Bobrówka (powiat hajnowski): Różnice pomiędzy wersjami

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
[wersja przejrzana][wersja przejrzana]
Usunięta treść Dodana treść
Konarski (dyskusja | edycje)
drobne merytoryczne, źródła/przypisy
Konarski (dyskusja | edycje)
→‎Zabytki: drobne merytoryczne
Linia 46: Linia 46:
== Zabytki ==
== Zabytki ==


* grodzisko z XI i XII wieku - stanowisko zajmuje teren niewielkiego wzniesienia położonego pośród łąk związanych z rozlewiskami Pulwy i Brodźca. Grodzisko ma kształt w przybliżeniu okrągły i zajmuje powierzchnię około 0,25 ha. Jest otoczone pojedynczym wałem i fosą. Największa różnica wysokości pomiędzy najwyższym miejscem wału a dnem fosy dochodzi obecnie do 3,5 m. Średnica majdanu wynosi około 25 m. Najstarsze zabytki ze średniowiecznej warstwy osadniczej pochodzą z końca XI w., większość z nich datować można jednak na wiek XII. Dawniej otoczone przez wieś o powierzchni ponad 4 ha<ref>{{Cytuj |autor = Dariusz Krasnodębski |tytuł = Podlasie na przełomie I i II millenium w świetle wyników najnowszych badań archeologicznych.pdf |czasopismo = Osadnictwo i architektura ziem polskich w dobie Zjazdu Gnieźnieńskiego |data dostępu = 2019-04-16 |url = https://www.academia.edu/35456309/Podlasie_na_prze%C5%82omie_I_i_II_millenium_w_%C5%9Bwietle_wynik%C3%B3w_najnowszych_bada%C5%84_archeologicznych.pdf |język = en}}</ref>.
* grodzisko z XI i XII wieku - stanowisko zajmuje teren niewielkiego wzniesienia położonego pośród łąk związanych z rozlewiskami Pulwy i Brodźca. Grodzisko ma kształt w przybliżeniu okrągły i zajmuje powierzchnię około 0,25 ha. Jest otoczone pojedynczym wałem i fosą. Największa różnica wysokości pomiędzy najwyższym miejscem wału a dnem fosy dochodzi obecnie do 3,5 m. Średnica majdanu wynosi około 25 m. Najstarsze zabytki ze średniowiecznej warstwy osadniczej pochodzą z końca XI w., większość z nich datować można jednak na wiek XII. Dawniej otoczone przez wieś o powierzchni ponad 4 ha<ref>{{Cytuj |autor = Dariusz Krasnodębski |tytuł = Podlasie na przełomie I i II millenium w świetle wyników najnowszych badań archeologicznych.pdf |czasopismo = Osadnictwo i architektura ziem polskich w dobie Zjazdu Gnieźnieńskiego |data dostępu = 2019-04-16 |url = https://www.academia.edu/35456309/Podlasie_na_prze%C5%82omie_I_i_II_millenium_w_%C5%9Bwietle_wynik%C3%B3w_najnowszych_bada%C5%84_archeologicznych.pdf |język = en}}</ref>. W starszej literaturze stanowisko (zlokalizowane obecnie na gruntach wsi Bobrówka i nazywane przez miejscową ludność „Zamczyskiem”) nosi nazwę Jancewicze.


== Zobacz też ==
== Zobacz też ==

Wersja z 18:15, 16 kwi 2019

Bobrówka
{{{rodzaj miejscowości}}}
{{{alt zdjęcia}}}
Państwo podlaskie
Powiat

hajnowski

Gmina

Czeremcha

Liczba ludności (2011)

61

Strefa numeracyjna

(+48) 85

Tablice rejestracyjne

BHA

SIMC

0025796

Położenie na mapie gminy Czeremcha
Mapa konturowa gminy Czeremcha, na dole nieco na lewo znajduje się punkt z opisem „Bobrówka”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, po prawej znajduje się punkt z opisem „Bobrówka”
Położenie na mapie województwa podlaskiego
Mapa konturowa województwa podlaskiego, na dole po prawej znajduje się punkt z opisem „Bobrówka”
Położenie na mapie powiatu hajnowskiego
Mapa konturowa powiatu hajnowskiego, blisko dolnej krawiędzi po lewej znajduje się punkt z opisem „Bobrówka”
52°26′51″N 23°19′46″E/52,447500 23,329444

Bobrówka (biał. Баброўка) – wieś w Polsce położona w województwie podlaskim, w powiecie hajnowskim, w gminie Czeremcha.

Wjazd do wsi od Zubacz

Wieś magnacka położona była w końcu XVIII wieku w hrabstwie wysockim w powiecie brzeskolitewskim województwa brzeskolitewskiego[1]. W latach 1975–1998 miejscowość należała administracyjnie do województwa białostockiego.

Jedna z kapliczek w Bobrówce

Prawosławni mieszkańcy wsi należą do parafii Opieki Matki Bożej w Zubaczach[2].

Wieś w 2011 roku zamieszkiwało 61 osób[3].

Historia

Wzmiankowana w 1794. Położona nad niewielkim strumykiem Brodziec, lewym dopływem Pulwy. W jej obrębie znajdował się majątek Turowszczyzna, własność Turów - możnego rodu ziemi brzeskiej. Wytyczona po II wojnie światowej granica państwowa rozcięła posiadłość na połowę. Po radzieckiej stronie granicy pozostał zniszczony budynek dworu, po polskiej stronie zabudowania Bobrówki i część dworskich ogrodów i łąk.

O dramatycznych wydarzeniach z przeszłości przypominają miejscowe nazwy położonych w okolicy: wzniesienia - Hora Bytwa (Góra Bitwy) i otaczającego go uroczyska - Krywawy Łuh (Krwawa Łąka).

Zabytki

  • grodzisko z XI i XII wieku - stanowisko zajmuje teren niewielkiego wzniesienia położonego pośród łąk związanych z rozlewiskami Pulwy i Brodźca. Grodzisko ma kształt w przybliżeniu okrągły i zajmuje powierzchnię około 0,25 ha. Jest otoczone pojedynczym wałem i fosą. Największa różnica wysokości pomiędzy najwyższym miejscem wału a dnem fosy dochodzi obecnie do 3,5 m. Średnica majdanu wynosi około 25 m. Najstarsze zabytki ze średniowiecznej warstwy osadniczej pochodzą z końca XI w., większość z nich datować można jednak na wiek XII. Dawniej otoczone przez wieś o powierzchni ponad 4 ha[4]. W starszej literaturze stanowisko (zlokalizowane obecnie na gruntach wsi Bobrówka i nazywane przez miejscową ludność „Zamczyskiem”) nosi nazwę Jancewicze.

Zobacz też

Przypisy

  1. Вялікі гістарычны атлас Беларусі Т.2, Mińsk 2013, s. 106.
  2. Kalendarz Prawosławny 2015, Wydanie Warszawskiej Metropolii Prawosławnej, ISSN 1425-2171, s.167
  3. Wieś Bobrówka » mapy, GUS, kod pocztowy, kierunkowy, demografia, tabele, statystyki, liczba ludności [online], www.polskawliczbach.pl [dostęp 2016-09-12].
  4. Dariusz Krasnodębski, Podlasie na przełomie I i II millenium w świetle wyników najnowszych badań archeologicznych.pdf, „Osadnictwo i architektura ziem polskich w dobie Zjazdu Gnieźnieńskiego” [dostęp 2019-04-16] (ang.).