Pokrzywno (powiat grudziądzki): Różnice pomiędzy wersjami

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
[wersja przejrzana][wersja przejrzana]
Usunięta treść Dodana treść
Konarski (dyskusja | edycje)
→‎Bibliografia: drobne merytoryczne
Konarski (dyskusja | edycje)
→‎Historia i zabytki: drobne merytoryczne
Linia 38: Linia 38:
Przez wieś przechodzi [[droga wojewódzka nr 534]].
Przez wieś przechodzi [[droga wojewódzka nr 534]].


== Historia i zabytki ==
== Zamek w Pokrzywnie ==
Główna atrakcją turystyczną wsi jest zamek krzyżacki (niem. ''Engelsburg'') powstał na miejscu słowiańskiego grodu ''Copriven''. Zniszczony gród został nadany biskupowi [[Christian z Oliwy|Chrystianowi]] w [[1222]] roku, a po klęsce biskupiej misji nawracania [[Prusy (kraina historyczna)|Prus]] gród przejęli [[Zakon krzyżacki|Krzyżacy]] około [[1230]] roku.
Główna atrakcją turystyczną wsi jest zamek krzyżacki (niem. ''Engelsburg'') powstał na miejscu słowiańskiego grodu ''Copriven''. Zniszczony gród został nadany biskupowi [[Christian z Oliwy|Chrystianowi]] w [[1222]] roku, a po klęsce biskupiej misji nawracania [[Prusy (kraina historyczna)|Prus]] gród przejęli [[Zakon krzyżacki|Krzyżacy]] około [[1230]] roku.



Wersja z 12:32, 9 paź 2019

Pokrzywno
{{{rodzaj miejscowości}}}
{{{alt zdjęcia}}}
Brama zamkowa
Państwo kujawsko-pomorskie
Powiat

grudziądzki

Gmina

Gruta

Liczba ludności (III 2011)

366[1]

Strefa numeracyjna

(+48) 56

Tablice rejestracyjne

CGR

SIMC

0844666

Położenie na mapie gminy Gruta
Mapa konturowa gminy Gruta
Brak współrzędnych
Nieprawidłowe parametry: {{{{współrzędne}}}}
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski
Brak współrzędnych
Nieprawidłowe parametry: {{{{współrzędne}}}}
Położenie na mapie województwa kujawsko-pomorskiego
Mapa konturowa województwa kujawsko-pomorskiego
Brak współrzędnych
Nieprawidłowe parametry: {{{{współrzędne}}}}
Położenie na mapie powiatu grudziądzkiego
Mapa konturowa powiatu grudziądzkiego
Brak współrzędnych
Nieprawidłowe parametry: {{{{współrzędne}}}}
Nieprawidłowe parametry: {{{{współrzędne}}}|type:landmark}
Grunwaldzka chorągiew Pokrzywna

Pokrzywnowieś w Polsce położona w województwie kujawsko-pomorskim, w powiecie grudziądzkim, w gminie Gruta.

Podział administracyjny

W latach 1975–1998 miejscowość należała administracyjnie do województwa toruńskiego.

Demografia

Według Narodowego Spisu Powszechnego (III 2011 r.) wieś liczyła 366 mieszkańców[1]. Jest szóstą co wielkości miejscowością gminy Gruta.

Położenie

Przez wieś przechodzi droga wojewódzka nr 534.

Zamek w Pokrzywnie

Główna atrakcją turystyczną wsi jest zamek krzyżacki (niem. Engelsburg) powstał na miejscu słowiańskiego grodu Copriven. Zniszczony gród został nadany biskupowi Chrystianowi w 1222 roku, a po klęsce biskupiej misji nawracania Prus gród przejęli Krzyżacy około 1230 roku.

Pierwszy zamek powstał w XIII wieku. Początkowo była to prymitywna drewniano-ziemna fortalicja, nazywana Engelsberg – Mons Angelorum (Górą Aniołów). Według kroniki Piotra z Duisburga, w roku 1239 zamieszkiwali tam już rycerze zakonu krzyżackiego. Pierwszym komturem pokrzywieńskim był Henryk Brabantczyk i przypuszczalnie wtedy właśnie rozpoczęto budowę murowanego założenia. Na początku ze względu na bezpieczeństwo zaczęto od budowy murów obronnych, a w trakcie realizacji prac do kolejnych fragmentów muru dostawiano wewnętrzną zabudowę.

