SpongeBob Kanciastoporty

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
SpongeBob Kanciastoporty
SpongeBob SquarePants
SpongeBob Kanciastoporty
Gatunek serialu serial animowany
Kraj produkcji  Stany Zjednoczone
Oryginalny język angielski
Muzyka tytułowa "SpongeBob SquarePants Theme" napisana przez Patricka Pinney'a
Liczba odcinków 189
Liczba serii 9 serii + 1 film
Nagrody Kids' Choice Awards,
Annie Award,
Golden Reel Award
Produkcja
Produkcja Nicktoons Studios
Reżyseria Stephen Hillenburg
Muzyka The Blue Hawaiians
Zdjęcia Jerzy Zielinski (film)
Scenografia Nicholas B. Jennings,
Peter Jenninngs
Czas trwania odcinka 11 minut
Emisja
Stacja telewizyjna Stany Zjednoczone Nickelodeon
Polska MTV Polska (lektor i dubbing)
Polska Nick Polska (dubbing)
Polska Comedy Central Polska
Polska TVP1
Polska Nickelodeon HD
Polska TV Puls i TV Puls 2
Lata emisji Stany Zjednoczone 1999-nadal
Polska 2004-2005, 2012 (MTV)
Polska 2008-obecnie (Nick Polska)
Polska 2011 (Comedy Central Polska)
Polska 2011-2014 (TVP1)
Polska 2011-obecnie (Nickelodeon HD)
Polska 2014 (TV Puls i
TV Puls 2)
Data premiery Stany Zjednoczone 1 maja 1999
Polska 1 października 2004 (MTV)
Polska 10 lipca 2008 (Nick Polska)
Polska 27 marca 2011 (Comedy Central Polska)
Polska 11 września 2011 (TVP1)
Polska 4 października 2011 (Nickelodeon HD)
Polska 3 marca 2014 (TV Puls i TV Puls 2)
Od lat dozwolone od 7 lat (według KRRiT)
bez ograniczeń (według Nickelodeon Polska)
Wikicytaty SpongeBob Kanciastoporty w Wikicytatach
Oficjalna strona serialu
Portal Portal Seriale telewizyjne

SpongeBob Kanciastoporty (ang. SpongeBob SquarePants) – serial animowany produkcji Nickelodeon, powstający od roku 1999. W 2004 nastąpiła przerwa w produkcji kolejnych części serialu, spowodowana pracami nad pełnometrażowym filmem o przygodach SpongeBoba (w Polsce wydany bezpośrednio na DVD w drugiej połowie 2005), potem wznowiono produkcję, która trwa do dzisiaj.

O serialu[edytuj | edytuj kod]

W polskiej telewizji serial emitowany był od 1 października 2004 roku na antenie MTV Polska, towarzyszyła mu lektorska wersja tłumaczenia, imitująca dubbing wyemitowano jedynie dwie pierwsze serie. 10 lipca 2008 roku ten serial został pierwszy raz wyemitowany z polskim dubbingiem, przygotowanym przez studio Master Film. Serial wyświetlany był w stu trzydziestu sześciu krajach, gdzie zdobył miliony fanów, przeważnie wśród młodzieży i osób dorosłych. W niektórych krajach, m.in. w rodzimej Ameryce, serialowi udało się uzyskać status kultowego. Oprócz serialu i filmu powstało także kilkanaście gier wideo ze SpongeBobem w roli głównej.

Historia i opis SpongeBoba[edytuj | edytuj kod]

SpongeBob to gąbka morska (często mylona z serem), która ma kształt zwykłej gąbki do mycia. W 1999 r. w głowie Stephena Hillenburga narodził się pomysł, by stworzyć serial animowany rozgrywający się pod wodą, z wszelkiego rodzaju morskimi stworzeniami jako bohaterami. Stephen Hillenburg największy problem miał właśnie przy tworzeniu SpongeBoba – nie mógł wymyślić, jak owa postać ma się prezentować. Pierwotnie SpongeBob miał przypominać kształtem i kolorem kartofla, stwierdzono jednak, że taki bohater nie spodoba się najmłodszym oraz uczyni serial mniej zabawnym. W trakcie mycia naczyń Stephen wpadł na pomysł, by zmienić anatomię SpongeBoba na wzór zwykłej gąbki do mycia naczyń.

SpongeBob mieszka na dnie oceanu w miejscowości Bikini Dolne w domu z ananasa. Swoją egzystencję dzieli z ulubionym zwierzątkiem, ślimakiem Gacusiem. Sympatyczna gąbka wiele czasu poświęca zabawie. Jego ulubione zabawy to puszczanie baniek i łowienie meduz. Jego pozytywne nastawienie do świata stwarza mu wielkie możliwości, które przeważnie wykorzystuje. Nadmiar wigoru nie zawsze podoba się otoczeniu, w którym akurat znajduje się SpongeBob – jest wesoły, ale również nierozgarnięty i raczej mało odpowiedzialny, nie zawsze zdaje sobie sprawę z tego, że naraża się innym. Mimo tych wad, znajduje również czas, aby na poważnie traktować życie: zatrudniony jest w restauracji "Pod Tłustym Krabem", gdzie przygotowuje kraboburgery, niezwykłe morskie delikatesy. Praca jest dla niego bardzo ważna, podobnie jak zaufanie i dobra opinia o nim szefa, pana Kraba. Jest wobec niego lojalny (podobnie jak wobec swoich przyjaciół) i za nic w świecie umyślnie nie wystawiłby na szwank pana Kraba oraz swojej reputacji. Równie ważni dla SpongeBoba są przyjaciele: Patryk, Sandy oraz Skalmar.

