Arend Dickmann: Różnice pomiędzy wersjami

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
[wersja przejrzana][wersja przejrzana]
Usunięta treść Dodana treść
Konarski (dyskusja | edycje)
drobne redakcyjne
Konarski (dyskusja | edycje)
→‎Pogrzeb: drobne merytoryczne, źródła/przypisy
Linia 30: Linia 30:


== Pogrzeb ==
== Pogrzeb ==
Uroczysty pogrzeb na koszt króla miał miejsce w Gdańsku 2 grudnia w [[Bazylika Mariacka Wniebowzięcia NMP w Gdańsku|kościele Mariackim]]. Przed trumną pędzono 33 pary powiązanych jeńców szwedzkich. Trumnie towarzyszyła kompania honorowa piechoty morskiej, królewscy komisarze i rada miasta<ref>http://www.trojmiasto.pl/wiadomosci/Gdzie-spoczywa-admiral-Arend-Dickmann-n17905.html</ref>.
Uroczysty pogrzeb na koszt króla miał miejsce w Gdańsku 2 grudnia w [[Bazylika Mariacka Wniebowzięcia NMP w Gdańsku|kościele Mariackim]]. Przed trumną pędzono 33 pary powiązanych jeńców szwedzkich. Trumnie towarzyszyła kompania honorowa piechoty morskiej, królewscy komisarze i rada miasta<ref>http://www.trojmiasto.pl/wiadomosci/Gdzie-spoczywa-admiral-Arend-Dickmann-n17905.html</ref>. Trumnę z ciałem admirała złożono przy północnej ścianie prezbiterium koło kaplicy Ścięcia św. Jana<ref>http://historia.trojmiasto.pl/Tajemnica-pochowku-Arenda-Dickmanna-odkryta-n18264.html#tri</ref>


== Upamiętnienie ==
== Upamiętnienie ==

Wersja z 10:01, 10 sie 2015

Arendt Dickmann
ilustracja
admirał
Data i miejsce urodzenia

1572
Delft

Data śmierci

1627

Przebieg służby
Główne wojny i bitwy

bitwa pod Oliwą

Arendt Dickmann, właściwie Arendt Dijckman (ur. 1572 w Delft, zm. 28 listopada 1627) – admirał polskiej floty wojennej.

Arendt Dickmann był Holendrem, od 1608 roku mieszkał w Gdańsku, będąc kapitanem i właścicielem statku handlowego. Był członkiem Związku Gdańskich kapitanów Morskich.

Służba wojskowa

W 1626 roku wstąpił na służbę polskiego króla Zygmunta III Wazy. Przed bitwą pod Oliwą, 24 listopada 1627 r. został wyznaczony na stanowisko admirała (głównodowodzącego) polskiej floty biorącej udział w bitwie, na galeonie "Święty Jerzy". W czasie bitwy, 28 listopada 1627, będąc na pokładzie zdobytego już szwedzkiego galeonu "Tigern", poniósł śmierć na skutek trafienia przypadkową kulą artyleryjską (wystrzeloną prawdopodobnie z "Pelikanena" lub omyłkowo z "Latającego Jelenia") w nogi.

Pogrzeb

Uroczysty pogrzeb na koszt króla miał miejsce w Gdańsku 2 grudnia w kościele Mariackim. Przed trumną pędzono 33 pary powiązanych jeńców szwedzkich. Trumnie towarzyszyła kompania honorowa piechoty morskiej, królewscy komisarze i rada miasta[1]. Trumnę z ciałem admirała złożono przy północnej ścianie prezbiterium koło kaplicy Ścięcia św. Jana[2]

Upamiętnienie

Szablon:MW