Tenis ziemny na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 1896

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Tenis na
Letnich Igrzyskach Olimpijskich 1896
Tennis pictogram.svg
gra pojedyncza mężczyźni
gra podwójna mężczyźni
Mecz finałowy w grze pojedynczej

Turniej tenisa ziemnego na Letnich Igrzyskach Olimpijskich w 1896 w Atenach odbył się w dniach od 8 do 11 kwietnia. Wzięło w nim udział 13 zawodników z 6 krajów, w tym 7 Greków. Wiele par w turnieju deblowym występowało w drużynie mieszanej.

Medaliści[edytuj | edytuj kod]

Medale w kolorach złotym, srebrnym i brązowym zostały przyznane w późniejszym okresie przez Międzynarodowy Komitet Olimpijski; pierwotnie zwycięzcy otrzymali srebrne medale, a zawodnicy z kolejnych miejsc nie dostali żadnych nagród.

Konkurencja Złoty Srebrny Brązowy
Gra pojedyncza Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii John Pius Boland Królestwo Grecji (1832-1924) Dionisios Kasdaglis Królestwo Grecji (1832-1924) Konstandinos Paspatis
Królestwo Węgier Momcsilló Tapavicza
Gra podwójna Drużyna mieszana
John Pius Boland
Friedrich Traun
Drużyna mieszana
Dimitrios Petrokokinos[a]
Dionisios Kasdaglis[a]
Drużyna mieszana
Teddy Flack
George Stuart Robertson

Klasyfikacja medalowa[edytuj | edytuj kod]

lp. Państwo Złoty Srebrny Brązowy Suma
1  Drużyna mieszana
1
1
1
3
2  Wielka Brytania
1
0
0
1
3  Królestwo Grecji
0
1
1
2
4  Węgry
0
0
1
1

Prócz wymienionych powyżej państw, w zawodach brała udział także Francja, lecz nie zdobyła żadnych medali. Australia i Cesarstwo Niemieckie zdobyły medale tylko jako zespoły mieszane.

Uwagi

  1. 1,0 1,1 Międzynarodowy Komitet Olimpijski w swojej bazie medalistów olimpijskich określa zespół jako mieszany; Kasdaglis był Grekiem, natomiast narodowość Petrokokkinosa nie jest pewna, niektóre źródła określają go jako Greka, inne, z uwagi na fakt iż był mieszkańcem Aleksandrii, uznają go za Egipcjanina.