W miejscowości Bikini Dolne mieszka 538 osób[1].

Bohaterowie[edytuj | edytuj kod]

Główni[edytuj | edytuj kod]

 • SpongeBob Kanciastoporty (ang. SpongeBob SquarePants) – żółta gąbka. Ubrana w kwadratowe spodenki z czerwonym krawatem. Mieszka w swoim domku z ananasa razem ze ślimakiem Gacusiem (ang. Gary). Jest przyjaźnie nastawiony do życia, oraz innych. Ma energiczne usposobienie, co nie zawsze podoba się osobom z jego otoczenia. Jest bardzo dziecinny, nadmiernie epatuje radością, ponadto jego niezwykła bezmyślność często wpędza jego znajomych w kłopoty. Do tego, nie jest zbyt bystry. Nie potrafi dostrzec, że Skalmar, którego uważa za swojego najlepszego przyjaciela w rzeczywistości wcale go nie lubi i że narzucając się sąsiadowi, tylko pogarsza jego i tak złą opinię na własny temat. Nie zrażając się tym próbuje, bardziej zbliżyć się do "przyjaciela". Pracuje w restauracji pana Kraba. Kocha tę pracę ponad życie, co skrupulatnie wykorzystuje jego szef, Eugeniusz Krab. SpongeBob wielokrotnie zostaje w pracy po godzinach całkowicie za darmo. Załamuje się, gdy okazuje się, że jednak nie musi iść do pracy. I uważa, że stracił w tym dniu cel swojego życia. Ukradkiem zakrada się do "Pod Tłustym Krabem", gdy ma wolny dzień. To jednak daremny wysiłek, gdyż Krab nie potrafi docenić pracy SpongeBoba i bezustannie szuka okazji by zmniejszyć jego wynagrodzenie. Sam SpongeBob jest natomiast zbyt naiwny, by dostrzec, że szef go wykorzystuje a jego nadgorliwość i niesamowite poświęcenie w pracy są bezcelowe i nie mają najmniejszego sensu. W wolnych chwilach lubi puszczać bańki i łowić meduzy. Ponadto uczęszcza do szkoły jazdy, prowadzonej przez panią Puff. Nie idzie mu jednak zbyt dobrze. Podchodził do egzaminów tak często, że zna na pamięć wszystkie pytania i odpowiedzi z egzaminu ustnego. 38 razy oblewał egzamin praktyczny na prawo jazdy, gdyż za każdym razem gdy siadał za kółkiem łapała go tak ogromna trema, że nie mógł skupić się na jeździe. Jego ulubione powiedzonko to: "Jestem gotów!" (ang. "I'm ready"). Podczas łapania meduz nosi okulary. Zna Ka-Ra-Te.
 • Patryk Rozgwiazda (ang. Patrick Star) – różowa rozgwiazda nosząca tylko seledynowe krótkie spodenki w fioletowe kwiaty. Lecz nie przypomina bardziej rozgwiazdy tylko robaka. Mimo że ma niezwykle niski iloraz inteligencji, jest najlepszym przyjacielem i nieodłącznym kompanem SpongeBoba. W wolnym czasie lubi nic nie robić lub łapać meduzy. Mieszka pod wielkim głazem, jest sąsiadem Skalmara. Lubi jeść wszystko co mu wpadnie w ręce. Jest bardzo leniwy i gruby, nie uprawia wcale sportu. Ma siostrę Sam.
 • Skalmar Obłynos (w filmie Squidward Macka) (ang. Squidward Tentacles) – szarawy kalmar, która mieszka w domu pomiędzy SpongeBobem a Patrykiem. Denerwuje go ich zachowanie, gdyż uważa, że są dziecinni. Jest ponury i zgorzkniały, ponieważ życie nie ułożyło mu się, tak jak sobie wymarzył. Nie został sławnym artystą, ma uciążliwych sąsiadów (SpongeBob i Patryk), oraz pracę której nienawidzi. Stanowi przeciwieństwo SpongeBoba. Uważa się za wielkiego artystę i najlepszego muzyka. Kocha grę na klarnecie, jednak nie został obdarzony zbyt wielkim talentem muzycznym. Godzinami ćwiczy grę na tym instrumencie, jednak mimo to wcale nie idzie mu lepiej. Uwielbia malować autoportrety. A w swoim domu ma 497 obrazów z własną podobizną. Pracuje jako kasjer w Pod Tłustym Krabem. Jego największym rywalem jest Skalmir Maminsyn, rówieśnik z czasów szkoły, który zdobył sławę i bogactwo realizując jego marzenia. Największym marzeniami Skalmara są zdobycie sławy, oraz życie bez SpongeBoba. 14 grudnia odbywa się Dzień Walki ze Skalmarem. Mimo że zazwyczaj deklaruje nienawiść do głównego bohatera, w odcinku Nocna zmiana przyznał, że zawsze trochę lubił SpongeBoba.
 • Sandy Pysia (ang. Sandy Cheeks) – pochodząca z Teksasu wiewiórka. Przyjaciółka SpongeBoba. Mieszka na drzewie, które okryte jest szklaną kopułą izolującą jej otoczenie od wody. Nosi specjalny akwalung, który umożliwia jej życie w oceanie. Uwielbia uprawiać sporty, razem ze SpongeBobem trenuje karate, a raczej Ka-Ra-Te. W wolnych chwilach zajmuje się nauką.
 • Pan Eugeniusz Krab (ang. Mr. Krabs, Eugene Krabs) – czerwony krab z lekką nadwagą. Właściciel restauracji "Pod Tłustym Krabem" (ang. Krusty Krab Restaurant). Nie lubi wydawać za dużo pieniędzy, ponieważ oszczędzanie to jego motto (na pamiątkę zatrzymał swojego pierwszego zarobionego dolara). Jest w stanie sprzedać swoją matkę, jeśli dostałaby za nią odpowiednio dużo pieniędzy. Mieszka w wielkiej kotwicy razem ze swoją córką, Perłą. Był kiedyś przyjacielem Planktona. Bardzo lubi SpongeBoba. Zakochał się w pani Puff. Tak lubi forsę, że jak SpongeBob znalazł grosza, on nie mógł przestać o tym myśleć.
 • Gacuś Witold Junior (ang. Gary) – zwierzątko domowe SpongeBoba. Niebieski ślimak, który nie mówi, jednak potrafi miauczeć jak kot. Nosi na sobie różową muszlę, w której potrafi zmieścić prawie wszystko. Chociaż posiada wyższy iloraz inteligencji niż SpongeBob, jest mu bardzo oddany. Umie wiązać sznurówki. W odcinku Super tajne pudełko powiedział Eeeee... nie. W wielu odcinkach, np. Kumpel dla Gacusia woli, gdy nie jest z nim jego właściciel.
 • Plankton (ang. Sheldon J. Plankton) – malutki organizm. Rywal pana Kraba, starający się wykraść tajny przepis na kraboburgery. Także prowadzi restaurację, zwaną Kubeł Pomyj, która mieści się naprzeciwko Tłustego Kraba. Przez swoje złe postępowanie został znienawidzony przez całe Bikini Dolne. Jego jedynym przyjacielem jest jego komputerowa żona, Karen. Był kiedyś przyjacielem pana Kraba. Czasami jest w stanie porzucić swą żonę, zwłaszcza w odcinkach Karen 2.0 i Przeciążenie systemu.