Pokrzywno pełniło funkcję siedziby komturstwa, z krótką przerwą, aż do śmierci ostatniego komtura Fryderyka von Zollern. Podczas bitwy pod Grunwaldem (1410 r.) zginął komtur Pokrzywna Burchard von Wobecke, a wojska polskie opanowały warownię, jednak nie na długo. Rok po tym wydarzeniu (1411 r.) zamek ponownie znalazł się we władaniu Krzyżaków.

W roku 1411 z inicjatywy wielkiego mistrza Henryk von Plauen Krzyżacy rozpoczęli modernizację systemu obronnego. Został wyremontowany, a mury podwyższono i zaopatrzono w nowocześniejsze strzelnice, a sam Henryk von Plauen po zamachu stanu został zdegradowany i przeniesiony do komturii w Pokrzywnie. Własnością zakonu zamek pozostawał do wybuchu wojny trzynastoletniej w 1454 roku, kiedy został zajęły przez zbuntowane oddziały Związku Pruskiego. Na mocy porozumień drugiego pokoju toruńskiego, w roku 1466, Pokrzywno wraz z całą ziemią chełmińską zostało przyłączone do Polski i aż do pierwszego rozbioru w 1772 roku było siedzibą polskich starostów. Zamek spłonął w 1611 r.

W latach 1626 -1630 na terenie warowni[2] mieszkały siostry norbertanki z Żukowa. Podczas potopu Szwedzi zdobyli i spalili zamek, a kaplicę sprofanowali. Za rządów Prusaków (w 1784 r.) całość sprzedano osobie prywatnej, która rozpoczęła jego demontaż z przeznaczeniem na budowę drogi. Rozbiórka została wstrzymana po szybkiej interwencji biskupa chełmińskiego Baiera, jednak osłabione sklepienie kaplicy runęło w roku 1789 i spowodowało dalsze działania likwidacyjne.

W roku 1934 polskie władze konserwatorskie uznały ruiny za zabytek, mimo to w 1965 roku przebudowa drogi doprowadziła do wyburzenia zabudowań przylegających do południowej partii murów. Pierwsze prace zabezpieczające podjęto w roku 1967. Gotycki zamek na nieregularnym rzucie składał się z zamku wysokiego i dwóch przedzamczy. Stosunkowo najlepiej zachowała się brama zamku wysokiego, przebudowany spichrz i brama na przedzamczu, ponadto fragmenty ścian budynku głównego i murów obronnych. Dziś ruiny znajdują się w rękach prywatnych, jego nowy właściciel planuje odbudowę zamku.

Ruiny zamku są wpisane do rejestru zabytków NID[3] pod nr A/579 z 18.10.1934.

Galeria

Bibliografia

  • Katalog zabytków sztuki w Polsce, t. 11, Województwo bydgoskie, pod red. Tadeusza Chrzanowskiego i Mariana Korneckiego, z. 7, Powiat grudziądzki, Warszawa, Instytut Sztuki PAN, 1974
  • Boguwolski Ryszard., Pokrzywno Zamek, pow. Grudziądz, Stanowisko 1, Informator Archeologiczny. Badania rok 1974, Warszawa 1975, s. 191–192.
  • Andrzej Pabian, Waldemar Rozynkowski, Zamki krzyżackie na ziemi chełmińskiej, Toruń, Wydaw. Naukowe Scriptor, 1997, ISBN 83-905595-3-6
  • Ryszard Boguwolski, Lothar Hyss, Zamki krzyżackie powiatu grudziądzkiego = Burgen des Deutschen Ordens im Kreis Graudenz, Grudziądz, Muzeum w Grudziądzu, 2004, ISBN 83-88076-13-2

Linki zewnętrzne

Zobacz też

Przypisy

  1. a b GUS: Ludność – struktura według ekonomicznych grup wieku. Stan w dniu 31.03.2011 r.
  2. Okroy Franciszek Ksawery, Dzieje klasztorów norbertańskich w Żukowie, 2010.
  3. Rejestr zabytków nieruchomych – województwo kujawsko-pomorskie [online], Narodowy Instytut Dziedzictwa, 30 września 2023, s. 39 [dostęp 2016-05-15].