Spytek Melsztyński (1398–1439): Różnice pomiędzy wersjami

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
[wersja przejrzana][wersja przejrzana]
Usunięta treść Dodana treść
ilustracja
Konarski (dyskusja | edycje)
drobne merytoryczne
Linia 31: Linia 31:


== Życiorys ==
== Życiorys ==
Był synem [[Spytko II z Melsztyna|Spytka II]] i Elżbiety Węgierskiej. W małżeństwie urodził mu się syn także [[Spytko IV z Melsztyna|Spytko]]. W 1436 ufundował gotycki kościół w [[Jasień (województwo małopolskie)|Jasieniu]]. Od 1437 związany był z [[husyci|husytami]] i był przeciwnikiem biskupa [[Zbigniew Oleśnicki (kardynał)|Zbigniewa Oleśnickiego]], który pozbawił go wpływów na rzecz rodów Oleśnickich i Odrowążów. Popierał wyprawy [[Zygmunt Korybutowicz|Zygmunta Korybutowicza]] w celu objęcia tronu Czech.
Był synem [[Spytko II z Melsztyna|Spytka II]] i Elżbiety Węgierskiej. W małżeństwie urodził mu się syn także [[Spytko IV z Melsztyna|Spytko]]. W 1436 ufundował gotycki kościół w [[Jasień (województwo małopolskie)|Jasieniu]]. Spytko związany był z polską opozycją popierającą czeskich [[husyci|husytów]] i zwalczającą możnowładców oraz wszechwładzę biskupa [[Zbigniew Oleśnicki (kardynał)|Zbigniewa Oleśnickiego]], który pozbawił ród Spytka wpływów w państwie na rzecz rodów Oleśnickich i Odrowążów, którym Oleśnicki przekazał zarządzaną wcześniej przez Melsztyńskich [[Sambor]]szczyznę. Po śmierci kanclerza [[Jan Szafraniec|Jana Szafrańca]] w 1433 zastąpił go w przewodzeniu opozycji zwalczającej Oleśnickiego. W lutym 1434 na zjeździe w Opatowie stał na czele opozycji sprzeciwiającej się planom Oleśnickiego osadzenia na tronie Władysława Warneńczyka. W 1435 roku wraz z Abrahamem Zbąskim na zjeździe w Piotrkowie zaproponował by rycerstwo odmawiało płacenia dziesięciny. W 1438 roku popierał wspieraną przez dwór królowej Zofii wyprawę [[Kazimierz Jagiellończyk|Kazimierza Jagiellończyka]] w celu objęcia tronu Czech. O wspieraniu Spytka przez dwór królowej Zofii Holszańskiej świadczyć może mianowanie go w 1437 roku kasztelanem bieckim, które to tereny były oprawą wdowią królowej. Po nieudanej wyprawie do Czech, w 1439 roku Oleśnicki usunął Spytka z Rady Królewskiej i obłożył klątwą za trwanie w husytyźmie. W tym samym czasie stronnikom Spytka zaczęto odebrać zarządy dóbr i zamków królewskich na Rusi.


Gdy biskup Oleśnicki zawiązał w [[Nowy Korczyn|Nowym Mieście Korczynie]] antyhusycką konfederację, Spytko najechał na miasto i 3 maja 1439 zawiązał własną [[Konfederacja Spytka z Melsztyna|konfederację]]. Później, opuszczony przez większość sojuszników poniósł śmierć w 6 maja 1439 w [[Bitwa pod Grotnikami|bitwie pod Grotnikami]].
Gdy biskup Oleśnicki zawiązał w [[Nowy Korczyn|Nowym Mieście Korczynie]] antyhusycką konfederację, Spytko najechał na miasto i 3 maja 1439 zawiązał własną [[Konfederacja Spytka z Melsztyna|konfederację]]. Później, opuszczony przez większość sojuszników oraz królową poniósł śmierć 6 maja 1439 w [[Bitwa pod Grotnikami|bitwie pod Grotnikami]].


