowe parametry: {{{{współrzędne}}}|type:airport}

Skrzyńsko dawniej też Skrzynnowieś w Polsce położona w województwie mazowieckim, w powiecie przysuskim, w gminie Przysucha.

Do 1954 roku siedziba gminy Skrzyńsko. W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa radomskiego.

W Skrzyńsku znajduje się Sanktuarium Matki Bożej Staroskrzyńskiej z wizerunkiem Matki Bożej Staroskrzyńskiej. Sanktuarium jest kościołem parafialnym pw. św. Wojciecha. Kościół zbudowany jest w stylu późnobarokowym, usytuowany na wzgórzu przy drodze z Przysuchy do Potworowa, otoczony starodrzewiem; obecnie zdewastowanym (podczas prac remontowych na placu wokół kościoła obcięto konary wszystkich lip). Do parafii należą wsie: Skrzyńsko, Zbożenna-Wieś, Janików, Janików-Kolonia, Gliniec, Wistka, Klonowa, Brogowa, Dębiny, Dębiny-Kolonia, Beźnik, Krajów, Wola Więcierzowa, Kolonia Skrzyńsko. Proboszczem parafii i kustoszem Sanktuarium jest od 1995 roku ks. kan. Andrzej Szewczyk.

Skrzyńsko jest najstarszym ośrodkiem kultu maryjnego w regionie radomskim.

Zabytki

  • Kościół późnobarokowy z lat 1760-1768 ufundowany przez starostę uszyckiego Karola Szydłowskiego. W latach 1909-1910 podwyższono wieże wg projektu Jarosława Wojciechowskiego. Na froncie wieże flankują herb fundatora Lubicz. W 2005 roku podczas wymiany tynków w dolnej części kościoła dr Jerzy Sikora z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Łódzkiego odkrył ślady wcześniejszej świątyni zbudowanej w stylu romańskim w postaci wtórnie wykorzystanych kamiennych ciosów oraz romańskie płyty nagrobne z motywem krzyża (obecnie prezentowane na zewnątrz kościoła), a w rozbieranym murze otaczającym kościół romańską chrzcielnicę kielichową i dwa romańskie kapitale kostkowe, które datowane są na XII wiek. Romańskie ciosy są obecnie wyeksponowane w północno-zachodnim murze prezbiterium w północno-wschodnim murze nawy. Być może pierwotny kościół romański z XII wieku można wiązać z fundacją Piotra Włostowica[1][2][3].
  • Mur otaczający kościół z barokowymi epitafiami rodu Tynieckich.

Zobacz też

Linki zewnętrzne

  1. Lechowicz Z., Sikora J.,2009, Jeden z siedemdziesięciu (?). Relikty budowli romańskiej w Skrzyńsku, [w:] Architektura romańska w Polsce. Nowe odkrycia i interpretacje.Materiały z sesji naukowej w Muzeum Początków Państwa Polskiego, Gniezno, 9–11 kwietnia 2008 roku, red. T. Janiak, Gniezno, s. 573–585.
  2. https://www.academia.edu/4923898/_with_Z._Lechowicz_Kosciol_w_Skrzynsku_w_swietle_nowych_studiow_w_Poczatki_architektury_sakralnej_w_Polsce_Centralnej_red._L._Kajzer_Lodz-Warszawa_2013
  3. Świechowski Z., 2009 Katalog architektury romańskiej w Polsce, Warszawa 2009