Poboczni[edytuj | edytuj kod]

 • Pani Puff (ang. Mrs. Puff) – biała rozdymka o blond włosach ubrana w czerwoną sukienkę. Jest wdową, jej męża złowili rybacy, a następnie przerobili go na nocną lampkę. Instruktorka jazdy, każdego pojazdu, który nie koniecznie posiada koła. Szkoła jazdy i uczenie w niej było marzeniem Pani Puff. Przyrzekła sobie, że w swojej pracy będzie twarda, nieugięta i nie podda się, dopóki nie nauczy swoich uczniów jeździć. Wszystko zmieniło się, gdy do jej szkoły zapisał się SpongeBob. Jego styl bycia, oraz fakt, że 38 razy bezskutecznie starał się o prawo jazdy całkowicie zburzyły, życie jakie do tej pory wiodła. Wesoła, acz niezbyt rozgarnięta gąbka zniszczyła jej całą wiarę w ideały, jakimi kierowała się zakładając szkołę jazdy, oraz skutecznie pozbawiła ją całej radości z jej prowadzenia. W wyniku niefrasobliwości SpongeBoba Pani Puff kilkukrotnie wylądowała w szpitalu oraz więzieniu. Konieczność częstych kontaktów ze SpongeBobem jest dla niej tak uciążliwa, że czasem gdy go widzi, zaczyna się denerwować i stara się jak najszybciej oddalić by SpongeBob się do niej nie zbliżył, lub dostaje ataku histerii, pod czas którego nadyma się i przeraźliwie wrzeszczy. Dla relaksu uprawia ogródek warzywny. W odcinku "Trudy dorastania", wspomina że jest to ostatnia rzecz, dla której wciąż warto żyć. Jej największym marzeniem, jest uwolnienie się od SpongeBoba. W epizodzie "Nielekka jazda", zamierzała zmienić nazwisko, przefarbować włosy i wyprowadzić się do innego miasta, jednak ostatecznie zrezygnowała z tego pomysłu.
 • Larry Homar (ang. Larry the Lobster) – wielki czerwony homar noszący tylko jasnoniebieskie spodenki. Kulturysta podnoszący ciężary, uwielbia ze wszystkimi konkurować. Wiele swojego wolnego czasu spędza na miejskiej plaży, wyrabiając mięśnie. Jest bardzo dobrym przyjacielem SpongeBoba i Sandy. Pracuje jako ratownik na plaży Błotnista Laguna.
 • Perła Krab (ang. Pearl Krabs) – wieloryb, przybrana córka pani Krab, gdyż została zamieniona w szpitalu. Ma 15 lat. Do SpongeBoba nastawiona jest raczej pozytywnie. Jest bardzo zarozumiała i często stawia na swoim. Źle traktuje nawet swoje dwie najlepsze przyjaciółki Jenny i Judy. Uważa się za osobę popularną, lecz w rzeczywistości tak nie jest. Gdy coś jej się chociaż trochę nie spodoba, głośno płacze.
 • Pirat Patchy i papuga Potty (ang. Patchy the Pirate and Potty the Parrot) – pirat, przewodniczący fanklubu SpongeBoba oraz jego papuga (którą troszkę nienawidzi). Prezentują specjalne odcinki.
 • Syrenaman i Skorupin (ang. Mermaid Man and Barnacle Boy) – dwaj emerytowani superbohaterowie, którzy są idolami SpongeBoba i Patryka. Parodiują Batmana i Robina.
 • Karen – żona Planktona, mówiący komputer poruszający się na kółkach. Zwykle wykazuje się znacznie większą inteligencją niż Plankton. Poznali się jak była jeszcze systemem operacyjnym.
 • Latający Holender (ang. The Flying Dutchman) – przerażający zielony duch pirata, legenda Bikini Dolnego. Mieszka na dużym opuszczonym statku. Kradnie dusze żywym. SpongeBobowi kilka razy udało się go spotkać, miał także okazję dołączyć do jego załogi. Jest mistrzem wiązania węzłów, choć nie umie zawiązać butów.
 • Mindy - córka Neptuna. Jest bardzo rozpieszczana i uwielbiana przez ojca. Ma czarne, krótkie włosy i okrągłe okulary. Występuje tylko w filmie.
 • Pirat Painty (ang. Painty) – pirat z obrazka. Śpiewa piosenkę początkową ze SpongeBobem.
 • Narrator – pojawia się w niektórych odcinkach opisując wydarzenia na początku odcinka.
 • Mirek Karaś (ang. Johhny) – realistyczna rybia głowa. Czasami pojawia się w Wiadomościach Bikini Dolnego.
 • Skalmir Maminsyn (ang. Squiliam Fancyson) – wróg Skalmara ze szkoły. Osiągnął sukces we wszystkich dziedzinach, w których Skalmar zawiódł.
 • Król Neptun (ang. King Neptune) – pan i władca całego oceanu. Jest zielonym, masywnym mężczyzną-syreną o rudych włosach ubranym w kożuch. Na głowie nosi koronę, która zakrywa jego łysinę a w ręku trzyma harpun. Zawsze jest pełen gniewu. Ma córkę o imieniu Mindy, dla której zrobiłby wszystko oraz syna imieniem Tryton, którego zamknął w klatce na 10000 lat ponieważ wolał zajmować się uciechami śmiertelników, zamiast miotać piorunami i niszczyć dobytek podwładnych. W filmie Król Neptun wygląda inaczej niż w serialu oraz ma tylko córkę Mindy.
 • Meduzy – zwierzęta, które są łapane przez SpongeBoba i Patryka. W większości są różowe i mają rozmiar trochę większy, niż oko SpongeBoba, ale zdarzają się wyjątki. Mieszkają na "Meduzowych polach". Można z nich wycisnąć dżem meduzowy. Uwielbiają muzykę.
 • Anonimek/Przyjaciel – meduza, którą SpongeBob nie mógł złapać. Jest wielkości pospolitej meduzy jednak posiada niebieski kolor. Po tym jak dobrowolnie Anonimek dał się złapać SpongeBobowi zaprzyjażnił się z nim i nazwał go Przyjaciel.
 • Tryton - syn Neptuna - także bóg. Od urodzenia nie był podobny do ojca. Bóg mórz uczył go miotać piorunami z trójzęba, Tryton wolał grać w "śmiertelnicze" gry. Wściekły Neptun zamknął syna na 10000 lat w klatce, na bezbożnej wyspie. Uratowali go dopiero SpongeBob z Patrykiem, ale Tryton okazał się być podstępnym bożkiem. Nie występuje w filmie.

