Stefan Miniewski

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Stefan Miniewski
Data urodzenia

1889

Data śmierci

1944 lub 1945

Zawód, zajęcie

rolnik

Miejsce zamieszkania

Smarzów

Narodowość

polska

Wyznanie

rzymskokatolickie

Małżeństwo

Agrypina

Dzieci

czworo, w tym Józef i Jan

Odznaczenia
Sprawiedliwy wśród Narodów Świata

Stefan Miniewski (ur. 1889, zm. 1944 lub 1945)[1][2] – polski rolnik, Sprawiedliwy wśród Narodów Świata, ofiara zbrodni ukraińskich nacjonalistów.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Był rolnikiem, właścicielem niewielkiego gospodarstwa rolnego w Smarzowie (powiat radziechowski w województwie tarnopolskim). Z żoną Agrypiną miał czworo dzieci, w tym synów Józefa i Jana (ur. 1929).

Już w dwudziestoleciu międzywojennym był osobą ociemniałą[3].

Podczas okupacji niemieckiej Miniewscy ukrywali w swoim gospodarstwie Żydów Izaaka Sterlinga i Józefa Parnasa, których znali z okresu przedwojennego. Z kryjówki, która została wykopana pod szopą, okazyjnie korzystali także inni Żydzi[3], w tym Fishel Fish i Izak Friedman[2]. Będąc rodziną niezamożną Miniewscy otrzymywali od ukrywanych kosztowności na zakup żywności. W spieniężaniu tych przedmiotów pomagał proboszcz miejscowej parafii Szczurowice ks. Stanisław Mazak, również zaangażowany w pomoc Żydom[3]. Sterling i Parnas doczekali w ukryciu do nadejścia Armii Czerwonej[1].

Stefan Miniewski został zamordowany przez ukraińskie podziemie. Zdaniem jego syna Jana była to kara za ukrywanie Żydów[3].

Dalsze losy rodziny Stefana Miniewskiego[edytuj | edytuj kod]

Józef, najstarszy z dzieci Stefana, również zagrożony przez Ukraińców, wyjechał ze Smarzowa w ramach tzw. pierwszej repatriacji (lata 1944-46). Agrypina Miniewska z pozostałymi dziećmi pozostała na gospodarstwie, gdzie zmuszano ich do wstąpienia do kołchozu. Jan Miniewski imał się różnych zajęć w ZSRR, m.in. pracował w Tomsku na Syberii. Cała rodzina przeniosła się do Polski w ramach tzw. drugiej repatriacji (lata 1955-59)[3].

Upamiętnienie[edytuj | edytuj kod]

W 1984 roku Instytut Jad Waszem pośmiertnie uhonorował Stefana Miniewskiego, a także jego syna Jana, tytułami Sprawiedliwych wśród Narodów Świata[1][2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c Historia pomocy - Rodzina Miniewskich. sprawiedliwi.org.pl. [dostęp 2024-02-19]. (pol.).
  2. a b c Miniewski Jan ; Father: Stefan. collections.yadvashem.org. [dostęp 2024-02-19]. (ang.).
  3. a b c d e Więcej o rodzinie Miniewskich. sprawiedliwi.org.pl. [dostęp 2024-02-19]. (pol.).