Stary Kazanów: Różnice pomiędzy wersjami

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
[wersja przejrzana][wersja przejrzana]
Usunięta treść Dodana treść
Konarski (dyskusja | edycje)
→‎Zabytki: drobne merytoryczne
Konarski (dyskusja | edycje)
Nie podano opisu zmian
Linia 31: Linia 31:


== Historia ==
== Historia ==
Wieś '''''Kazanów Poduchowny''''' wspomina Długosz w wieku XV jako dziedzictwo [[Dominik Kazanowski|Dominika Litwosa]] herbu [[Grzymała (herb szlachecki)|Grzymała]] (I, 327). (Czytaj też Łaski, Lib.benef. II, 701).
Wieś Kazanów Poduchowny wspomina Długosz w wieku XV jako dziedzictwo [[Dominik Kazanowski|Dominika Litwosa]] herbu [[Grzymała (herb szlachecki)|Grzymała]] (I, 327). (Czytaj też Łaski, Lib.benef. II, 701). W XIX wieku Kazanów Poduchowny opisywano następująco<ref>{{SgKP|III|920|Kazanów}}</ref> ''"osada w gminie i parafii Końskie, gruntu mórg 68. Budynków mieszkalnych drewnianych 3, murowanych 3. Mieszkańców było mężczyzn 9 i kobiet 14. Jest w Kazanowie Poduchownym kościół filialny murowany, po klasztorze bernardynów erygowany w [[1523]] r. zaś zbudowany dopiero w [[1694]] roku przez Kazanowskich. Jest to starożytne gniazdo rodu Kazanowskich".''

W XIX wieku '''[[Nowy Kazanów|Kazanów]]''' (obecnie Nowy Kazanów wcześniej Kazanów Kocecki) opisywano następująco<ref>{{SgKP|III|920|Kazanów}}</ref> ''"kolonia, wieś i osada w powiecie koneckim gminie i parafii Końskie,od Końskich odległy wiorst 6 w stronie zachodniej. Leży przy szosie, u źródeł rzeki Weglanki.Budynków mieszkalnych było. 62 drewnianych i 1 murowany . Mieszkańców mężczyzn 181, kobiet 178, gruntu mórg 1583 dworskich, 661 mórg włościańskich"''.<br />
oraz<br />
'''Kazanów Poduchowny''' (''obecnie Stary Kazanów): "osada w gminie i parafii Końskie, gruntu mórg 68. Budynków mieszkalnych drewnianych 3, murowanych 3. Mieszkańców było mężczyzn 9 i kobiet 14".''

Jest w Kazanowie Poduchownym kościół filialny murowany, po klasztorze bernardynów erygowany w [[1523]] r. zaś zbudowany dopiero w [[1694]] roku przez Kazanowskich. Jest to starożytne gniazdo rodu Kazanowskich.


== Zabytki ==
== Zabytki ==
* Pozostałości ruin zamku, wzniesionego w połowie [[XVI wiek|XVI w.]] przez [[Marcin Kazanowski (1523-1587)|Marcina Kazanowskiego]]. W latach 1637–1643 zamek został przebudowany na wczesnobarokowy pałac, na potrzeby [[Adam Kazanowski (ok. 1599 - 1649)|Adama Kazanowskiego]]. Do dziś po pałacu pozostał tylko kopiec kryjący jego fundamenty. Obiekt ten składał się z ''prostokątnego, dwuizbowego domu mieszkalnego (wymiary 8,5 x 10,5 m) opiętego na trzech narożach cylindrycznymi basztami (największa miała średnicę 5,8 m), przez co cały dwór miał rzut odwróconej litery L. Od północy do opisanego domu dochodził dziedziniec (wymiary 8,5 x 12 m) otoczony kamiennym murem, w którego północno-wschodnim narożniku ulokowano mały, prostokątny budynek bramny. Całość założenia ulokowanego na kopcu ziemnym, otaczała szeroka na 10-15 m wypełniona wodą fosa, a więc obiekt miał wyraźnie zaznaczone walory obronne''<ref>E. Ćwiertak ''Murowany dwór obronny z XVI wieku w Kazanowie Starym, gmina Końskie, województwo kieleckie. Acta Universitatis Lodziensis. Folia Archaeologica.'' T.21. Łódź 1997</ref>''.''
* Zespół klasztorny [[bernardyni|bernardynów]] z kościołem i klasztorem. Kościół i klasztor murowany powstały w drugiej połowie XVII w. staraniem starościny rawskiej Izabeli Lipskiej z Lanckorońskich. Po kasacie klasztoru w 1864 r. duszpasterstwo objęli księża die­cezjalni. Początkowo rezydował w nim ksiądz z tytułem wikariusza koneckiego. W 1924 r. parafia została ponownie erygowana przez bp. Mariana Ryxa.
** Kościół pw. Zwiastowania NMP jest murowany z pia­skowca, zbudowany na planie łacińskiego krzyża. Pierwot­ny kościół drewniany, fundacji [[Mikołaj Kazanowski|Mikołaja Kazanowskiego]] kanonika włocławskiego, wzniesiony został w 1521 lub 1529 r. Budowę obecnego kościoła ukończono w 1781 roku. Konsekracji dokonał 10 sierpnia [[1764]] r. bp Ignacy Kozierowski. Po pożarze z 1802 r. obiekt restaurowano.
** Klasztor tworzy zwarty kompleks murowanych budynków barokowych z wirydarzem pośrodku. Klasztor posiada trzy skrzydła. Drewniany klasztor, fundacji [[Hieronim Kazanowski|Hieronima Kazanowskiego]], chorążego sandomierskiego, powstał w [[1627]] r.
** Mur klasztorny z bramką z XVIII w. z gontowymi daszkami, na niej zaś umieszczone są symbole franciszkańskie.
** ''Kamienna płyta nagrobna Zofii z Kozietuł Skarbkówny Kazanowskiej (zmarłej 1643), chorążyny sandomierskiej.''
* Pozostałości ruin zamku, wzniesionego w połowie [[XVI wiek|XVI w.]] przez [[Marcin Kazanowski (1523-1587)|Marcina Kazanowskiego]]. W latach 1637–1643 zamek został przebudowany na wczesnobarokowy pałac, na potrzeby [[Adam Kazanowski (ok. 1599 - 1649)|Adama Kazanowskiego]]. Do dziś po pałacu pozostał tylko kopiec kryjący jego fundamenty.
== Administracyjne części wsi ==
== Administracyjne części wsi ==