Wersja polska[edytuj | edytuj kod]

Wersja polska: na zlecenie Nickelodeon Polska − MASTER FILM
Reżyseria:

Dialogi:

Dźwięk:

Montaż:

Kierownictwo produkcji:

Teksty piosenek:

Kierownictwo muzyczne: Piotr Gogol
Nadzór merytoryczny: Aleksandra Dobrowolska i Katarzyna Dryńska (odc. 103-110, 112-113, 116, 118-122, 125-161, 163-164)
Wystąpili:

i inni

Śpiewali: Jakub Szydłowski (czołówka), Magdalena Wasylik (czołówka), Justyna Bojczuk (czołówka), Piotr Janusz (czołówka) oraz Krzysztof Pietrzak, Adam Krylik, Artur Bomert, Piotr Gogol, Janusz Radwan, Jarosław Boberek, Mirosław Zbrojewicz, Józef Mika (odc. 2b), Piotr Zelt (odc. 21a), Nina Falana (odc. 98, 123-124), Beniamin Lewandowski (odc. 98, 123-124)

Lektorzy:

 • Adam Bauman (odc. 1-24, 26-27, 30, 33-34, 36-37, 41, 43, 51-72, 74-75 81-92, 94-168, 175, 178, 183, 189),
 • Andrzej Chudy (odc. 25, 28-29, 31-32, 35, 38-40, 42, 44-50)

Odcinki[edytuj | edytuj kod]

Premiery w Polsce:

Spis odcinków[edytuj | edytuj kod]