{{Osobny artykuł|Konfederacja Spytka z Melsztyna}}
{{Osobny artykuł|Konfederacja Spytka z Melsztyna}}

Wersja z 16:22, 11 mar 2016

Spytko III z Melsztyna
Ilustracja
"Drzewo genealogiczne rodów: Tarnowskich, Melsztyńskich i Jarosławskich", fragment z podobizną Spytka III Melsztyńskiego, (miedzioryt Augustinus Thille, tekst A.K. Jastrzębski, 1644; przedruk Adam Piliński, 1872).
Herb
Leliwa
Rodzina

Melsztyńscy(boczna linia Tarnowskich)

Data urodzenia

1398

Data i miejsce śmierci

6 maja 1439
Grotniki

Ojciec

Spytko II z Melsztyna

Matka

Elżbieta Bebek

Żona

Beatrycza z Szamotuł herbu Nałęcz

Dzieci

Spytko IV Melsztyński
Dorota z Melsztyńskich Łasocka
Jan Melsztyński

Spytko III (ur. 1398, zm. 6 maja 1439 w Grotnikach) – kasztelan biecki, przywódca husytów polskich i organizator konfederacji korczyńskiej jako odpowiedzi na konfederację biskupa Oleśnickiego.

Życiorys

Był synem Spytka II i Elżbiety Węgierskiej. W małżeństwie urodził mu się syn także Spytko. W 1436 ufundował gotycki kościół w Jasieniu. Spytko związany był z polską opozycją popierającą czeskich husytów i zwalczającą możnowładców oraz wszechwładzę biskupa Zbigniewa Oleśnickiego, który pozbawił ród Spytka wpływów w państwie na rzecz rodów Oleśnickich i Odrowążów, którym Oleśnicki przekazał zarządzaną wcześniej przez Melsztyńskich Samborszczyznę. Po śmierci kanclerza Jana Szafrańca w 1433 zastąpił go w przewodzeniu opozycji zwalczającej Oleśnickiego. W lutym 1434 na zjeździe w Opatowie stał na czele opozycji sprzeciwiającej się planom Oleśnickiego osadzenia na tronie Władysława Warneńczyka. W 1435 roku wraz z Abrahamem Zbąskim na zjeździe w Piotrkowie zaproponował by rycerstwo odmawiało płacenia dziesięciny. W 1438 roku popierał wspieraną przez dwór królowej Zofii wyprawę Kazimierza Jagiellończyka w celu objęcia tronu Czech. O wspieraniu Spytka przez dwór królowej Zofii Holszańskiej świadczyć może mianowanie go w 1437 roku kasztelanem bieckim, które to tereny były oprawą wdowią królowej. Po nieudanej wyprawie do Czech, w 1439 roku Oleśnicki usunął Spytka z Rady Królewskiej i obłożył klątwą za trwanie w husytyźmie. W tym samym czasie stronnikom Spytka zaczęto odebrać zarządy dóbr i zamków królewskich na Rusi.

Gdy biskup Oleśnicki zawiązał w Nowym Mieście Korczynie antyhusycką konfederację, Spytko najechał na miasto i 3 maja 1439 zawiązał własną konfederację. Później, opuszczony przez większość sojuszników oraz królową poniósł śmierć 6 maja 1439 w bitwie pod Grotnikami.

Śmierć Spytka

Jan Długosz tak opisuje śmierć Spytka: Szablon:CytatD

Król Władysław III Warneńczyk wkrótce po tym skasował „wyrok” takiego „sądu”, przywracając szlachectwo i majątek wdowie i rodzinie Spytka. Kierunek polityczny konfederacji Melsztyńskiego odniósł jednak sukces po jego śmierci przez uznanie króla Kazimierza Jagiellończyka, uzyskanie stanowisk przez jego stronników, a wreszcie starania o tron czeski dla Jagiellona, zakończone koronacją na króla Czech Władysława syna Kazimierza Jagiellończyka. Do unii personalnej między Polską i Czechami jednak nie doszło.

Spytek w twórczości

Na motywach historii Spytka oparta jest powieść Mieczysława Smolarskiego "Spytko z Melsztyna" , wydana w r. 1927[1].

  1. Powieść Mieczysława Smolarskiego "Spytko z Melsztyna" w katalogu Biblioteki Narodowej.

Bibliografia

  • Jerzy Lesław Wyrozumski Historia Polski, do roku 1505, PWN 1982.
  • Paweł Jasienica Polska Jagiellonów, PIW 1988.
  • Marek Derwich(red.) Monarchia Jagiellonów, Wydawnictwo Dolnośląskie 2003.