Wersja z 13:56, 25 sty 2017

Stary Kazanów
{{{rodzaj miejscowości}}}
Państwo świętokrzyskie
Powiat

konecki

Gmina

Końskie

Liczba ludności (2006)

410

Strefa numeracyjna

(+48) 41

Kod pocztowy

26-200

Tablice rejestracyjne

TKN

SIMC

0244280

Położenie na mapie brak
Mapa konturowa brak
Brak mapy: świętokrzyskie
Brak współrzędnych
Nieprawidłowe parametry: {{{{współrzędne}}}}
Położenie na mapie świata
Mapa konturowa świata
Brak współrzędnych
Nieprawidłowe parametry: {{{{współrzędne}}}}
Nieprawidłowe parametry: {{{{współrzędne}}}|type:landmark}

Stary Kazanów (dawniej Kazanów Poduchowny) – wieś w Polsce położona w województwie świętokrzyskim, w powiecie koneckim, w gminie Końskie[1].

W latach 1975–1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa kieleckiego.

Historia

Wieś Kazanów Poduchowny wspomina Długosz w wieku XV jako dziedzictwo Dominika Litwosa herbu Grzymała (I, 327). (Czytaj też Łaski, Lib.benef. II, 701). W XIX wieku Kazanów Poduchowny opisywano następująco[2] "osada w gminie i parafii Końskie, gruntu mórg 68. Budynków mieszkalnych drewnianych 3, murowanych 3. Mieszkańców było mężczyzn 9 i kobiet 14. Jest w Kazanowie Poduchownym kościół filialny murowany, po klasztorze bernardynów erygowany w 1523 r. zaś zbudowany dopiero w 1694 roku przez Kazanowskich. Jest to starożytne gniazdo rodu Kazanowskich".

Zabytki

  • Pozostałości ruin zamku, wzniesionego w połowie XVI w. przez Marcina Kazanowskiego. W latach 1637–1643 zamek został przebudowany na wczesnobarokowy pałac, na potrzeby Adama Kazanowskiego. Do dziś po pałacu pozostał tylko kopiec kryjący jego fundamenty. Obiekt ten składał się z prostokątnego, dwuizbowego domu mieszkalnego (wymiary 8,5 x 10,5 m) opiętego na trzech narożach cylindrycznymi basztami (największa miała średnicę 5,8 m), przez co cały dwór miał rzut odwróconej litery L. Od północy do opisanego domu dochodził dziedziniec (wymiary 8,5 x 12 m) otoczony kamiennym murem, w którego północno-wschodnim narożniku ulokowano mały, prostokątny budynek bramny. Całość założenia ulokowanego na kopcu ziemnym, otaczała szeroka na 10-15 m wypełniona wodą fosa, a więc obiekt miał wyraźnie zaznaczone walory obronne[3].

Administracyjne części wsi

Miejscowość podstawowa Identyfikator miejscowości Nazwa Miejscowości Rodzaj miejscowości
Stary Kazanów 1017824 Za Górą część miejscowości
  1. Przeglądanie TERYT (Krajowego Rejestru Urzędowego Podziału Terytorialnego Kraju). Główny Urząd Statystyczny. [dostęp 2013-09-18].
  2. Kazanów, [w:] Słownik geograficzny Królestwa Polskiego, t. III: Haag – Kępy, Warszawa 1882, s. 920.
  3. E. Ćwiertak Murowany dwór obronny z XVI wieku w Kazanowie Starym, gmina Końskie, województwo kieleckie. Acta Universitatis Lodziensis. Folia Archaeologica. T.21. Łódź 1997