Premiera odcinka Nr Polski tytuł Angielski tytuł
SERIA PIERWSZA
10.07.2008 001 Potrzebna pomoc Help Wanted
Odmuszlacz Reef Blower
Herbatka pod Kopułą Tea at the Treedome
10.07.2008 002 Bańki mydlane Bubblestand
Rozdarte spodnie Ripped Pants
10.07.2008 003 Na meduzy Jellyfishing
Plankton Plankton!
10.07.2008 004 Nieznośni sąsiedzi Naughty Nautical Neighbors
Szkoła jazdy Boating School
11.07.2008 005 Dostawcy pizzy Pizza Delivery
Nie ma jak w domu Home Sweet Pineapple
11.07.2008 006 Syrenaman i Skorupin MermaidMan and BarnacleBoy
Pikle Pickles
14.07.2008 007 Dyżurny Hall Monitor
Imprezka z meduzami Jellyfish Jam
14.07.2008 008 Rakieta Sandy Sandy’s Rocket
Skrzypiące buty Squeaky Boots
15.07.2008 009 Naturalista Nature Pants
Dzień na opak Opposite Day
15.07.2008 010 Szok kulturalny Culture Shock
Zabawa F.U.N.
16.07.2008 011 PakerBob Mięśniakoporty MuscleBob BuffPants
Skalmar − nieprzyjazny duch Squidward, the Unfriendly Ghost
16.07.2008 012 Balowicz The Chaperone
Pracownik miesiąca Employee of the Month
17.07.2008 013 Bojącoporty Scaredy Pants
Ślimaczy weekend I Was a Teenage Gary
17.07.2008 014 SB-129 SB-129
Karate Siekacze Karate Choppers
18.07.2008 015 Sennik Sleepy Time
Mydliny Suds
18.07.2008 016 Walentynki Valentine’s Day
Papier The Paper
21.07.2008 017 Arrr! Arrgh!
Skalisko Dolne Rock Bottom
21.07.2008 018 Teksas Texas
Niskie pobudki Walking Small
22.07.2008 019 Prima Aprilis Fools in April
Szpachelka Neptuna Neptune’s Spatula
22.07.2008 020 Haczyki Hooky
Syrenaman i Skorupin II MermaidMan and BarnacleBoy II
SERIA DRUGA
23.07.2008 021 Rozwiązany but Your Shoe’s Untied
Wolny dzień Skalmara Squid’s Day Off
23.07.2008 022 Coś tu cuchnie Somethings Smell
Nowa szefowa Bossy Boots
24.07.2008 023 Różowa oferma Big Pink Loser
Kumpel bańka Bubble Buddy
24.07.2008 024 Bombowe ciasto Dying for Pie
Fałszywy pan Krab Imitation Krabs
01.12.2008 025 Glizduś Wormy
Burgerowa jazda Patty Hype
28.07.2008 026 Buzi babuni Grandma’s Kisses
Skalmarowice Squidville
16.11.2008 027 Przed hibernacją[a] Pre-Hibernation Week
Zbrodnicze życie Life of Crime
22.12.2008 028 Jakie święta? Christmas Who?
20.10.2008 029 Nie dla głupoli Survival of the Idiots
Odrzucony Dumped
30.07.2008 030 Nielekka jazda No Free Rides
Twój największy fanatyk I’m Your Biggest Fanatic
21.10.2008 031 Syrenaman i Skorupin III MermaidMan and BarnacleBoy III
Żarty o wiewiórkach Squirrel Jokes
04.01.2009 032 Kto jest lepszy? Pressure
Orzeszek The Smoking Peanut
16.10.2008 033 Odpalony (Zwerbowani) Shanghaied (You Wish)
Kąpiel Gacusia Gary Takes a Bath
15.11.2008 034 Witamy w Kuble Pomyj Welcome to the Chum Bucket
Frankenbazgroł Frankendoodle
27.12.2008 035 Super tajne pudełko The Secret Box
Kapela Skalmara[b] Band Geeks
28.10.2008 036 Nocna zmiana The Graveyard Shift
Tłusta miłość Krusty Love
08.01.2009 037 Zwłoka Procrastination
Jestem z głupolem I’m With Stupid
22.12.2008 038 Kląć jak marynarz Sailor Mouth
Autor nieznany Artist Unknown
25.12.2008 039 Łowca meduz Jellyfish Hunters
Konkurs mistrza patelni The Fry Cook Games
29.12.2008 040 Strajk Skalmara Squid on Strike
Sandy, SpongeBob i robal Sandy, SpongeBob and the Worm
SERIA TRZECIA
02.01.2011 041 Dobre algi, gdzie nas nie ma The Algae’s Always Greener
SpongeBob ratownik SpongeGuard on Duty
01.01.2009 042 Klub SpongeBoba Club SpongeBob
Kobyłka morska My Pretty Seahorse
16.01.2011 043 Jeden kęs Just One Bite
Łobuz The Bully
10.01.2009 044 Śmiecioburger Nasty Patty
Głupie pudło The Idiot Box
15.01.2009 045 Syrenaman i Skorupin IV MermaidMan and BarnacleBoy IV
Odsiadka Doing Time
24.01.2009 046 Efekt kuli śnieżnej The Snowball Effect
Bezcenny śmieć Kraba One Krabs Trash
21.01.2009 047 Piękny SpongeBob z telewizji As Seen on TV
Grosz niezgody Can You Spare a Dime?
27.01.2009 048 Nie dla milusińskich No Weenies Allowed
Powrót Skalmira Squilliam Returns
05.02.2009 049 Krab-Borg Krab-Borg
Luli luli, małżyku Rock-a-Bye Bivale
18.01.2009 050 Świeżo malowane Wet Painters
Film szkoleniowy Krusty Krab Training Video
10.05.2014 051 Imprezoporty (Domówka u SpongeBoba) Party Pooper Pants (SpongeBob’s House Party)
13.05.2014 052 Czekolada z orzechami Chocolate with Nuts
Syrenaman i Skorupin V MermaidMan and BarnacleBoy V
14.05.2014 053 Nowy uczeń rozgwiazda New Student Starfish
Małże Clams
15.05.2014 054 Fuj! (Spongebob przed naszą erą - nim nastała komedia) Ugh! (SpongeBob B.C. − Before Comedy)
16.05.2014 055 Wyścig ślimaków The Great Snail Race
Kryzys wieku skorupiakowego Mid-Life Crustacean
19.05.2014 056 Drugie życie Kraba Born Again Krabs
Miałem wypadek I Had an Accident
06.07.2013 057 Krabi Ląd Krabby Land
06.09.2013 Biwak w dziczy The Camping Episode
20.05.2014 058 Zapodziana tożsamość Missing Identity
Armia Planktona Plankton's Army
21.05.2014 059 Gąbka, która latała (Zaginiony odcinek) The Sponge Who Could Fly (The Lost Episode)
31.01.2009 060 SpongeBob kontra Dusiciel SpongeBob Meets the Strangler
Psikus za psikus Pranks A Lot
FILM PEŁNOMETRAŻOWY
26.11.2006 F1 SpongeBob Kanciastoporty − film The SpongeBob SquarePants Movie
FILM KRÓTKOMETRAŻOWY
S1 The Endless Summer
SERIA CZWARTA
23.05.2014 061 Kraboburgerofobia Fear of a Krabby Patty
Zmiana skorupy Shell of a Man
26.05.2014 062 Afera materacowa The Lost Mattress
Krab kontra Plankton Krabs vs. Plankton
16.06.2014 063 Kto widział ślimaka? Have You Seen This Snail? (Where's Gary?)
17.06.2014 064 Łapa Skill Crane
Dobrzy sąsiedzi Good Neighbours
18.06.2014 065 Sprzedaż Selling Out
Śmiechoporty Funny Pants
19.06.2014 066 Matołki i smoki Dunces & Dragons
20.06.2014 067 Teść wróg Enemy In-Law
Syrenaman i Skorupin VI: Pełny Metraż[c] Mermaid Man and Barnacle Boy VI: The Motion Picture
23.06.2014 068 Patryk Bystroporty Patrick SmartPants
SkalBob Obłyporty SquidBob TentaclePants
24.06.2014 069 Krabowa Wieża Krusty Towers
Pani Puff wylatuje z pracy Mrs. Puff, You’re Fired
25.06.2014 070 Ahoj, szympansy Chimps Ahoy
Duch druh Ghost Host
26.06.2014 071 Wielorybie urodziny Whale of a Birthday
Wyspa karateków Karate Island
27.06.2014 072 Nie wszystko złoto All That Glitters
Studnia życzeń Wishing You Well
073 New Leaf
Once Bitten
06.07.2013 074 Koszmar na wakacje Bummer Vacation
27.07.2013 Perukoszok Wigstruck
03.08.2013 075 Skalmarstyczny rejs Squidtastic Voyage
06.07.2013 To nie babka That’s No Lady
11.09.2014 076 Coś The Thing
Hocus Pocus
077 Driven to Tears
22.09.2014 Durne rządy Rule of Dumb
078 Born to be Wild
30.09.2014 Najlepsi nie-przyjaciele Best Frenemies
079 The Pink Purloiner
03.10.2014 Miniskalmar Squid Wood
080 Best Day Ever
The Gift of Gum
SERIA PIĄTA
28.05.2009 081 Przyjaciel czy wróg Friend or Foe
11.06.2009 082 Pierwszy kucharz The Original Fry Cook
Nocna lampka Night Light
25.06.2009 083 Pobudka, wstać Rise and Shine
To czekaj Waiting
Nasz przyjaciel grzyb Fungus Among Us
09.07.2009 084 Sponge Bond Spy Buddies
Prowadź z rozwagą Boat Smarts
Dobry, stary jakmutam Good Ol’ Whatshisname
23.07.2009 085 Zmiana lokum New Digs
Z duchem czasu Krabs à la Mode
06.08.2009 086 Kolejkotchórze Roller Cowards
Wszędzie dobrze, ale w Kuble najlepiej Bucket Sweet Bucket
11.03.2014 087 Serce nie sługa To Love a Patty
Świeży oddech Skalmara Breath of Fresh Squidward
27.08.2009 088 Język pieniędzy Money Talks
SpongeBob kontra Maszyna do burgerów SpongeBob vs. The Patty Gadget
Skalmarotaniec Slimy Dancing
10.09.2009 089 Pod tłustą gąbką The Krusty Sponge
Piosenka Patryka Sing a Song of Patrick
14.03.2014 090 Pchła pod kopułą A Flea in her Dome
Pączek wstydu The Donut of Shame
Czysty talerz The Krusty Plate
01.10.2009 091 Gaz a gu gu Goo Goo Gas
Programy wymiany kucharzy Le Big Switch
05.11.2009 092A Atlantyda Kanciastyda Atlantis SquarePantis
15.10.2009 092B
19.07.2014 093 Dzień zdjęć Picture Day
26.07.2014 Niewypłacalny Pat No Pay
BlackJack
29.10.2009 094 Limo Blackened Sponge
Syrenamen kontra SpongeBob MermaidMan vs. SpongeBob
26.11.2009 095 Obóz letni w pace The Inmates of Summer
Przeżyć wiewiórkę To Save a Squirrel
03.12.2009 096 Spojrzenia chłód i dziki zachód Pest of The West
10.12.2009 097 20,000 podmorskich burgerów 20,000 Patties Under the Sea
Bitwa pod Bikini Dolnym The Battle of Bikini Bottom
10.07.2009 098 Gdzie się podział SpongeBob? (Jaki Bob? Jakie Porty?) Whatever Happened to SpongeBob? (Who Bob? What Pants?)
17.12.2009 099 Skalmar o dwóch twarzach The Two Faces of Squidward
SpongeHenge SpongeHenge
31.12.2009 100 Zakazane w całym mieście Banned in Bikini Bottom
Stanley Kanciastoporty Stanley S. SquarePants
SERIA SZÓSTA
14.01.2010 101 W ładnym domku House Fancy
W trasie Krabby Road
28.01.2010 102 Groszowa sprawa Penny Foolish
Nowicjusz za sterami Nautical Novice
03.10.2012 103 Kanciastoportus Spongicus
Symfonia terapeutyczna Suction Cup Symphony
04.10.2012 104 Nienormalny Not Normal
Sam Gone
04.10.2012 105 Drzazga The Splinter
Żart z gwizdkiem Slide Whistle Stooges
05.10.2012 106 Życie dniem A Life in the Day
Wybielony słońcem Sun Bleached
05.10.2012 107 Skalmar olbrzym Giant Squidward
Prosto w nos No Nose Knows
08.10.2012 108 Krabi przekręt Patty Caper
Stały klient Plankton’s Regular
08.10.2012 109 Kumple z kursu Boating Buddies
Kronika Kraba The Krabby Kronicle
09.10.2012 110 Piżamowa impreza The Slumber Party
Pielęgnacja Grooming Gary
19.04.2009 111 SpongeBob i Wielka Fala (SpongeBob Kanciastoporty i ta Wielka Fala) SpongeBob SquarePants vs. The Big One (SpongeBob SquarePants and the Big Wave)
10.10.2012 112 Dziurawe kieszenie Porous Pockets
Chłopaki z chóru Choir Boys
10.10.2012 113 Buregerożercy The Krusty Krushers
Karta The Card
11.12.2012 114 Kochani wikingowie Dear Vikings
Wagary Ditchin'
12.12.2012 115 Dziadzio pirat Grandpappy the Pirate
Loża głowonogów Cephalopod Lodge
27.11.2010 116 Skalmar w gościach Squid's Visit
Kanciastoportym być albo nie być To SquarePants or Not to SquarePants
13.12.2012 117 Szafelbord Shuffleboarding
Profesor Skalmar Professor Squidward
13.05.2010 118 Słodki ciężar Pets or Pests
Przeciążony system Komputer Overload
27.05.2010 119 Naiwnoporty Gullible Pants
Zobowiązania Overbooked
10.06.2010 120 Nie dla Patryka czapka No Hat for Pat
Zabawkowy strach Toy Store of Doom
06.01.2011 121 Wojna na zamki z piasku Sand Castles in the Sand
Skorupkowy szok Shell Shocked
27.11.2010 122 Kubeł Pomyj Ekstra Chum Bucket Supreme
Jubileusz jednokomórkowca Single Cell Anniversary
14.11.2009 123 Schłodzony jubileusz Stuck in the Freezer (Truth or Square?)
124
27.11.2010 125 Ananasowy zew Pineapple Fever
Jaskinia Pomyj Chum Caverns
09.01.2011 126 Starcie z Trytonem Clash of Triton
FILM DOKUMENTALNY
23.08.2009 S2 Kanciaste Korzenie: Historia SpongeBoba Kanciastoportego Square Roots: The Story of SpongeBob SquarePants
SERIA SIÓDMA
10.02.2011 127 Audycja Obłynosa Tentacle Vision
Kocham tańczyć I ♥ Dancing
13.01.2011 128 Trudy dorastania Growth Spout
Wyżymaczkowy kłopot Stuck in the Wringer
13.01.2011 129 Sandy od kuchni Someone's in the Kitchen with Sandy
Szpieg wewnętrzny The Inside Job
02.04.2011 130 Tłuste żarty Greasy Bufoons
Top Gąbka Model Sponge
22.07.2011 131 Sprzątanie w Bikini Dolnym Keep Bikini Bottom Beautiful
Kumpel dla Gacusia A Pal for Gary
25.07.2011 132 Twoje, moje i moje Yours, Mine, and Mine
Oszczędny Krab Kracked Krabs
26.07.2011 133 Klątwa Curse of Bikini Bottom
Skalmar w Klarnetolandzie Squidward in Clarinetland
22.04.2010 134 Ostatnia bitwa SpongeBoba SpongeBob's Last Stand
19.06.2011 135 Podróż w czasie Back to the Past
Liga łotrów The Bad Guy Club for Villains
11.02.2011 136 Dzień bez łez A Day Without Tears
Praca sezonowa Summer Job
17.02.2011 137 Posiłek drobnodaniowy One Coarse Meal
Zakochany Gacuś Gary in Love
24.02.2011 138 Teatr to jest to The Play's the Thing
Rodeo oszołom Rodeo Daze
03.03.2011 139 Tajny przepis na babcię Gramma's Secret Recipe
Ślimaczy grosz The Cent of Money
19.03.2011 140 Potwór w Bikini Dolnym The Monster Who Came To Bikini Bottom
Witamy w Trójkącie Dolnym Welcome To The Bikini Bottom Triangle
08.01.2012 141 Przekleństwo klątwy The Curse Of The Hex
Wielki kanał The Main Drain
12.01.2012 142 Pieczarnicy Trenchbilies
Przebudzenie Sponge-Cano!
10.03.2011 143 Wielka burgerowa heca The Great Patty Caper
18.06.2011 144 Bezdenne zatapianie That Sinking Felling
Rozgwiazda karate Karate Star
19.11.2011 145 W pułapce czasu Buried in Time
Sen o marzeniach Enchanted Tiki Dreams
19.11.2011 146 Szorstka strona The Abrasive Side
Uchorobal Earworm
24.12.2011 147 Mistrz w jakiego chowanego? Hide and Then What Happens?
W klubie Muszlo Myja Shellback Shenanigans
19.11.2011 148 Arcydzieło The Masterpiece
Atak trąbików Whelk Attach
25.11.2011 149 Nie znasz go You Don't Know Sponge
Tunel rękości Tunnel of Glove
26.11.2011 150 Krabo-dogi Krusty Dogs
Wrak Mauna Loa The Wreck of the Mauna Loa
27.11.2011 151 Nowy w mieście New Fish in Town
Skalmar w amorach Love That Squid
20.11.2011 152 Siostra Sam Big Sister Sam
Chemia doskonała Perfect Chemistry
SERIA ÓSMA
16.04.2012 153 Wypadki chodzą po rybach Accident Will Happen
Ość niezgody The Other Patty
17.04.2012 154 Drive Thru Drive Thru
Pewniaczek The Hot Shot
16.04.2012 155 Przyjacielska partyjka A Friendly Game
Sentymenty Sentimental Sponge
14.01.2012 156 Mrożonki Frozen Face-Off
17.04.2012 157 Szkoła dorosłości Squidward's School for Grown Ups
Egzamin ustny Oral Report
18.04.2012 158 Skalmar słodko-kwaśny Sweet and Sour Squid
Zezowata sztuka The Googly Artiste
14.07.2012 159 Wielka eskapada A SquarePants Family Vacation
14.07.2012 160 Zostacje Patryka Patrick's Staycation
Pasażer na gape Walking the Plankton
26.02.2013[d] 161 Lot na księżyc Mooncation
Wakacje z Krabem Mr. Krabs Takes a Vacation
27.10.2012 162 Trefne upiory Ghoul Fools
19.04.2012 163 Syrenaman: Początek MermaidMan Begins
Łaskawym okiem Plankton's Good Eye
20.04.2012 164 Kłopoty z cerą Barnacle Face
Opiekun do ślimaka Pet Sitter Pat
19.11.2012 165 Pilnowanie domu House Sittin' for Sandy
Smoothe Jazz w Skalisku Dolnym Smoothe Jazz at Bikini Bottom
20.11.2012 166 Ostre bańki Bubble Trouble
Droga SpongeBoba The Way of the Sponge
21.11.2012 167 Jak Kraboburger pożarł Bikini Dolne The Krabby Patty That Ate Bikini Bottom
Powrót kumpla Bańki Bubble Buddy Returns
22.11.2012 168 Nakaz sądowy Restraining SpongeBob
Fiasko! Fiasco!
13.05.2013 169 Przyjemne wspomnienie Are You Happy Now?
14.05.2013 Przybysz z Planety Meduz Planet of the Jellyfish
14.05.2013 170 Próbki gratis Free Samples
15.05.2013 Gruzowisko Home Sweet Rubble
15.05.2013 171 Karen, wersja 2.0 Karen 2.0
16.05.2013 Bezsenność w morzu InSPONGEiac
06.10.2013 172 Miny Face Freeze!
Żegnaj Świecie Rękawic Glove World R.I.P.
13.10.2013 173 Skal-zaraza Squiditis
Auto-rodeo demolka Demolittion Doofus
20.10.2013 174 Przysmak Treats!
Na miejscu, czy na wynos? For Here or to Go?
08.12.2012 175[e] Gwiazdkowa misja SpongeBoba It's a SpongeBob Christmas!
04.10.2014 176 Pakt Super Aqua-Złoczyńców Super Evil Aquatic Villain Team Up Is Go!
Frykasini z pomyj Chum Fricassee
04.10.2014 177 Kampania krabowa The Good Krabby Name
Rusz się albo zgiń Move It or Lose It
09.03.2013 178 Czołem, Bikini Dolne Hello Bikini Bottom!
SERIA DZIEWIĄTA
16.08.2014 179 Sploty ekstremalne Extreme Spots
Rekord wiewiórki Squirrel Record
180 Patrick-Man
Gary's New Toy
181 License to Milkshake
Squid Baby
27.10.2013 182 Mała, żółta książeczka Little Yellow Book
Zderzak w zderzak Bumper to Bumper
183 Eek, an Urchin!
Squid Defense
184 Jailbreak!
Evil Spatula
185 It Came from Goo Lagoon
186 Safe Deposit Krabs
Plankton's Pet
31.10.2014 187 Zamknij oczy Don't Look Now
Seans Szmeans Séance Shméance
188 Kenny the Cat
Yeti Krabs
15.03.2014 189 SpongeBob, zwalniam cię! SpongeBob, You're Fired!
Uwagi
 1. W odcinku zagrał gościnnie amerykański heavymetalowy zespół Pantera.
 2. Pod koniec tego odcinka kapela Skalmara zagrała utwór Davida Glena Eisleya "Sweet Victory" (głosem piosenkarza śpiewał SpongeBob).
 3. Tak naprawdę lektor błędnie przeczytał:Syrenaman i Skorupin IV: Pełny Metraż.
 4. Premiera odcinka została wyemitowana na kanale Nickelodeon 14 lipca 2012 w języku rumuńskim, oraz 3 lutego 2013 roku w języku hiszpańskim
 5. Ten odcinek jest wyprodukowany w animacji stylu Clay-Motion i stop-motion oraz drugim Bożonarodzeniowym odcinkiem.

Przypisy

 1. Odcinek 98

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]